4 C
Ljubljana
petek, 7 februarja, 2025

Natečaj za osnovne šole za najboljše literarno delo na temo “Knjiga mi pripoveduje” je podaljšan!

Piše: Slovenski šolar

Čeprav so mnogi napovedovali, da bo knjiga z računalniško dobo izginila, ostaja v takšni ali drugačni obliki še vedno med nami. S knjigami smo se naučili brati, iz knjig še vedno črpamo svoje znanje, h knjigam se zatečemo v trenutkih samote ali takrat, ko si želimo malo miru. Vživljamo se v zgodbe, zapisane v knjigah, z njimi širimo meje svojega jezika in s tem svojega doživljanja in razumevanja sveta. Vsaka knjiga je planet zase, povsem nov, nenavaden, poln domišljije, skrivnosti, čudežnosti. Branje je edino potovanje, pri katerem se nam ni treba nikamor odpraviti, da bi odkrili in spoznali povsem nove, še nikoli videne svetove.

Že Primož Trubar je spoznal, da morajo ljudje, če hočejo ohraniti svoj jezik, v njem čim več pisati in v maternem jeziku tiskati knjige. V 19. stoletju je škof Anton Martin Slomšek spodbujal nastanek prve slovenske založbe, ki bo izdajala knjige v slovenščini. Naši rojaki pa so se zavedali, da poleg leposlovnih del potrebujemo tudi slovenske učbenike in priročnike za posamezna strokovna in znanstvena področja. Zaradi tega so 4. februarja 1864 ustanovili Slovensko matico, ki letos praznuje 160-letnico svojega obstoja.

Velik ljubitelj tiskane besede je bil tudi duhovnik, pesnik in pisatelj ter velik domoljub Marko Glaser (1806–1889), pomočnik in najboljši prijatelj škofa Antona Martina Slomška, ki je dolga leta vodil župnijo v Malečniku pri Mariboru. Izdal je več knjig in pesmi ter tako skrbel za bralno pismenost v štajerskih krajih. V spomin nanj bo v Malečniku v aprilu 2025 že četrto leto zapored potekal Glaserjev festival, ki bo posvečen prav knjigi.

Zato kot poklon slovenski knjigi

Slovenska matica in Glaserjev salon z galerijo iz Malečnika

razpisujeta

natečaj za najboljše literarno besedilo (pesem ali kratko zgodbo) na temo
KNJIGA MI PRIPOVEDUJE

v treh kategorijah: za 1., 2., in 3. triado osnovnih šol v Republiki Sloveniji.

Vabimo vse učitelje slovenskih osnovnih šol v Republiki Sloveniji, da spodbudite svoje učence k sodelovanju na natečaju in razmisleku o tem, kaj vse jim pomeni knjiga v domačem, slovenskem jeziku. Mentorje obenem naprošamo, da dela učencev tudi jezikovno pregledajo in tako poskrbijo za naš skupni poklon slovenski književni besedi.

Več TUKAJ.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine