0.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Obrazi sovraštva na odru Cankarjevega doma

Piše: Gašper Blažič
Letošnjo osrednjo državno proslavo ob slovenskem kulturnem prazniku si bomo (spet) dobro zapomnili. Če so v minulih letih dvigovali prah posamični nagrajenci zaradi kvaziumetniških inštalacij, kot je npr. dojenje psa, ali pa nastopajoči na sami proslavi (denimo Magnifico s kvaziprešernovskimi verzi), je tokrat že nekaj tednov pred proslavo za to poskrbela kar kontroverzna pesnica Svetlana Makarovič.
Kot je znano, je bila Makarovičeva nominirana za Prešernovo nagrado leta 2000, vendar je, ko je prišla na oder, sporočila, da nagrado v celoti (!) zavrača. In je ni sprejela. Vseeno pa ji je ob odhodu z odra, ko je spet sedla, čestital njen najbližji sosed, tedanji predsednik republike Milan Kučan. Razlogov za svojo zavrnitev nagrade ni povedala, se je pa kasneje izkazalo, da jo je močno prizadelo, ker je bil njen sonagrajenec katoliški klerik p. Marko Rupnik, čigar (sicer že stare) grehe s področja spolne nedotakljivosti so začeli javno razkrivati (šele) decembra lani. Makarovičeva je tako še podžgala negativne komentarje medijev, češ da je upravni odbor Prešernovega sklada, ki ga je takrat vodil profesor Jože Kušar, naredil ogromno napako in poteptal vse do tedaj veljavne norme nagrajevanja umetniških dosežkov. Dogajanje na proslavi je v posebnem članku sicer podrobno (in nič žaljivo) opisal Delov novinar Marijan Zlobec, devet let kasneje pa je od Makarovičeve za to dobil klofute. Da, prav fizične – sredi Ljubljane.
Leta 1939 rojena Svetlana Makarovič vsaj v zadnjem desetletju velja za kontroverzno umetnico, ki se hvali, da rada nosi rdečo zvezdo. Na to temo je prirejala posebne koncerte, ki so imeli bolj kot ne sovražna sporočila. Kar nekajkrat je s svojo poezijo prestopila prag dobrega okusa, saj se je lotila posameznikov (Aleš Primc, Jože Možina, Janez Janša …) in tudi ustanov (Cerkev, SDS …), češ da je državljanska dolžnost sovražiti Katoliško cerkev. A verjetno so takšni nastopi tudi posledica potrebe njenih podpornikov, ki v glavi in srcu čutijo zelo podobno, a si tega ne upajo izpovedati na tako radikalen način. No, zavore so v času od osamosvojitve do danes popustile že marsikomu, dogajanje na ulicah v času prejšnje vlade pa je pokazalo, da je ploskanje mainstream medijev vsem njenim izpadom pripeljalo do učinka snežne kepe, ki postaja vse večja. Tudi njena »podganja« poezija, namenjena največji opozicijski stranki, v sebi nosi prikrita sporočila iz časa, ko je nacistični propagandni stroj Jude (in tudi kristjane) prikazoval kot podgane. Seveda pa je najbolj nepozaben ostal dogodek leta 2018 iz Izole, ko je svojim kritikom sporočila znamenito srbsko zvenečo »j*** vam pas mater«.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!
 
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine