Piše: Lucija Kavčič
V torek je minilo tisoč dni, odkar je Rusija 24. februarja 2022 napadla Ukrajino. Vojna traja skoraj tri leta, tri leta Ukrajinci živijo ob zvokih siren, utrujeni so od nenehnega bežanja v zaklonišča, številni imajo težave zaradi neprespanosti in stresa.
Prejšnji teden so Rusi spet izvedli velik raketni napad na energetsko omrežje po vsej Ukrajini, v Sumah je ruska raketa zadela stolpnico in ubila več civilistov, tudi otrok. Najhuje trpijo kraji ob frontni črti, tudi mesto Harkiv, ki ga Rusi vsakodnevno obstreljujejo z vodenimi letalskimi bombami, prav tako Odesa in Krivij Rig, kjer se je zgodila podobna tragedija kot pred časom v Lvivu: pod ruševinami bombardirane stavbe je umrla mama s tremi otroki, oče pa je preživel nepoškodovan. Si predstavljate, kako bo ta mož s tolikšno bolečino živel naprej? – Jaz zelo težko …
Po Trumpovi zmagi na predsedniških volitvah v ZDA je Rusija za 40 odstotkov okrepila vsakodnevne zračne napade z brezpilotniki in raketami na Ukrajino. Analitiki pravijo, da je to storila zato, ker hoče Kremelj Ukrajino čim bolj oslabiti pred Trumpovo inavguracijo. Veliko se govori o pogajanjih za mir v Ukrajini: Putin bi jih začel na podlagi nove teritorialne realnosti, hoče torej obdržati kar štiri ukrajinske regije in to, da se Ukrajina odpove Natu (kot je menda dejal Scholzu po telefonu), medtem pa Zelenski pravi, da ne bodo le »sedeli in poslušali«, saj je Ukrajina samostojna država in ne pristaja na teritorialne kompromise. Meni, da mora Ukrajina (če že) začeti pogajanja čim močnejša, s široko podporo sveta, predvsem Evrope in ZDA, pa tudi drugih, in svari, da Putin v resnici noče miru, ampak odmor, da bi si nabral moči in orožja, saj hoče uničiti Ukrajino.
Ukrajinska stran sicer upa, da Trump, ki je dejal, da bo vojno v Ukrajini končal »v enem dnevu«, ni pa (še) povedal, kako namerava to storiti, vendarle ne bo dopustil poraza Ukrajine. Tudi stanje na frontni liniji je zaskrbljivo; tam ukrajinski vojski ne gre najbolje. Konec tedna pa je odjeknila novica, da je odhajajoča Bidnova administracija Ukrajini dala dovoljenje za uporabo raket dolgega dosega ATACMS za udarce po notranjosti Rusije. Kmalu za tem sta dovoljenje za uporabo raket dolgega dosega Storm Shadow in Scalp dali še Velika Britanija in Francija. Da je informacija prišla v medije, še preden so Ukrajinci to izkoristili, diši po dobro premišljeni politično-psihološki igri z več strani.