6.1 C
Ljubljana
torek, 5 novembra, 2024

RTV je ugrabljena institucija, družbenopolitični delavci celo BBC razglasili za amatersko televizijo

Piše: Peter Truden

Zaposleni na RTV Slovenija, sicer vajeni palice SD, so danes na novinarski konferenci opozarjali na siromašenje programa, vse večje pritiske in politizacijo. Že večkrat smo poudarili, da levičarstvo in novinarstvo nista združljiva in da se mora RTV profesionalizirati, posamezni novinarji in uredniki pa to razumejo kot napade na svoje delo. Zanimivo je tudi, da so RTV skoraj celotno zgodovino vodili vidni kadri Social demokratov, vendar takrat ni bilo protestov in javnih pozivov o političnih pritiskih. 

Zaposleni na RTV Slovenija so na današnji novinarski konferenci opozorili na stopnjevanje pritiskov, na kadrovanje in na vpletanje politike v neodvisnost novinark in novinarjev javne radiotelevizije. Poudarili so, da je prvi televizijski program vse bolj osiromašen, poleg tega spored ne drži, odločitve o prenosih oddaj in shodov pa po besedah zaposlenih ne presenečajo le javnost ampak tudi njih. Izpostavili so tudi, da je nova informativna oddaja na drugem programu ponovno zamaknjena, čeprav naj bi izšla takoj po koncu Olimpijskih iger v Pekingu. “Pričakujemo, da o morebitnih spremembah programa javne RTV odloča zgolj RTV in nikakor na pobudo ali v korist političnih strank in vplivnežev,” je v imenu aktiva poudaril televizijski voditelj Saša Kranjc.

Na novinarski konferenci, ki jo je prenašala STA, so nekaj besed povedali tudi voditelj Odmevov Igor E. Bergant, voditeljica Tarče Erika Žnidaršič in voditelj oddaje Studio City Marcel Štefančič. “Politični napadi so se začeli že dan pred oddajo, še preden smo karkoli objavili. Na dan oddaje so sledila svarila znotraj hiše glede gostov, glede koncepta, glede vodenja. Potem se je ponovno vmešala politika s pogojevanjem gostov. Nato še sam premier, ki nas je označil za proruske ekstremiste, še dan prej smo bili britanski fašisti in pa sramota,” je dejala Žnidaršičeva, voditeljica oddaje, ki ima težave z objektivnostjo. Res je, da naj bi bili mediji četrta veja oblasti in njihova naloga med drugim tudi razkrivanje nepravilnosti v delovanju ostalih treh vej oblasti – a Žnidaršičeva je to nalogo vzela vse preveč dobesedno, saj v Tarči (pa tudi kje drugje) kritizirajo prav vsako potezo aktualne vlade, četudi je ta dobra. “Podpora oblasti ni novinarstvo, to je propaganda,” je dejala in s tem očitno želela povedati, da je vsako dejanje aktualne vlade a priori slabo – medtem ko pri prejšnjih vladah takšne nastrojenosti seveda ni bilo opaziti.

BBC razglasili za amaterje
Štefančič, sicer voditelj radikalno leve oddaje Studio City, je dogajanje na nacionalki primerjal z Viktorjem Orbanom in Vladimirjem Putinom oziroma z njunim odnosom do svobode medijev. “Treba kar najodločneje obsoditi tudi avtokracijo, ki je napadla nacionalko,” je dejal in v nadaljevanju povedal: “Od tod do BBC-jevega pijančevanja in nespoštovanja publike je bil samo korak, od tod pa do neolikanosti do kolegov in zapravljanja časa s prenosi predvolilnih shodov. In ja, ko tako enkrat stopiš na kriva pota, nikoli ne veš, kje se boš ustavil.” Iz njegovih besed lahko razberemo, da ga je zmotilo, ker je javna RTV prenašala shod v podporo Ukrajini – češ da je šlo za predvolilni shod. Njegova izjava je povsem neprimerna iz več očitnih razlogov, obenem pa se pojavi vprašanje, zakaj se jim na RTV-ju vsakotedensko preštevanje petkovih kolesarjev ni zdelo “zapravljanje časa”.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine