-2.3 C
Ljubljana
nedelja, 19 januarja, 2025

MLADIKA 6-7 o 30-letnici slovenske osamosvojitve

Piše: C. R.

30 let samostojne Slovenije Predsednik vlade Janez Janša in prvi predsednik Lojzte Peterle posebej za Mladiko

Mladika z zaporedno številko 6-7 je v dobršnem delu posvečena obeležitvi 30-letnice slovenske osamosvojitve. Obširna rubrika zajema ekskluzivne zapise, in sicer pričevanje predsednika slovenske vlade Janeza Janše, ki poudarja pomen zamejstev in Slovencev po svetu v procesu osamosvajanja, zapis predsednika prve demokratično izvoljene slovenske vlade Lojzeta Peterleta, pogovor, ki ga je Erika Jazbar opravila z nadškofom Antonom Stresom, ter pogovor z novinarjem in političnim analitikom Petrom Jančičem.

Ob pomembni obletnici sta se oglasila tudi bivši južnotirolski parlamentarec Michl Ebner in nekdanji poslanec iz Doline Aoste Luciano Caveri, ki sta bila pred tridesetimi leti solidarna do slovenskega naroda. Svoje doživljanje osamosvojitve med Slovenci v ZDA objavlja tudi Mira Kosem iz Clevelanda, ki s svojim pričevanjem sodeluje pri razstavi v Slovenskem etnografskem muzeju Vtisi 30. Spomini Slovenk in Slovencev po svetu. Namesto uvodnika je objavljena pesem Ljubke Šorli Čudež rojstva, ki jo je goriška pesnica napisala ob doživljanju razglasitve neodvisnosti. Zanimiva je tudi objava sporočila udeležencev srečanja kulturnih revij Primorske leta 1988 v Tupelčah.

O nevarnosti sodobnih ideologij piše Roman Globokar v rubriki Oseba in družba. V rubriki Ekologija je tokrat govor o onesnaževanju, ki povzroča umiranje in manjšanje števila čebel, krivolov pa ogroža predvsem divje živali na afriški celini.

V rubriki Naš utrip se predsednica Radijskega odra Maja Lapornik spominja 75-letnice delovanja te umetniške in kulturne dramske ustanove.

V literaturi sta objavljena kratka zgodba Petre Štern Če slučajno sanjam, ne me zbuditi, ki je prejela tretjo nagrado za prozo na 49. literarnem natečaju Maladike, in cikel pesmi Eve Kumperger Namesto tvojih rok, ki je bil na natečaju priporočen.

V rubriki Naša šola Elisabetta Kovic piše o spreminjanju narodnostnega sestava šolske populacije na slovenskih šolah v Italiji.

V rubriki Prebrali so za vas sta objavljeni recenzija Nike Čok o knjigi Maje Smotlak O črnem ptičku in beli ptičici ter ocena knjige Davida Stafforda o službi SOE, ki jo je napisal pokojni britanski novinar John Earle.

V rubriki Zgodovina Igor Omerza piše o velikanih slovenske osamosvojitve in UDBI, Mira Cencič o začetku partizanskega odpora na gornjem Vipavskem in koncu Vojkove čete, Magda Rodman pa o Alešu Sorti, borcu nanoške bitke.

Kulturno so naravnane zadnje strani, v katerih Mojca Polona Vaupotič piše o slikarskem svetu Nikolaja Omerse in »klubu neodvisnih«, Franc Križnar o primorskem pianistu in čembalistu Luci Ferriniju, Magda Jevnikar o likovnem oblikovalcu Fabiu Smotlaku.

Mitja Petaros je avtor članka o 25-letnici Slovenskega zamejskega numizmatičnega društva Janeza Vajkarda Valvasorja.

V osrednjih straneh revije so novice Antene iz zamejstva in zdomstva ter novičke o sveže tiskanih knjigah.

V mladinski prilogi Rast Jakob Tul v uvodniku piše, zakaj je konec šolskega leta vedno tako stresen, predstavlja se nov odbor Slovenskega kulturnega kluba, Luna Callin in Irena Gruden sta se pogovorili s strastnima popotnicama Tanjo Zorzut in Saro Terpin, Karin Mosetti pa s psihologinjo in psihoterapevtko Ester Ferletič o vplivu koronakrize na duševno zdravje mladih. Objavlja se tudi zapis o fotografski delavnici, ki jo je vodil Štefan Grgič.

Vir: www.mladika.com

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine