3.8 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Porote in demokracija

Piše: Keith Miles

Anglosaški porotni sistem, ki se uporablja v kazenskih in nekaterih drugih primerih, je večini ljudi v Sloveniji in drugih evropskih državah znan iz filma in televizije. Morda je najbolj znan film 12 jeznih moških, a obstajajo tudi drugi. Številne države uporabljajo obliko porote, vendar le tiste, katerih pravni sistem izvira iz angleškega, uporabljajo obliko, kjer ključno odločitev sprejme 12 porotnikov. To pomeni, da je porota tista skupina, ki odloča o nedolžnosti ali krivdi, in ne sodnik na porotnem sojenju. Sodnik vodi sojenje in zagotavlja, da se pravilno upoštevajo vsa pravila o dokazovanju in postopku. Sodnik povzame primer in opozori na pomembne dokaze. Na ta način bo sodnik vplival na poroto, ne more pa ji povedati, kako naj razsodi. To je izključna odgovornost porote. Rečeno je, da je porota »iskalec dejstev«.

Začetki porote v angleškem oziroma anglosaškem sistemu segajo prav v germanska plemena, ki so prišla v Anglijo in prinesla svoj običaj, da zločine preiskuje in sodi skupina zaupanja vrednih mož. Angleški sistem magistratnih sodišč s pravno nekvalificiranimi, čeprav usposobljenimi sodniki prav tako sega nazaj k temu izvoru. Morda je najbolj znan prikaz pravic viden v znameniti Magni Carti iz leta 1215. Čeprav je ta poskušala zapisati osnovna načela angleške svobode, je bila večkrat napadena, a na koncu so starodavne pravice zmagale. Opevajo ga kot temeljni dokument demokracije v ZDA in Avstraliji, kjer še danes razstavljajo originalne izvode dokumenta.

Sodobna porota v kazenskem procesu se je razvila v 12. stoletju in je bila sestavljena iz 6 ali 12 moških. Sodobni kazenski procesi imajo običajno 12 članov.

Ključne lastnosti:

 Neodvisna izbira z nepolitičnim postopkom, ne s strani sodnikov ali policije.

 Dolžnost državljana je služiti, razen v skrajnih okoliščinah.

 Stroški in izguba zaslužka so plačani.

 Določene skupine niso primerne za služenje, kot so:

odvetniki;

vajenci in pravni pripravniki, zaposleni pri odvetnikih;

uradniki in osebje katerega koli sodišča;

policisti katere koli policije;

policijski kadeti;

obsojeni kriminalci ali ljudje v postopku.

 Žirija mora biti soglasna, razen če sodnik odloči, da bo sprejel večino 10 proti 2.

 Posvetovanja v porotni sobi so strogo tajna, tudi po koncu sojenja se ne smejo nikoli razkriti.

 Na žirijo ne smejo vplivati ​​zunanji stiki ali poročanje medijev. Zato včasih morajo tudi prenočiti v sekluziji.

Morda je najpomembnejša značilnost porote v pravnem sistemu Združenega kraljestva ta, da se nanjo gleda kot na bistveni del demokracije. To je neposredno vključevanje volivcev v delovanje zakona. Besedna zveza pravičnost porote se uporablja za opis, kako lahko porota celo sprejme odločitev v neposrednem nasprotju z zakonom, zlasti če meni, da je zakon v določenih okoliščinah nepravičen. V vsakem takšnem posebnem vzroku bi bila značilna posledica, da bi bili tožilci v prihodnosti previdni pri predložitvi podobnega primera sodišču. Učinek je, da porota demokratično vpliva na pravo. Slavni sodnik Lord Devlin je v svoji knjigi Trial by Jury uporabil dve besedni zvezi za opis tega fenomena pravičnosti porote.

Dejal je, da je porota »svetilka, ki kaže, da svoboda živi« in porota je »mali parlament«.

Če gledamo skupaj z močnim izhodiščem anglosaksonske sodne prakse domneve nedolžnosti, dokler se krivda nedvomno dokaže, lahko vidimo, da ima državljan resnično moč. Tako dominacija porote s strani sodnika ni absolutna, tako kot v demokraciji tudi dominacija vlade nad parlamentom ni absolutna.

Čeprav se drugi sistemi včasih navajajo kot bolj učinkoviti, se zdi, da je politična zloraba in vmešavanje pogosto lažja v neanglosaških sistemih porotništva. Težje je ustrahovati 12 oseb, ki tajno glasujejo, čeprav se poskusi tako imenovanega poseganja v poroto zgodijo, vendar so strogo kaznovani, ko jih odkrijejo.

Bralci bodo nedvomno pomislili na primere, ki ne bi prestali »testa angleške porote«.

Za zaključek lahko rečemo, da se uporaba porote v različnih oblikah širi po vsem svetu z dobrodošlim trendom k večji demokraciji in analiza tega procesa bi potrebovala več kot en kratek članek.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine