-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

Interpelacija zunanje ministrice: Zlorabila je diplomatsko-konzularno mrežo za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah

Piše: C.R.

“Ta interpelacija je delno vezana na interpelacijo notranje ministrice, katere razpravo bomo opravili v ponedeljek – saj sta vsebinski izhodišči obeh interpelacij v točki očitka o zlorabi volilne zakonodaje povsem enaki,” je pojasnila poslanka SDS Eva Irgl, ki je še dodala, da sta obe ministrici kršili volilno zakonodajo, Fajonova pa še zakon o zunanjih zadevah. S svojim postopanjem nista obravnavali vseh kandidatov za predsedniške volitve pod enakimi pogoji oz. merili in s tem sta ravnali diskriminatorno do ostalih kandidtov, medtem ko sta določeno kandidatko obravnavali privilegirano. “Ravnali sta tudi nepošteno in nepravično,” je še poudarila poslanka in pojasnila, da bi morali v skladu z zaprisego, ki sta jo dali v DZ spoštovati ustavni red, zakonodajo in ravnati v skladu z občim dobrim ne pa izključno v korist ene same kandidatke.

Danes poteka interpelacija proti ministrici za zunanje zadeve, Tanji Fajon. Povod za interpelacijo proti ministrici je afera z zdaj že nekdanjim veleposlanikom v ZDA Tonetom Kajzerjem – v SDS Fajonovi očitajo tudi kršenje zakona o zunanjih zadevah, ker se o odpoklicu veleposlanika ni posvetovala s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Postopek odpoklica je bil torej nezakonit: vlada je delovala nezakonito, predsednik republike pa je podpisal ukaz na temelju nezakonitega postopka. SDS zunanji ministrici Tanji Fajon očita zlorabo diplomatsko-konzularne mreže za favoriziranje ene kandidatke na predsedniških volitvah, je v predstavitvi razlogov za vložitev interpelacije proti zunanji ministrici dejal poslanec SDS Franc Breznik, ki je danes razloge za interpelacijo tudi bolj obširno pojasnil. Spomnimo, sporna depeša se je nanašala na zaprosilo notranjega ministrstva, naj tudi diplomatsko-konzularna predstavništva na opaznem mestu objavijo naslov, na katerega lahko volivci pošiljajo podpise, ki jih je Nataša Pirc Musar zbirala za vložitev kandidature na predsedniških volitvah.

Fajonova je v DZ v zagovoru ob začetku obravnave interpelacije proti njej pojasnila ravnanje pri odpoklicu nekdanjega veleposlanika v ZDA Toneta Kajzerja in zavrnila očitke. Ocenila je, da gre pri interpelaciji za preusmerjanje pozornosti z neprimernega ravnanja veleposlanika in nekdanjega predsednika vlade. Veleposlanik je po besedah ministrice Fajon kršil zakonodajo, ni spoštoval pravil depešnega sistema in dal prednost stranki pred državo. Interpelacija je po njenih besedah napad, s katerim si opozicija ustvarja populistično politično kampanjo. Fajonova je svoj zagovor izkoristila predvsem za opevanje svojega dela oziroma poslanstva – češ da je ta vlada v zunanjo politiko Slovenije spet vpeljala zmernost ter da Slovenija vodi zunanjo politiko, ki je usklajena z EU. Ponovno je izpostavila, da so uspeli Slovenijo uvrstiti nazaj v jedrne države Evropske unije.

Fajonova je pred začetkom izredne seje dejala, da je ob nastopu funkcije zaprisegla, da bo spoštovala ustavo, interpelacija pa da jo je očitno doletela, ker je poskušala vrniti ugled diplomaciji in Sloveniji. Ob samem zagovoru je dejala, kako je prejšnja vlada v tujini krnila ugled Slovenije – seveda je ob tem pozabila, da je bila sama tista, ki je na evropskem političnem parketu širila neresnice in sramotila svojo državo. Interpelacija sicer nima realnih možnosti za uspeh, saj je zanj potrebnih 46 poslanskih glasov, ki jih predlagateljica, tudi ob napovedani podpori stranke NSi,  nima. V DZ je za razpravo o interpelaciji predvidenih več kot 13 ur. Breznik je namreč napovedal, se bodo poslanci v okviru interpelacije pogovarjali o tem, kaj je svoboda duha, kaj je resnična svoboda, o ustavni demokraciji, kdo oblikuje zunanjo politiko, pa tudi o zakonu o tajnih podatkih ter o dostopu do njih.

Koalicija vehementno govori, da so zmagovalci, da SDS z interpelacijo ne bo dosegla ničesar, ker ima večino v DZ-ju,” je še dejal in spomnil, da so to večino imeli že večkrat, pod različnimi imeni – vendar pa so vsakič propadli, saj so Slovenijo videli le skozi svojo denarnico. Breznik je tudi poudaril, da je bila demokracija v Sloveniji ugrabljena s strani tranzicijske levice. Po njegovih besedah je bistvo te interpelacije tudi v tem, da za njo stojijo tisti, ki so Slovenijo branili s svojimi življenji, ki so odgovorni do volivcev in demokracije. Tako je po prepričanju SDS-a deloval tudi veleposlanik Kajzer.  “To je oblika svobode, ki se prodaja pod nesvobodo v Sloveniji,” je opozoril poslanec.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine