Po številnih očitkih o nepravilnostih, povezanih z izvolitvijo Milana Brgleza, nekdanjega predsednika državnega zbora, na mesto predsednika Šahovske zveze Slovenije (ŠZS), je portal Siol že lani preveril, kako je z njegovimi predvolilnimi obljubami in v kateri fazi je predkazenski postopek, ki ga usmerja ljubljansko državno tožilstvo, na katerega smo o tem poslali tudi vprašanja, vendar odgovorov še nismo prejeli. Brglez pa še vedno trdi, da sredstev ni pogojeval z izvolitvijo.

 

Preden je evropski poslanec SD Milan Brglez postal predsednik Šahovske zveze Slovenije, naj bi po takratnem poročanju medijev spomladi 2019 na volilnem občnem zboru delegate šahovskih klubov o izvolitvi prepričeval s sponzorstvom državnega podjetja Slovenske železnice (SŽ). Z njegovo izvolitvijo naj bi bil namreč pogojevan podpis štiriletne sponzorske pogodbe med ŠZS in SŽ v višini 200.000 evrov.

 

Kandidirala sta Milan Brglez in Sašo Čačič. Na tajnem glasovanju je volilo 67 delegatov. Milan Brglez je prejel 42 glasov, Sašo Čačič pa 25. Slednji je takrat dejal, da od kandidature odstopa, če sponzorske pogodbe, ki naj bi bile podpisane za naslednji mandat, izključujejo njega kot možnega predsednika in so vezane le na Brglezovo izvolitev, pri čemer je mislil na Slovenske železnice, piše Siol. Čačič naj bi pred samim glasovanjem vodil buren besedni dvoboj tudi z nekdanjim notranjim ministrom in generalnim sekretarjem Drnovškove vlade Mirkom Bandljem, ki je bil tedaj podpredsednik Šahovske zveze in je Čačiča vseeno želel zadržati v vodstvu, vendar od tega na koncu ni bilo nič.

 

Brglezov predkazenski postopek v rokah ljubljanskega državnega tožilstva

Sprva je domnevno Brglezovo pogojevanje preiskovala protikorupcijska komisija KPK, vendar je ta zadevo predala PU Ljubljana, ko je ugotovila, da to ni v njeni pristojnosti, saj naj ne bi šlo za nepravilnosti ali kršenje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ampak za domnevno kaznivo dejanje na strani vpletenih. Tako je zadevo prevzela policija, ki odgovorov, povezanih s konkretnimi fizičnimi osebami, v skladu z zakonom o varstvu osebnih podatkov ne more podati, je pa po poročanju Siola sporočila, da je Brglezov predkazenski postopek v rokah ljubljanskega državnega tožilstva. Povprašali smo, ali je zadeva dobila kakšen epilog ali ne. Odgovorov do tega trenutka še nismo prejeli.

Foto: Freepik

 

Čeprav je Brglez na nedavnem predsedniškem soočenju dejal, da pri dogovarjanju in sklepanju pogodbe o sponzorstvu ni v ničemer sodeloval, saj je bila sponzorska pogodba sklenjena, preden je sam postal predsednik Šahovske zveze Slovenije, je po Brglezovi izvolitvi zveza dobila trikrat več sponzorskega denarja.

In sicer je Siol zapisal, da je Nina Rob, generalna sekretarka ŠZS potrdila, da je ŠZS pred Brglezovo izvolitvijo prejemala bistveno manj sponzorskih sredstev (6000 evrov leta 2015, 20.000 evrov leta 2016, 15.000 evrov leta 2017, 21.000 evrov leta 2018), po njegovi izvolitvi pa naj bi se sredstva potrojila. ŠZS je tako leta 2019 prejela 74.555 evrov, leta 2020 61.938 evrov, za leto 2021 pa je bilo načrtovanih 70.000 evrov prihodkov.

 

Pogodba o sponzorstvu je bila sklenjena dva dni pred Brglezovo izvolitvijo

Po besedah generalne sekretarke ŠZS so od leta 2018 do lanskega leta prejeli skupno 190.330 evrov sponzorskih sredstev. Od tega od Slovenskih železnic 125 tisoč evrov, pri čemer je treba omeniti zanimivost, in sicer naj bi bila pogodba o sponzorstvu Slovenskih železnic s ŠZS sklenjena že 28. marca 2019, torej le dva dni pred Brglezovo izvolitvijo na predsedniški stolček. Kot so nam sporočili s SŽ, je bila navedena pogodba objavljena v ZDIJZ z 31. marcem 2019. “Pogodba je sklenjena za obdobje štirih let, in sicer od 1. 4. 2019 do 31. 3. 2023,” so navedli v SŽ, poroča Siol.