Piše: Andrej Žitnik (Nova24tv.si)
Vesna Vuković, nekdanja novinarka, ki je zaslovela kot del Odlazkove necenzurirane eksekutorske trojke, še prej pa na portal Siol in Dnevnik, prevzema mesto generalne sekretarke največje vladne stranke Gibanje Svoboda. Doslej je bila v stranki predstavnica za stike z javnostmi.
S tem je simbolično zaključen večmesečni proces prenosa “neodvisne” četrte veje oblasti v objem Gibanja Svoboda – začel se je z izvolitvijo politične aktivistke in novinarke Mojce Pašek Šetinc v državni zbor, nadaljeval z “depolitizacijo” RTV, oblastniškimi napadi na politično in ideološko nevšečne politike, končal pa s popolno podreditvijo medijske krajine. Simbolično zato, ker je ista novinarka prej inkognito delala za medijskega tajkuna Martina Odlazka, katerega medijska hobotnica je bila glavna operativna veja leve politike na terenu, zdaj pa se je ta del levice preselil v uradno oblast.
Z Golobom sodeluje že od prej
Spomnimo, premier Golob in Vukovićeva sta po tihem sodelovala že v preteklosti. Kot smo že poročali, je podjetje Gen-I še pod Golobovim vodstvom nakazovalo denar podjetju SEE M. & C., ki ga je ustanovila in dolgo časa tudi vodila Vukovićeva. Trgovec z električno energijo je tako podjetju nakazal 103 tisoč evrov, zadnje plačilo pa je bilo opravljeno še letos januarja. Informacijska pooblaščenka je sicer zavrnila zahtevo Siola, da mora Gen-I razkriti vsebino pogodbe s podjetjem Vukovičeve. Vukovičeva pa podrobnosti javnosti ni razkrila. Pred nekaj meseci pa smo iz zanesljivih virov izvedeli, da je Vesna Vuković nedavno kupila stanovanje v Krtini pri Domžalah v vrednosti 240 tisoč evrov. Zaradi odločitve informacijske pooblaščenke najbrž ne bi nikoli jasno, zakaj je njeno nekdanje podjetje prejemalo sredstva podjetja Gen-I. Gre za hud madež tako za novinarko, novinarski poklic kot tudi za trenutno oblast. Videz nepristranskosti in neodvisnosti novinarskega dela od politike je tako postal zgolj karikatura samega sebe.
Bobnarjeva prva razkrila, kaj v koaliciji počne Vukovićeva
Vukovićeva je sicer bila ena glavnih akterk največje afere, ki je doslej pretresla koalicijo. Pred odstopom je ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar posredovala premierju Robertu Golobu pismo, v katerem je razkrila dejstva o političnih pritiskih v policiji, ki jim je bila priča. V svojem pismu je Golobu očitala politični pritisk nad njo s strani takratne piarovke Vesne Vuković, ki ji je v določeni situaciji namignila, češ da “nekdo” na policiji ne opravlja svojega dela, kot bi moral, vendar je Bobnarjeva pojasnila, da ni zaznala nikakršnih pokazateljev, ki bi kazali, da kdor koli ne bi opravljal svojega dela.
Golobova zaupnica naj bi delala sezname ljudi, ki bi jih policija morala preiskovati. Še več, sama naj bi celo neposredno komunicirala z nekaterimi preiskovalci (kriminalisti) Nacionalnega preiskovalnega urada in jim dajala direktne sugestije oziroma narekovala, koga preiskovati. To naj bi neformalno pripovedovala tudi Bobnarjeva in o tem se znotraj policije že precej govori. Podobno naj bi se dogajalo tudi na Fursu, kjer pa zadeve še niso tako eskalirale. Vesna Vuković naj bi po poročanju Požareporta tudi osebno klicala urednike posameznih medijev, če novinarji teh medijev na tiskovnih konferencah slučajno postavijo kakšna malo neprijetna vprašanja za člane Golobove vlade, češ, kaj se pa vi tam greste.
Po poročanju naj bi se Vesni Vuković znotraj Gibanja Svoboda pridružil tudi bivši Šarčev operativec Damir Črnčec in postal zaupnik Roberta Goloba. Po zanesljivih virih pa Črnčec in Vukovićeva nista rušita le Bobnarjeve, ampak vsaj še tri ministre, ki so pravzaprav zelo blizu Golobu. Kar pomeni, da gre tudi za hud boj za oblast neposredno ob Golobu, tarče pa so minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za okolje in prostor Uroš Brežan in celo minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Viri pravijo, da gre pri teh zakulisnih spopadih celo tako neusmiljeno daleč, da naj bi Vesna Vuković in Damir Črnčec omenjenim trem ministrom podtikala v podpise prirejene dokumente, da bi jih lahko kasneje po potrebi kompromitirala.
Zaslovela kot del medijsko eksekutorske trojke
Vukovićeva je sicer širši javnosti postala znana komaj potem, ko je začela objavljati na portalu Necenzurirano s svojim novinarskim kolegom Primožem Cirmanom, s katerim sta se pod tekste podpisovala že na Siolu, kjer ju je častno novinarsko sodišče v preteklosti že obsodilo kršitve novinarskega kodeksa. Skupaj s Tomažem Modicem – zahvaljujoč Gibanju Svobodi je ta dobil mesto tudi v parlamentarni preiskavi, ki jo vodi Mojca Pašek Šetinc – so formirali udarno trojko takoj po formiranju Janševe vlade, ki je pisala udarne članke izključno proti desni vladi in desnim politikom, pri tem pa so ti bili polni polresnic, zavajanj in čistih laži. Portal se je preživljal povsem brez reklam, reklamiral pa na Radiu Antena in Aktual v Odlazkovem lastništvu (kjer oglasni prostor stane toliko kot povprečna letna novinarska plača). Od kod jim denar? Seveda od pravnomočno obsojenega kriminalca Martina Odlazka, kar je postalo jasno komaj, ko so tudi ostali mediji iz Odlazkove hobotnice začeli objavljati tekste Cirmana, Vukovićeve in Modica.
Kaj sporoča Gibanje Svoboda z angažiranjem Vukovićeve
Po volitvah je padla marsikatera domina. Padla je tančica “neodvisnega novinarstva” in razkrila politične akterje, ki se pretvarjajo, da so novinarji, v resnici pa so aktivisti in – predvsem – poslovneži, ki prek levice poslujejo z državo in trgujejo z davkoplačevalskim denarjem. Robertu Golobu ne bi bilo treba tako izpostaviti Vesne Vuković. Z njo bi lahko še vedno plodno sodeloval prek portala Necenzurirano ali morda prek portala Siol, ki ga z novim “neodvisnim” odgovornim urednikom zopet povsem obvladuje. A se je raje odločil, da karte položi na mizo, javnosti pa pove: to so moji novinarji. To so moji aktivisti. Zmagal sem v vojni za informacije. Očitno je, da se predsednik vlade počuti dovolj močnega, da mu to ne bo škodovalo in da bo volivcem vseeno, če zaposluje bivše medijske eksekutorje. Pa jim bo res? Čas bo pokazal. Zgodovina slovenskih vlad pa kaže, da so ošabnim politikom, ki ne skrbijo za svojo javno podobo, v Sloveniji vedno šteti dnevi.