0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

(V ŽIVO) Golobova vlada se danes na maratonski interpelaciji sooča z dejstvi, tudi glede suma pranja denarja in političnih pritiskov na policijo

Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)

V Državnem zboru RSA se bo danes odvijala predvidoma 14-urna interpelacija zoper vlado Roberta Goloba. Največja opozicijska stranka SDS jo je vložila marca, povod zanjo pa so bili ukinitev samostojnega Muzeja slovenske osamosvojitve, ukinitev Urada vlade za demografijo in drugih ravnanj, ki so po njihovem v nasprotju z ustavo. Prvak opozicijske SDS Janez Janša je že na začetku marca pojasnil, da je interpelacija namenjena razpravi v DZ “o spornih potezah te vlade, ki zajedajo same temelje Slovenije” in je predvsem poskus klica k razumu.

V opozicijski stranki se nadejajo, da bo današnja predvidoma 14-urna interpelacijska razprava odgovorila na naslednje vprašanje: “V kolikšni meri so Vlada Republike Slovenije in koalicijske partnerice od prisege naprej uresničevala ustavno prisego, ki so jo podali predsednik Vlade Republike Slovenije, ministrice in ministri v Vladi Republike Slovenije, da bodo spoštovali ustavni red, da bodo ravnali po svoji vesti in z vsemi svojimi močmi delovali za blaginjo Slovenije?”

Vlada od začetka deluje paradoksalno

Predsednik SDS Janez Janša je uvodoma pričel z razlogi za povod za interpelacijo. Spomnil je na obljubo aktualne vlade, ki jo je Sloveniji dala ob nastopu na oblast in sicer, da bo življenje ljudi boljše, da bodo oni vladali vsem in le nekaterim, kot so to očitali Janševi vladi, pa vendar je situacija danes povsem drugačna. Janša je dejal, da “ne mine mesec, zdaj niti teden, da vlada ne bi delovala paradoksalno”. Pri tem je omenil na brisanje kazni protestnikom, petkovim kolesarjem in nevladnikom, ki svojih protestov niso prijavili. Ne le to, celo sprejemanje omenjenih v vladni kabinet, medtem, ko danes za protestnike, ki jih je precej več in proteste organizirajo v skladu z zakonom, vlada nima posluha. Vlada je obljubila, da bodo zanje pred zakonom vsem enaki, vendar je po besedah Janše ljubljanski župan Zoran Jankovič in primer gradnje kanala C0 primer, da temu ni tako. Spomnil je, da je Janković večkrat zatrdil, da gradnje kanala C0 ne bo ustavil, ne glede na to, da za to nima zakonske podlage in ostale potrebne dokumentacije.

Foto: zajem zaslona

“Kanal C0, je financiran tudi z evropskimi sredstvi, kaj je zdaj delegirani tožilci evropskega tožilstva delajo na tem primeru? Ker so tako neodvisni in tako sposobni, taka bitka je bila, da se jih imenuje? Ste kaj naredili?”, je dejal Janša in dodal, da je šlo ponovno visoko leteče besede, kot je enako označil vse vladne cilje, ki so si jih zadali, izpolnili pa nič ali pa povsem v nasprotju s tem, kar so obljubili.

 

Ukinitev Urada za demografijo in ukinitev Muzeja slovenske osamosvojitve

SDS Golobovi vladi očita ukinitev Urada RS za demografijo, ki je nastal v času Janševe vlade. Njegov namen je bil reševati demografski problem, ki se iz leta v leto veča, naslavljal bi ključne izzive visoke starosti prebivalstva in nizke rodnosti v Sloveniji. Vlada Roberta Goloba je urad ukinila, zaposlene prenesla na Urad za migracije, sredstva pa z rebalansom proračuna večinsko prenesla na Urad za oskrbo in integracijo migrantov. Bistveni del interpelacije in tudi glavni povod je očitek zaradi ukinitve Muzeja slovenske osamosvojitve, ki je bil ustanovljen zato, da ovekoveči kulturno dediščino, predsem njeno pot osamosvojitve in nastanka neodvisne Republike Slovenije kot središča narodne zavednosti. V SDS so prepričani, da je ukinitev muzeja ustavno sporna iz vidika ohranjanja kulturne dediščine, hkrati pa, da ukinitev krši zakona o varstvu kulturne dediščine.

Muzej novejše zgodovine in Muzej slovenske osamosvojitve (Foto: Flickr, Domjisch/ STA)

Prazne obljube volivcem in načrtno uničevanje temeljnih vrednot

Janša je med razlogi za interpelacijo v preteklosti izpostavil predvsem prazne obljube Golobove vlade, za katere meni, da so bile zavajajoče, saj so mnogi obljubljeni roki že potekli, predvsem je tukaj izpostavil obljube SD o 30- dnevnem roku čakanja na specialista kot tudi zagotovitev osebnega zdravnika neopredeljenim bolnikom, spopad s korupcijo in predstavitev načrta za vzpostavitev novega zdravstvenega sistema. Vse te prazne obljube pa so bile le del njihove dejanske nezainteresiranosti, da sistem izboljšajo – nasprotno, načrtno želijo rušiti. Sodeč po delih Golobove vlade, za katero se zdi, da namerno in načrtno ruši temelje ne le slovenstva, ampak tudi osnovnih vrednot, je naslednji očitek SDS na mestu. Vladi očitajo kulturni marksizem kot duhovno in politično vodilo, s katerim želi načrtno razgraditi temelje zahodne civilizacije prek razgraditve naroda, družine, zasebne lastnine in svobodnega podjetništva.

Sum pranja denarja in politični pritiski na policijo

Našteto pa ni vse, končno bo moč imeti tudi konkretno razpravo o domnevno spornih Golobovih balkanskih poslih, o katerih ne molči le Golob, ampak tudi osrednji mediji. Golob trdi, da gre za izmišljotine, vendar zajetna nakazila iz balkanske podružnice Gen-I podjetjema zdajšnjega kosovskega veleposlanika Martina Berishaja, ki je kmalu po prejemu dvignil večino gotovine, vzbujajo sume pranja denarja.

Poslanec SDS Žan Mahnič in predsednik vlade Robert Golob (Foto: STA/zajem zaslona RTVS)

Del interpelacijske razprave bo zajemala tudi tema kadrovskih čistk in političnih pritiskov, o katerih je prva spregovorila nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar, ki je morala zaradi tega oditi. Politični pritisk je nedopusten, prav tako očitno nameščanje drugih, “svojih”. “Odstop Bobnarjeve je pokazal na globok prepad med besedami in dejanji predsednika vlade ter ponovno potrdil popolno podrejenost večine medijev oziroma novinarjev tej vladi,” so zapisali. Tema razprave bo tudi predlog zakona, ki omogoča Gen-I, da se polasti 400 milijonov davkoplačevalskih evrov, vključena pa bo še vrsta drugih napak ali napačnih odločitev, kot je denimo politika odprtih meja in napačno davčna politika.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine