Piše: Vida Kocjan
Aprila je Slovenija dosegla daleč največji, skoraj 8-odstotni padec industrijske proizvodnje, v EU pa se je proizvodnja povečala za en odstotek. V gospodarstvu opozarjajo, da je tolikšen padec industrijske proizvodnje v Sloveniji opozorilni znak o nezadostnih ukrepih na področju energetike. V Gospodarski zbornici Slovenije pa hkrati že od začetka leta opozarjajo na padajoče trende, saj ugotavljajo, da je industrijska proizvodnja v nekaterih panogah od novembra lani upadla celo za 10 do več kot 20 odstotkov. Proizvodnja se je skrčila v kar 13 od 21 predelovalnih dejavnostih.
Gospodarstvo je zato zelo kritično do vodenja države, opozarja na nekonkurenčnost. Glede na to, da so pred letom dni javnost preplavljala sporočila, da bomo na čelu vlade imeli domnevno najboljšega »energetskega menedžerja«, so nadaljnji dogodki to ovrgli. Izkazalo se je, da je predsednik vlade Robert Golob vse kaj drugega kot »vrhunski menedžer«. Slednje se je sicer vedelo že prej, saj je trgovec Golob večino svoje delovne kariere preprodajal predvsem elektriko iz jedrske elektrarne v državni lasti, pri tem si je v nekem obdobju izgovoril dampinške cene. Slednje pa ni ravno merilo za vrhunskost. Ob takšnih cenah bi se moral dobiček Gen-I gibati v milijardah in ne v višini nekaj deset milijonov evrov. Razlika med nabavno in prodajno ceno energije se je nekje »izgubila«. Na to bi morali v gospodarstvu opozarjati že prej, ne pa da so dovoljevali graditev mita o najboljšem menedžerju. To je v bistvu škoda za vse, zanje in za državljane, ki so nasedali takim pravljicam.
Tolikšno zmanjšanje industrijske proizvodnje je tudi znak, da se nam tudi v prihodnje ne piše dobro. Zanimivo pa je, da se tega zaveda tudi Golob, sicer županom na enem od sestankov ne bi dejal, da bo on že preživel še en mandat, ker ima prihranke, kako bodo oni s svojimi plačami, pa ne ve. Županske plače sicer niso med najnižjimi, kako bomo golobovanje preživeli drugi, pa si lahko predstavljamo.