1.7 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

V novi številki revije Demokracija preberite: Škandalozni parlamentarni putinizem Goloba in Klakočar Zupančičeve

Piše: Gašper Blažič

Ali bo zgodba o parlamentarni preiskovalni komisiji o Golobovih poslih postala zgodba o državnem udaru? Nekaj je jasno: predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič ima ukaz, da nikakor ne sme dovoliti ustanovitve takšne komisije – razen če bi jo vodil nekdo iz Gibanja Svoboda.

No, takšna komisija je pred parlamentarnimi počitnicami že obstajala, ampak le kratek čas. Spomnimo: potem ko po redni poti nikakor ni prišlo do ustanovitve preiskovalne komisije, ki naj bi se ukvarjala s posli Gen-I in Star Solar – za njeno ustanovitev namreč poslanci NSi niso hoteli dati svojih podpisov –, je to odločitev nato sprejel državni svet, po ustavi pa DZ tega ni smel odkloniti. Vendar se je vodstvo spet poslužilo zvijače, češ naj komisijo vodi član največje vladajoče stranke, čeprav je bilo vsem jasno, da bi prek te komisije »golobnjak« nadziral samega sebe. Mesto predsednika je zasedel Tomaž Lah iz Gibanja Svoboda, poslanci SDS pa so nato seje komisije obstruirali. Lah bi moral nastopiti kot priča pred komisijo, kar pomeni, da ne more biti več predsednik. Posledično je obstoj takšne preiskovalne komisije nelegitimen in celo nezakonit.

Ko UKZ povozi ustavo

Očitno opozicija še ni obupala nad poskusi, da bi se vendarle ustanovila komisija, ki bi jo vodil član katere od opozicijskih strank. Vendar tudi Klakočar Zupančičeva še vedno vztraja pri tem, da takšne komisije ne sme biti. Menda pa naj bi bila prav ob koncu parlamentarnih počitnic dobila ukaz, da mora za vsako ceno preprečiti ustanovitev takšne preiskovalne komisije – tudi za ceno kršitve ustave. »Predsednica državnega zbora, ki se ima za prvo zaščitnico Ustave RS in pravne države, nadaljuje z lomastenjem po ustavi in Poslovniku DZ. 30 poslancev poslanske skupine SDS in Nova Slovenija je 21. 8. 2024 podalo zahtevo za sklic izredne seje s točko sprejetje akta o ustanovitvi preiskovalne komisije. UKZ nas je obvestila, da dokler predlagatelji akta o preiskovalni komisiji gradiva ne popravimo, ne bo sklicala izredne seje,« je v drugi polovici avgusta zapisala vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec. No, dejstvo je, da skuša tranzicijska levica na dva načina preprečiti ustanovitev omenjene komisije. Najprej z zahtevo po reviziji zahteve za odreditev preiskovalne komisije in potem še z implementacijo novele zakona o parlamentarni preiskavi, ki bi ustanovitev preiskovalne komisije podvrgla presoji ustavnega sodišča, če bi bila za to podana zahteva. Kontroverzna Klakočar Zupančičeva pa si je poleg tega tudi omislila, da ne bo sklicevala izrednih državnozborskih sej – četudi bi jo k temu zavezovala ustava. To pa pomeni že suspenz ustavne ureditve države.

 

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine