Piše: C. R.
Trije evropski poslanci iz Slovenije so danes na razpravi v ciklu Studio Evropa podprli odločitev, da letošnjo nagrado Saharova prejmeta venezuelska opozicijska voditelja Maria Corina Machado in Edmundo Gonzalez Urrutia. Razpravi se je pridružila predsednica društva venezuelskih Slovencev Maria Voglar in spregovorila o svoji izkušnji repatriacije.
Evroposlanec Matej Tonin (EPP/NSi) je uvodoma povedal, da si opozicijska voditelja prizadevata za svobodo, čeprav se zavedata, kakšna so posledice v avtoritarnih režimih, kot ga v Venezueli vzdržuje dolgoletni predsednik Nicolas Maduro.
“Nobena oblast ni večna, niti Madurova. Bistveno je, da je narod povezan in pripravljen na morebitne spremembe. Spremembe se lažje zgodijo, če ljudje vedo, kaj sledi in kakšna je alternativa,” je povedal Tonin.
Dolgoletni venezuelski voditelj Nicolas Maduro si je letos v senci obtožb opozicije o nepravilnostih na julijskih volitvah zagotovil tretji šestletni mandat na čelu države, toda opazovalci in številne države dvomijo v uradne izide. Evropski parlament in ZDA kot izvoljenega predsednika priznavajo Urrutio.
Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna) je ocenil, da je EU v odzivu pokazala enotnost, vendar vsi vzvodi, ki so na voljo v ZN in drugih institucijah, še niso bili izkoriščeni.
“Zavzemam se za nadaljnji pritisk na režim in hkratno podporo opoziciji. Slovenija je nestalna članica Varnostnega sveta ZN in o tej temi bi se lahko več pogovarjali tudi na tem mestu,” je dejal Prebilič.
Evropski poslanec Branko Grims (EPP/SDS) je povedal, da je šla nagrada Saharova v prave roke. “Sporočilo Evropskega parlamenta je jasno. Socializem je največji vir revščine, trpljenja, uničevanja, sovraštva in zla na tem svetu. Vsi, ki se proti tem borijo, si zaslužijo nagrado,” je povedal.
“Ko razmišljamo o različnih konfliktih in državah, ki se soočajo z umanjkanjem demokracije, je to tudi naša bitka, ker verjamemo v idejo svobode, svobodnega izražanja in življenja, kar je eden od temeljev EU,” je v razpravi izpostavil evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD).
Machado si je lani zagotovila predsedniško kandidaturo opozicijske Demokratične enotne platforme, vendar so ji oblasti onemogočile udeležbo na volitvah, zato je kandidat opozicije postal Urrutia. V luči pregona se je umaknila iz javnega življenja, Urrutia pa se je po izdaji naloga za aretacijo zatekel v Španijo.
V razpravi je sodelovala Maria Voglar, ki se je rodila v Venezueli pred 73 leti in se pred leti vrnila v Slovenijo. Povedala je, da skuša pomagati skupnosti približno 150 repatriirancev in njihovim potomcem, ki so se prav tako vrnili v Slovenijo.
“S strahom je težko živeti, zato bi se zahvalila Sloveniji, saj odkar smo se preselili sem, živimo v miru, brez strahu in svobodno. Lahko povemo, kar mislimo,” je dejala Voglar.
Prejemnika letošnje nagrade Saharov za svobodo misli, ki jo podeljuje Evropski parlament, bosta priznanje za prizadevanja za ponovno vzpostavitev svobode in demokracije v domovini prejela 18. decembra v Strasbourgu. Evropski parlament je nagrado Saharova že leta 2017 namenil političnim nasprotnikom venezuelske vlade, poslancem narodne skupščine in političnim zapornikom za pogum in prizadevanja za svobodo in blaginjo svoje države.
Kaj je nagrada Saharova?
Parlament podeljuje nagrado Saharova za svobodo misli od leta 1988 posameznikom in organizacijam, ki se borijo za človekove pravice in temeljne svoboščine. Poimenovana je po sovjetskemu fiziku in političnemu disidentu Andreju Saharovu, nagrajenec pa prejme tudi denarno nagrado v vrednosti 50.000 evrov.
Lani so evropski poslanci in poslanke nagrado Saharova podelili Žini Mahsi Amini in ženskemu protestnemu gibanju v Iranu, leta 2022 so jo prejeli Ukrajinci za svoj upor proti ruski agresiji, še leto pred tem pa februarja letos v zaporu preminuli ruski opozicijski voditelj Aleksej Navalni.