16.1 C
Ljubljana
ponedeljek, 7 oktobra, 2024

Modre lučke Roberta Goloba

Piše: Peter Jančič, urednik portala Spletnicasopis.eu

Premier modrih lučk Robert Golob je pridrvel v parlament, kjer že spet rekonstruira svojo vlado, za katero je Milan Kučan povedal, da jo sestavljajo večinoma amaterji iz vseh vetrov. Ni pa Kučan omenjal, da vladajo z modrimi lučkami.

Po treh mesecih je premierju le uspelo najti novega obrambnega ministra. To bo veterinar Borut Sajovic, ki je zadnja leta vodil poslansko skupino Svobode. Za novega šolskega ministra pa postavljajo Vinka Logaja. Čeprav je Golob zamenjal že večino svojih prvotnih ministrov pa jutri z dvema še ne bo zapolnil vseh lukenj. Za ministrico z modrimi lučkami iz Maribora, ki je zaslovela z digitalizacijo skladišča v Logatcu, še išče naslednico. Emilijo Stojmenovo Duh bo težko prekositi.

Ministre Golob vse težje najde. Celo diletante. Ponuja službo s kratkim rokom trajanja, ko se tudi mandat celotne vlade končuje, možnosti, da bi ga ponovili, pa so po raziskavah javnega mnenja, blizu ničle.

Višje državne plače in luknja v proračunu za več volivcev

Z modrimi lučkami, ker bi bila sicer strašna škoda za državo, so na začetku mandata počistili vrh RTVS, da bi lepše poročali, vrh policije in notranjega ministrstva, da ne bi raziskovali zasebnih biznisov Goloba v državnem elektrogospodarstvu, s katerimi je prišel na oblast. Vrh policije in notranjega ministrstva so počistili celo dvakrat. Res temeljito. Naglo so ustanavljali tudi množico dodatnih ministrstev za izgubljanje časa in denarja. Tudi Stojmenovi Duh so ga. Pa reševali zdravstvo, kar je funkcije stalo najbolj zvezdniškega vseh ministrov Danijela Bešiča Loredana, ki je poosebljal reformo, ki je ni. Namesto reform poslušamo floskule, ki smo jih že v času socializma, kako sta država in vladajoča partija najboljša rešitev za vse, vse drugo so notranji in zunanji sovražniki naprednih sil, izkoriščevalski kapitalisti… Če to ne prime, pa so krive občine, za dolge vrste čakajočih na zdravnika, denimo, Slovenska Bistrica.

Tradicijo izrednosti in modrih lučk bodo jutri nadaljevali, ko bodo na zahtevo vladajočih poslancev ob imenovanju novih ministrov govorili še o višanju plač v javnem sektorju. Takšne splošne razprave običajno preskočijo. So zgubljanje časa. Razen, če komu propagandno koristi. Ureditev plač so vladajoči prelagali več let. Kako močno so se trudili, da se ne bi zgodilo prehitro, je pokazalo ustavno sodišče, ki je zaradi nespoštovanja sodbe, da morajo povišati plače sodnikom in tožilcem, samo določilo višje.

Zdaj vladajoči ne zavlačujejo več celo s kršenjem ustavnega reda. Tik pred volitvami, če bodo redne ali predčasne, si z višanjem plač v javnem sektorju Svoboda, SD in Levica, ki jim meritve javnega mnenja kažejo boleč padec z oblasti, rešujejo kožo. “Predlog zakona bo imel finančne posledice za državni proračun v višini 327 milijonov evrov in v višini 218 milijonov za druga javna finančna sredstva,” so iz vlade ocenili posledice. Še dodaten denar bo nujen za povišanje plač na RTVS. Razglašajo se za javne, ko gre za višanje plač, so državni. Z novim letom so jim vladajoči že povišali prispevek. A ni nujno, da bo zadoščalo.

Pri “usklajevanjih” plač so ocene finančnih posledic oblasti tudi sicer običajno prenizke. Naš javni sektor in sindikati slovijo po izjemni iznajdljivosti in spretnosti, ko gre za plače in ugodnosti. Vlade pred volitvami slovijo pa po modrih lučkah na račun razvoja države in vnukov, ki bodo plačali dolgove, da bi si zagotovile dodatne volivce, zaradi česar nas razvojno prehitevajo številne države nekoč vzhodnega bloka, počasi pa tudi že tiste iz Balkana.

Vsi v Evropi nam zavidajo nizko gospodarsko rast

Ta teden je v parlamentu premier Golob, ko sta vladni urad za makroekonomske analize in evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) krepko znižali ocene gospodarske rasti države za letošnje leto, razkril, da “imamo v Sloveniji take gospodarske rezultate, da nam jih zavidajo vsi v Evropi”. EBRD je napoved rasti naše države za letos znižala iz 2,3 na 1,5 odstotka in ugotavlja, da so letos padle naložbe, vključno z zalogami, pa tudi izvoz storitev. Se je pa zelo povečala državna poraba.

In še bolj se bo.

Za države zahodnega Balkana EBRD pričakuje, da se bo z 2,5 odstotka, koliko je znašala lani, gospodarska rast letos zvišala na 3,4 odstotka, ter prihodnje leto na 3,7 odstotka. Naših 1,5 odstotka, nam, kot je to dejal premier, zavidajo vsi v Evropi.

Mu verjamete?

Podobno je napovedi za našo državo znižal Umar. To je vladni urad za makroekonomske analize. Ob ocenah Umarja, da nam letos gre bolj slabo, je Golob opozoril, da je najpomembnejša rast plač: “Rast plač v Sloveniji ostaja bistveno višja od inflacije. To je mogoče, ker smo bili zelo uspešni in smo inflacijo zbili globoko pod evropsko povprečje.”

Ker je bila prej višja od evropskega povprečja.

Rast državnih plač pa bo še krepko povišal do volitev. Ker je to najpomembnejše. Ne rastejo sicer enako vse “javne” plače. Po zdravniških plačah smo za države z Balkana vse bolj nekonkurenčni, ker vlada zmaguje v vojni z zdravniki, ki jih poskuša zatolči, ker tam koncesionarji in zasebniki, ki jih ljudje dodatno plačujejo, kažejo, kako slabo organizirano in vodeno je državno zdravstvo, v katerem je vlada kot v medijih in policiji izvedla obsežne čistke in povsod na vrhove nastavila svoje kadre, za katere je Milan Kučan povedal, da so pogosto diletanti.

Nadaljevanje predvolilne velikodušnosti vladajočih z modrimi lučkami, da bi si v letu pred volitvami pridobili dodatne volivce, bomo lahko spremljali na še dodatni izredni seji parlamenta, ki bo v četrtek, kjer bodo za 1,3 milijarde povečali že prej napihnjen proračun za prihodnje leto. Od kod bo denar, ni težko uganiti: povišali bodo zadolževanje, minusa bo skoraj za dve milijardi.

S podobnim tempom nameravajo trošiti tudi v letu 2026, ko bodo v prvi polovici leta volitve. Če ne bo že prej predčasnih.

Pa še vsi naši funkcionarski milijonarji

Državne plače se bodo, ne sicer čisto takoj, najbolj povečale na področjih, kjer ni velike nevarnosti za dodaten beg kadrov v tujino. Pri funkcionarjih. Kako se tem dobro godi, tudi če niso na vrhu in so le občasni politično nastavljeni veleposlaniki za aktivistične usluge, je pokazala novica iz Bruslja, kjer je Marta Kos razkrila, da ima na računih, ki so večinoma v Švici, milijon evrov. Ni le Golob v državnem elektrogospodarstvu dobro služil.

A s temi modrimi lučmi je mogoče divjati le ponekod. V Avstriji in Bruslju, kjer naš premier ni zamenjal celotnega vrha policije, notranjega ministrstva, medijev, zdravstva in z državo povezanega gospodarstva, so težave. Ceno za to je že plačala Stojmenova Duh. Ni pa še jasno, ali jo bo tudi Kosova, ki je podobno kot že bivši kandidat za komisarja Tomaž Vesel, v preteklosti tudi dodatno služila z delom za nogometnega velikana Aleksandra Čeferina, ki je, tako se zdi, uspel ukiniti Bojana Požarja iz Ure moči, ker je tam premierjev neplačani svetovalec za reforme policije Miloš Milović grdo govorili o njem in odvetniški pisarni Čeferin, ko je moral ravno v zapor zaradi kraje državnega denarja.

Za Kosovo evropski mediji, kjer je celo Čeferinu težko vplivati, še kar pišejo, da bi jo lahko doletela usoda Alenke Bratušek.

Pravzaprav bi to bil še bolj neverjeten in za državo sramoten dogodek, če se zgodi. Izgubili bi po Veselu, ki je odstopil sam od sebe takoj po tem, ko je od Goloba to pisno zahtevala Ursula von der Leyen, še drugega kandidata.

V nekaj tednih.

Kar je, smo slišali še pred mesecem, povsem nemogoče. A pri nas ni nič več nemogoče.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine