-0.8 C
Ljubljana
sobota, 18 januarja, 2025

(VIDEO) Dvojna doza “depolitizacije” na nacionalni televiziji – in to na samo veliko noč!

Piše: Nova24tv.si

RTV Slovenija nam je na velikonočno nedeljo postregla z dvojno dozo “depolitizacije” – z oddajo Politično, kjer je gostoval nekdanji predsednik republike in profesor mednarodnega prava dr. Danilo Türk, in oddajo Intervju, kjer je gostoval religiolog in univerzitetni profesor Aleš Črnič. Oba sta izkrivljala nekatera dejstva, zaradi česar so mnogi gledalci to razumeli kot žalitev in provokacijo.

Marsikoga je sodeč po odzivih na družabnih omrežjih še posebej zmotilo, ko je Danilo Türk v oddaji Politično dal vedeti, da je zaskrbljujoče, da se ob vojni v Ukrajini spreminja narava Evropske unije. “Mi smo poznali EU, tudi v času vstopanja Slovenije v to skupnost, kot projekt miru. To je bil mirovni projekt, ki sedaj čedalje bolj postaja vojni projekt. Sedaj se po vseh teh različnih krizah, ko je EU stagnirala in so se notranje delitve vzdrževale in celo poglabljale, na vrhu vsega pojavljajo še vojna orientacija, zato smo lahko za prihodnost EU zaskrbljeni,” je poudaril in dodal, da bi EU morala razmišljati o vzpostavitvi fiskalne in ne oboroževalne unije.

Ne razume narave EU
Ker ruska nezakonita invazija Ukrajine predstavlja napad na ozemeljsko celovitost Ukrajine, ta pa obenem pomeni tudi veliko nevarnost za samo stabilnost in varnost Evrope, seveda ne čudi, čemu je EU priskočila na pomoč Ukrajini. Konec koncev je bil s tem tudi izvršen napad na temeljne vrednote EU, kamor se nedvomno uvrščata demokracija in svoboda. Ker se na bojišču ne da bojevati brez orožja, EU v tem primeru pomembno prispeva tudi k dobavljanju orožja. Da je v luči ruske agresije povsem logično sledil razvoj obrambne komponente EU, pa poudarja nekdanji veleposlanik v ZDA Tone Kajzer.

 

“Evropska unija je predvsem projekt miru. Iz tesne ekonomske unije se bo zaradi agresije Rusije in rušenja evropske varnostne arhitekture razvila obrambna komponenta EU. To je povsem logično in pravilno,” meni Kajzer in dodaja, da je mogoče reči, da nekdanji predsednik republike bodisi zavaja ali ne razume bistva projekta. O nerazumevanju Türkove narave EU pa je prepričan tudi mednarodni pravnik dr. Miha Pogačnik. “Kar zaskrbljuje, je, da komentator, kot kaže, ne razume narave EU. EU nikoli ne bo fiskalna unija, ker je fiskus zvezan s suverenostjo in bi to vodilo v ugašanje držav članic kot subjektov mednarodnega prava. Prav zato je na področju davkov v EU zgolj harmonizacija in ne unifikacija,” je izpostavil Pogačnik.

Türk je izpostavil, da Izrael uživa podporo ZDA, kar pa mu po njegovih besedah omogoča, da ignorira resolucije Združenih narodov. V zvezi z možnostjo priznanja Palestine je povedal, da podpira poskus, da bi se našlo neko dokončno rešitev v kratkem času. “Mislim, da bi tako priznanje bilo celo koristno tudi zato, ker se spet pojavlja teza o rešitvi vprašanja v obliki dveh držav,” je povedal in dodal, da naj bi mnogi, ki to tezo zastopajo, pri tem ne bi bili iskreni. “Priznanje bi dalo novo dinamiko, pokazalo bi nekaj hrabrosti, pokazalo bi resnično pripravljenost podpreti samoodločbo palestinskega ljudstva, v tem trenutku bi bilo to dobro ne glede na vojne razmere.”

Foto: posnetek zaslona RTVS

Ni pokazal, da Rusija ruši evropski mir
Izraelsko politiko je označil kot politiko raznorodovanja, razčlovečenja Palestincev in etičnega čiščenja ter se povprašal, če bo mednarodna skupnost postavila meje. Meni, da bi za postavitev meja bilo priznanje Palestine zelo koristna poteza. Dvojna merila, ki veljajo za ruski režim in Netanjahuja, torej izraelsko vlado, so namreč tako očitna, da za to sploh ni treba iskati argumentov. “Proti Rusiji so uvedene izjemno obsežne sankcije, medtem ko proti Izraelu niso uvedene nobene sankcije,” je izpostavil, kot, da bi bil Izrael tisti, ki je 7. oktobra izvedel napad, čeprav je vsakomur jasno, da je za krvavi masaker odgovorna palestinska teroristična skupina Hamas, ki je z izjavami celo dala vedeti, da morije in ugrabitve talcev ne obžaluje.

“Kar je še dodatno zaskrbljujoče, je, da z ničemer ni pokazal, da Rusija ruši evropski mir, zato so njegovi leviti, ki jih je pel Evropski uniji, popolnoma mimo. Apologia pro vita scelestus”; “Tovarišu Türku očitno ne gre v doktorsko glavo podatek, da je Palestina napadla Izrael???”; sta primera komentarjev, ki kažeta na kritiko Türkovega nastopa na nacionalki. Daleč od tega, da bi bila osamljena.

 

Na največji krščanski praznik pogovor tekel o islamofobiji
“Na največji krščanski praznik boste govorili o drugih religijah?”; “Nisem veren, a take provokacije so pa čisto mimo … Zakaj ne naredite intervjuja s kakim drag queenom z Metelkove? Sej Asta ma vse pod kontrolo”; “Norca se delate iz mene … za moj denar”; je le nekaj zbranih komentarjev, ki so se na družabnem omrežju X usuli v zvezi z napovedjo, da v oddaji Intervju z religiologom in univerzitetnim profesorjem Alešem Črničem ne bo govora le o krščanski religiji.

Marsikoga je sodeč po odzivov še posebej razburil del, kjer je Črnič spregovoril o strahu pred islamom, ki je po njegovem “žal prekleto realen”. Potem ko je dal vedeti, da je islam “ravno toliko religija miru, kot je religija nasilja”, je poudaril, da je treba v luči islamofobije razumeti, zakaj ta strah in od kod ta strah. Po njegovih besedah je ta strah namerno in neposredno sproduciran.

 

“Mi živimo v času, lahko bi rekli, kulture strahu. Politike strahu so vseprisotne zadnja desetletja. Desničarski populizmi, ki so na pohodu tako rekoč povsod po zahodnem svetu, izkoriščajo politike strahu zelo vešče, tega so se naučili in počno načrtno,” je povedal in dodal, da iz centrov (v glavnem ameriških) prihaja denar in inštruktorji. V Evropi se po njegovih besedah načrtno hujska proti različnim družbenim skupinam, muslimani pa so kot pravi ena najbolj prikladnih, ker je zadaj tisoč let te osnove. “Strah, kot ste sami omenili, je seveda izjemno pomembno čustvo v mnogočem. In to je skušnjava politikov, da ga izkoristijo, seveda. Ker je najlažje, ljudi prestrašiti je najlažje. Zelo star svetopisemski in še starejši mehanizem žrtvenega kozla, v katerega projiciramo vse težave in probleme te družbe in ga potem žrtvujemo, zato da se nam ni treba zares soočiti z realnimi težavami,”mje poudaril.

“Če se naši predniki ne bi bali muslimanov, bi bila Evropa kalifat, na Šmarni gori pa džamija,” je v zvezi s Črničevimi navedbami komentiral nekdanji minister dr. Žiga Turk. V zvezi s tem pa so se pojavili tudi zgovorni komentarji: “600 let smo uspešno reševali našo civilizacijo pred muslimani, ker so nas krščanske vrednote držale skupaj. No, zdaj pa švoh kaže.”; Ne gre za strah pred muslimani, ampak strah pred njihovo sovražno ideologijo o nadvladi Evrope. Ta se že dogaja! Tisti muslimani, ki jih jaz poznam, nimajo s tem nobene zveze.”; “Gost se osredotoča na desničarske vire strahu in inštrukcij. Levičarski viri seveda tudi obstajajo in so blazno močni in uspešni, bolj kot desničarski, po mojem mnenju, vendar očitno to ni predmet pogovora”; “Se strinjam, živimo v času kulture strahu in ustrahovanja in to javno pove Golob, kako bo odstranil janšiste. A to ni kultura ustrahovanja in to lastnega naroda? In tako ste prišli na oblast s parolo, sam da ni JJ, in kaj je sovražni govor, vse, kar vas ne hvali, prava diktatura.”

Kot kaže, nam na RTV obetajo “depolitiziran” program, namesto da bi bili na javnem mediju, ki so ga primorana plačevati vsa gospodinjstva, priča širokemu naboru gostov, profesionalizmu v smislu soočenja mnenj oziroma podajanju golih informacij, ne da se z njihovim navajanjem gledalce jasno usmeri v določeno stališče. Marsikoga zato ne čudijo več številni nezadovoljni zaradi tega, kaj se producira za njihov denar.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine