-1.5 C
Ljubljana
petek, 22 novembra, 2024

(VIDEO) Golob trdi, da je Slovenija Palestino priznala včeraj, čeprav ima Slovenija v Ramali predstavništvo že od leta 2007 dalje? Povrh tega pa še ne ve, kdaj je evropski dan zmage!

Piše: Gašper Blažič

Tudi premier Robert Golob ima očitno precejšnje težave z razumevanjem, kaj pomeni 9. maj za Slovenijo in Evropo, kar je pokazal kar na včerajšnji proslavi. 

Na proslavi ob dvajsetletnici vstopa Slovenije v EU je namreč premier Robert Golob lakonično dejal: “Danes je dan zmage. To je dan, ko Evropa slavi svojo osvoboditev.” 

Evropa dan zmage praznuje 8. maja, Rusija in Slovenija pa 9. maja?

No, premier ima očitno precejšnje težave z datumi, saj je očitno sledil borčevski narativi, ki dan zmage nad nacifašizmom slavi 9. maja, po vzoru Sovjetske zveze. Zato 9. maja dan zmage praznujejo v Rusiji ter Belorusiji, ostala Evropa pa dan prej. Sovjetsko različico dneva zmage tako praznujejo samo še v BiH, Srbiji, na Kosovu in v nekaterih nekdanjih državah Sovjetske zveze. No, in seveda v Sloveniji, kajpak. V Ukrajini, na Poljskem, Češkem, Slovaškem in na Madžarskem so po padcu Berlinskega zidu opustili zloglasni Stalinov praznik in za dan zmage razglasili 8. maj.

Realno Evropa svoj dan zmage slavi dan prej, torej 8. maja. Namreč, 8maja 1945 zvečer ob 21.20 je v Berlinu ob prisotnosti sovjetskih, ameriških, britanskih in francoskih poveljnikov nemški nacistični feldmaršal Wilhelm Keitel podpisal akt brezpogojne kapitulacije. Pravzaprav pa so nemške sile priznale kapitulacijo še dan prej v Reimsu. Zaradi Stalinove jeze, ker je “veliki car” iz Moskve v tej igri pač izvisel, so morali podpis ponoviti še v Berlinu dan kasneje, torej 9. maja.

Je pa 9. maj za Evropo, zlasti za EU, t. i. dan Evrope. To je namreč dan praznovanja »miru in enotnosti v Evropi«, ki ga 5. maja praznuje Svet Evrope, 9. maja pa Evropska unija. Ta dan leta 1950 je namreč tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman, eden od očetov združene Evrope, predstavil t. i. Schumanovo deklaracijo o povezovanju evropskih držav. Prvotno je šlo pri tej ideji za premeščanje napetosti med Francijo in Nemčijo, ki sta bili med drugo svetovno vojno sovražnici, ter vzpostaviti evropsko gospodarsko zvezo. Tako je nastala najprej Evropska skupnost za premog in jeklo, kasneje je ta povezava prerasla v Evropsko skupnost oz. od leta 1992 dalje Evropsko unijo. Tudi zato je bila proslava ob dvajsetletnici slovenskega članstva v EU na včerajšnji dan. Slovenija je članica EU sicer od 1. maja 2004.

Predvolilno napihovanje s Palestino

Kot je razvidno iz videoposnetka oz. Golobovih besed, je Vlada RS na včerajšnji seji tudi uradno priznala Palestino. Zanimivo, kajti Palestina kot država bojda uradno obstaja od 15. novembra 1988, ko jo je razglasila Palestinska osvobodilna organizacija pod vodstvom Jaserja Arafata, sicer tedaj tudi vidnega člana Gibanja neuvrščenih in nekdanjega dobrega prijatelja Josipa Broza Tita. Tedanja SFR Jugoslavija je Palestino priznala dan kasneje, torej 16. novembra 1988, tedanjo skupno državo je kot predsednik predsedstva uradno zastopal Raif Dizdarević (BiH), predsednik vlade je bil Titov ljubljenec Branko Mikulić, zunanji minister pa Budimir Lončar, ki je leto prej na tej funkciji nasledil omenjenega Dizdarevića.

Očitno Slovenija ob osamosvojitvi tega priznanja ni nostrificirala, čeprav je sicer ena od pravnih naslednic razpadle države (kar naj bi pomenilo nasledstvo tudi v diplomatskih odnosih ter mednarodnih sporazumih, ki jih je podpisala SFRJ, denimo Osimski sporazumi z Italijo). V tej zgodbi je nenavadno, da ima Republika Slovenija konzularno predstavništvo v Ramali (Zahodni breg, ki sodi pod palestinsko upravo) in sicer s 1. oktobrom 2007. Torej v času prve Janševe vlade. In sicer predvsem zaradi uravnoteženja prisotnosti Republike Slovenije na Bližnjem vzhodu, a tudi v luči priprav na predsedovanje Svetu Evropske Unije v prvi polovici leta 2008.

Spletna stran slovenske vlade še piše: “Delovanje Predstavniške pisarne je bistvenega pomena za nepristransko in uravnoteženo oblikovanje stališč o bližnjevzhodnih vprašanjih. Poleg tega je vzpostavitev diplomatskega predstavništva pomembno pripomogla h krepitvi odnosov med Slovenijo in Palestino na področju političnih stikov, humanitarne pomoči in izobraževanja. Vlada Republike Slovenije je 9. 1. 2014 na 40. redni seji potrdila spremembo statusa Predstavniške pisarne Republike Slovenije pri Palestinski upravi v Urad Republike Slovenije v Palestini. Pisarna in nato urad sta vzpostavila mrežo stikov, ki je neprecenljiva pri ugotavljanju dejanskega stanja na terenu, pospeševanju sodelovanja Republike Slovenije s Palestino, izvedbi bilateralnih, predvsem humanitarnih projektov, aktivnem sooblikovanju politike EU in krepitvi odnosov na področju izobraževanja. Palestina Slovenijo pokriva iz diplomatskega predstavništva na Dunaju (nerezidenčni veleposlanik Salah Abdel Šafi je 15. oktobra 2014 predal poverilna pisma predsedniku Republike Slovenije).”

Povedano drugače: Slovenija de facto priznava Palestino že dolga leta! Kar pomeni, da nas Golobova vlada s tem priznanjem – povedano na grd način – “nateguje na suho”.

So krivi protestniki na FDV?

Sedaj se postavlja vprašanje, ali gre pri t. i. priznanju Palestine samo za Golobovo navadno predvolilno napihovanje ali tudi za poskus sožitja z radikalno skupino študentov, ki je pred dnevi zasedla prostore FDV. Po informacijah, ki prihajajo v medije, to skupino dejansko vodi Jan Vajgl, sin nekdanjega jugodiplomata in kasneje evropskega poslanca Iva Vajgla. No, v ozadju pa je bilo tudi preigravanje med zunanjo ministrico Tanjo Fajon in Golobom, da bi si zasluge za priznanje Palestine pripisala ta ali ona politična skupina v Evropskem parlamentu.

Seznam držav, ki so doslej priznale Palestino, je sicer na voljo TUKAJ. Iz seznama (stanje na dan 10. maja 2024 ob 14.30) je razvidno, da je zadnja evropska država, ki je priznala Palestino, Švedska, vendar se je to zgodilo že pred desetimi leti. Sicer pa so z nekdanjo Jugoslavijo Palestino priznali še Sovjetska zveza (in s tem države, ki so izšle iz nje po njenem razpadu), ter njene tedanje vazalske države Češkoslovaška republika, Madžarska, Bolgarija, Poljska, pa tudi Romunija in Albanija. Nemške demokratične republike ni na seznamu, ker je bila nekdanja sovjetska cona (vzhodne) Nemčije nato pridružena Zvezni republiki Nemčiji. Leta 1992 je Palestino po svojem nastanku priznala še Bosna in Hercegovina, kar je razumljivo zaradi muslimanske večine v tej državi. Med evropskimi državami, ki so torej priznale Palestino, torej praktično ni nobene zahodno-evropske države. Še en dokaz, kako grdo nas vlada vleče za nos in Slovenijo spravlja v neroden položaj pred svetom.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine