Največji volilni poraženci teh volitev so SMC, Desus in SD. Tudi v zadnjem hipu sestavljena stranka Marjana Šarca je poraženec, saj so ji sprva, kot je bilo namišljeno, ankete že kazale zmago. In če še računamo polovično volilno udeležbo, je reči , da nekateri poslanci sedijo v parlamentu le z kakšnim odstotkom – dveh glasov, vseh državljanov. Zlobneži, pa rečejo; »… dovolj je, da si bodo dobili poslanske plače in še lep čas dobivali nadomestila, po novih predčasnih volitvah!«
V enoumju je že bilo kot samoumevno, da so se dogajale volilne prevare. Če kronološko pogledam v to polpreteklo zgodovino, tudi našo polpreteklo zgodovino, in začnemo pri Stalinu v SZ, so bili primeri; »….da so poraženci tamkajšnjih volitev ob štetju glasov, kratko malo postali zmagovalci«. Preprosto so se pri štetju glasov, volilne skrinjice zamenjale po potrebi. In zato se ni čuditi, da se takšne volilne prakse navzel tudi naš komunizem.
In poglejmo neka takšnih prevar za časa Juge? Volilna prevara je že bil AVNOJ v Jajcu 29. novembra 1943, ko so se sprejeli ključni zakoni bodoče države – imenovani Avnojski sklepi, ki še nam nekateri danes grenijo življenje! ( Zaradi visokega snega, AVNOJ ni bil sklepčen. Iz Makedonije ni bilo nikogar). Tako so se Avnojski sklepi sprejeli po domače – brez kvoruma. In če tako nadaljujem v stilu volilnih prevar našega komunizma, smo že pri največji volilni prevari Titove Jugoslavije. To so bile volitve v ustavodajno skupščino na Martinovo nedeljo 11. nov. 1945, ko se je odločalo, ali bomo imeli komunizem ali pa še bomo naprej imeli kapitalizem! Kot radoveden šolar drugega razreda (prvega so mi priznali nemškega), sem pri starših izsilil, da sta me povedla seboj na te volitve. Spomnim se kroglic in skrinjic, ki so bile na mizi , ki je bila obdana z zastavo z zvezdo do tal, tako da se je lahko pod mizo poslušalo ter beležilo, kdo je kroglico spustil v tako imenovano črno skrinjico, iz katre je bila ostranjena platnena vrečka, da so se udarci kroglic dobro slišali. In na mnogih voliščih – praktično menda v vsaki vasi, se je zgodilo, da se je črna – kraljeva skrinjica s kroglicami napolnila do vrha. » In zato se je že takrat potihoma govorilo o »presipavaju« kroglic pri štetju.
Še večja prevara teh ustavodajnih volitev Jugoslavije je bila v tem, da te volitve niso potekale po navodilih iz Jaltske konference 11. februarja 1945. Po tam osvojenem predlogu Churchilla – (fifti, fifti), je pomenilo, da bi se naj izvolilo 38 poslancev iz Kraljeve liste, in 38 poslancev iz Titove liste kandidatov.
Za propad našega kmetijstva, ki še ga danes ni moč ozdraviti, saj več kot polovico hrane uvažamo. Ta prevara se je zgodila celo nekaj mesecev pred ustavodajnim volitvami, dne 23. avgusta 1945. Izsiljena je bila tako imenovana prva agrarna reforma. Rdeča nit reforme je bila: » zemljo tistemu, ki jo obdeluje«! Kot pa še starejši pomnimo, se je v komunizmu upoštevala le volilna udeležba, pa še ta je bila marsikje zlagana in prilagojena enoumju.
Na kratko bom se še dotikam volilnih goljufij v samostojni Sloveniji, saj nam v postkomunizmu še vedno usodo krojijo komunistični nostalgiki. Kot prva mahinacija post komunistov je bila odstranitev Peterletove vlade, ki se nam je zgodila po dveh letih uspešnega vladanja Krščanskih demokratov odnosno Demosa. Šele v tretjem poskusu, so postkomunisti izglasovali Peterletovo razrešitev! Na vsak način so hoteli na to mesto postaviti (uvožnega mandatorja iz«banana republike), kot se je reklo. Šlo je za starega komunista – bankirja Vojča, ki pa ni uspel. Nato pa je uspel s sredinsko vlado Drnovšek, ki je še potem zmagal na naslednjih volitvah. In pri še naslednjih volitvah pa je tudi njemu zmanjkalo volilnih glasov, da so potem v koaliciji s » starimi strici kupili« poslanca krščanski demokratov Pucka. Prevara so tudi bile prve volitve predsednika republike Slovenije. Pučniku je zmanjkalo 4% glasov, »vprašljiv kandidat – dobrotnik Ivek«, pa jih je dobil skoraj 20%, da je nato le postal predsednik države bivši sekretar CK Slovenije Kučan. V tem stilu volilnega goljufanja komunistov oziroma nostalgikov za komunizmom, še omenjam enourno podaljšanje volitev tik pred zaprtjem volišč leta 2011, ko so »nekateri« iz vzporednih volitev že vedli za rezultat. Po uri čakanja pa je bilo sporočeno, da je z pičlo večino glasov le zmagal Jankovič, ki pa nato ni mogel sestaviti vlade, ampak jo je sestavil Janša. In čez leto dni so imenovani » vstajniki« z granitnimi kockami zrušili zakonitega predsednika vlade Janeza Janša in ga nadomestili s takratno predsednico Bratuškovo. Tudi naštudirani krivični zapor favorita Janše na predzadnjih volitva , je bila izposojena volilna podlost iz trdega komunizma!
Rajko Topolovec