-1.4 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

Zdaj 700 evrov bruto dodatka zahtevajo tudi direktorji socialnovarstvenih zavodov

Piše: C. R., STA

Združenje direktorjev socialnovarstvenih zavodov v okviru Skupnosti socialnih zavodov Slovenije od vlade zahteva uvedbo 700 evrov bruto dodatka mesečno na plače direktorjev in ostalih vodilnih delavcev iz plačne skupine B. Dodatek k plači zahtevajo predvsem zaradi porušenih plačnih razmerij znotraj zavodov, so sporočili v združenju.

Združenje zahteva, da se dodatek izplačuje od 1. januarja 2023 do predvidene reforme plačnega sistema, ki mora po njihovem nujno odpraviti nerazumna plačna nesorazmerja in zagotoviti boljše ovrednotenje dela vseh zaposlenih v socialnovarstvenih zavodih.

Predsednica združenja Iva Soršak je opozorila, da so zaradi porušenih plačnih razmerij v zadnjih dveh desetletjih, vodilni položaji v socialnovarstvenih zavodih postali neprivlačni. Ob tem izpostavlja, da so sicer vedno podpirali dvig minimalne plače in plač posameznih poklicnih skupin.

Vendar pa se je po oceni združenja zaradi dvigov minimalne plače razmerje med minimalno plačo in plačo direktorja od leta 2006 znižalo iz 5,8 na 2,6. Plače direktorjev so namreč nespremenjene že od leta 2006.

Združenje na to problematiko pristojni ministrstvi in vlado opozarja že pet let, leta 2021 pa je pripravilo predlog sprememb, ki bi po njihovih ocenah “odpravile anomalije in nepravilnosti pri plačah direktorjev ter pri katerih bo vztrajalo v okviru napovedane reforme plačnega sistema”. Te bi odpravili tudi z novim vrednotenjem dela direktorjev socialnovarstvenih zavodov.

Pozivi k plačnim dodatkov prihajajo po odločitvi vlade o dodelitvi 600 evrov bruto dodatka sodnikom, vse več poklicnih skupin javnega sektorja pa opozarja, da vlada problematiko plač rešuje le za določene skupine. Pozive za dodatek k plači so med drugim podali tudi poklicni gasilci, občinski funkcionarji, vojaki, ravnatelji in pravosodni delavci.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine