2.7 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Narodni svet koroških Slovencev: Bistveni deli memoranduma še niso izpolnjeni!

Piše: Narodni svet koroških Slovencev

Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26. 4. 2011 v pomembnih točkah ostal neizpolnjen.

Zlasti želijo opozoriti na pisno obljubo, da bo manjšina hitro (“zügig”) dobila »nov Zakon o narodnostnih skupnostih.« Dvanajst let po podpisu kompromisa pa narodna skupnost žal še vedno čaka na izpolnitev te obljube.

Druga obljuba, ki še ni izpolnjena, je (popoln) prevzem Slovenske glasbene šole s strani dežele Koroške. Od takratnih 720 učencev jih je bilo sprva prevzetih le 380, od takratnih 40 učiteljev pa jih je bilo sprva prevzetih samo 16. Izboljšanje v zadnjih nekaj letih ne sme prikriti dejstva, da smo še vedno daleč od prvotnih številk.

V memorandumu predvideno “sistemsko” financiranje Slovenske glasbene šole s strani »zveze in dežele« prav tako še ni urejeno. S strani zveze do zdaj ni bilo sofinanciranja. Trenutno nosi celotno breme dežela Koroška, za kar smo seveda hvaležni.

Tudi na področju smerokazov obstaja vrsta pomanjkljivosti. Kot primer naj navedemo smerokaze v Velinji vasi v občini Bilčovs (glej fotografijo), kjer je korekten dvojezičen smerokaz v Bilčovs, dvojezičen smerokaz v Šentjakob, na istem križišču, pa manjka. Več primerov manjkajočih smerokazov je v Podjuni. Manjkajo pa tudi nekateri dvojezični napisi na državnih cestah (Tallach/Tale) ali pa na železniških postajah (Pliberk).

Kot je javnost izvedela šele eno leto pozneje, je državni sekretar Ostermayer že 12.12. 2010, torej dva meseca pred začetkom “pogajanj” o krajevnih napisih, po lastnih besedah izročil deželnemu glavarju Dörflerju dokončno listo krajevnih imen. S strani Narodnega sveta smo ta boleči in krivični kompromis kljub temu podpisali, ker smo pričakovali poboljšanje klime na Koroškem in ker smo dobili širokogrudne pismene obljube. Krivičen je bil kompromis predvsem zato, ker sta pogajalca Ostermayer in Dörfler, po uspešnih tožbah Rudija Vouka, odvrgla dolgoletne odločitve ustavnega sodišča, ki je odločilo, da zadostuje 10 % za postavitev dvojezične table, namesto tega pa sta uvedla 17,5 %. Na ta način je manjšina izgubila 200 krajevnih napisov, predvsem v manjših krajih, pa tudi v nekaterih večjih.

Po preteku ducat let, po dvanajstih letih čakanja ne moremo kriti razočaranja. Zato Narodni svet koroških Slovencev po tako dolgem času pričakuje popolno uresničitev vseh točk memoranduma, predvsem pa čimprejšnje sprejetje »novega Zakona o narodnih skupnostih«, kot je bilo pismeno obljubljeno v memorandumu 2011. Volitve na Koroškem so za nami, bližajo se pa državnozborske volitve 2014, zato čas hiti in ni izgovora za nadaljnjo čakanje.

Narodni svet koroških Slovencev, Celovec/Klagenfurt

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine