0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V vladi zapravljajo kot nori!

Piše: Vida Kocjan

Razmere v javnih financah se poslabšujejo, javnofinančni primanjkljaj je večji kot v lanskem primerljivem obdobju, višji je tudi znesek dolga državnega proračuna.

Po podatkih Fiskalnega sveta je imel državni proračun v prvih treh mesecih leta 2024 primanjkljaj v višini 379 milijonov evrov. To pomeni, da je vlada porabila 379 milijonov evrov več, kot je bilo prihodkov v državni proračun. Pri tem se v vladi izgovarjajo na interventne ukrepe (tudi poplavne), Fiskalni svet pa je izračunal, da je bil primanjkljaj, če ne upoštevamo tega, kar 278 milijonov evrov. V obeh primerjavah pa je bil primanjkljaj večji kot v istem lanskem obdobju.

Podrobnejši podatki pokažejo, da vlada ne uresničuje programa sanacije po poplavah, kot je bilo načrtovano. V prvih treh mesecih letošnjega leta so za popoplavno sanacijo namenili vsega 75 milijonov evrov. Slednje pa je le sedem odstotkov v letu 2024 načrtovanega zneska. Po sprejetem državnem proračunu naj bi odhodki za sanacijo po poplavah letos znašali 1,1 milijarde evrov. Čeprav se predsednik vlade Robert Golob vedno in na veliko izgovarja na poplave ter domnevno »veliko in hitro pomoč države«, ga na laž zdaj postavljajo tudi številke. Te so neizprosne.

V času Golobove vlade se je dolg državnega proračuna samo v letu 2023 in prvih dveh mesecih 2024 (skupno v 14 mesecih) povečal za neverjetne 3,2 milijarde evrov, kar kaže močno zapravljivo vlado.

Povečuje se tudi dolg državnega proračuna. Po podatkih ministrstva za finance se je ta v letu 2023 nominalno povečal za skoraj dve milijardi evrov. V prvih dveh mesecih leta 2024 pa še za 1,2 milijarde evrov. Konec februarja 2024 je bila Slovenija zadolžena že za več kot 41 milijard evrov. V času vladajoče koalicije pod Golobovim vodstvom se je dolg državnega proračuna samo v letu 2023 in prvih dveh mesecih 2024 (skupno v 14 mesecih) povečal za neverjetne 3,2 milijarde evrov, kar kaže močno zapravljivo vlado. Primerjamo jo lahko samo z vlado Alenke Bratušek (v letih 2013 in 2014), ko je slednja državo zadolžila največ doslej, za 10 milijard evrov. Bratuškova je davkoplačevalski denar pretočila v sanacijo državnih bank in reševanje tajkunov. Kam gre denar zdaj? Za sanacijo po poplavah zagotovo ne. Drugo pa bomo šele ugotavljali. Najverjetneje gre tudi zdaj za »reševanje tajkunov«, takšnih in drugačnih. Tudi Goloba in njemu podobnih.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine