5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

V Veliki Britaniji migranti prebivajo v hotelih na račun davkoplačevalcev

Piše: Andrej Sekulović

V Združenem kraljestvu naseljujejo migrante kar v hotele. Podobno se dogaja tudi v drugih državah, ki se soočajo z množičnimi migracijami. Čeprav britanska vlada že leta obljublja, da bo ukrepala, se število prišlekov zvišuje.

 

V lanskem letu se je število  množičnih migracij v Evropo spet povečalo. Prošnje za azil kot tudi nezakonite migracije so močno poskočile, da »stalnih« zakonitih migracij sploh ne omenjamo. S to težavo se poleg Evropske unije soočata tudi Anglija in Irska. Britansko otočje namreč v zadnjih letih prav tako preplavljajo migranti. Čeprav je bila pozornost preusmerjena najprej na pandemijo in zatem na vojno v Ukrajini, zdaj v ospredje spet prihaja problem migracij. To potrjuje tudi letošnji vrh v Bruslju, o katerem smo že poročali in na katerem so bile migracije ena glavnih tem. Čeprav se ne govori več o begunski ali migrantski krizi, je jasno, da ta kriza še vedno traja in da se je pravzaprav začela precej pred letoma 2015 in 2016. Ker za množice prišlekov zmanjkuje prostora, jih nekatere evropske vlade, ki jim je očitno bolj mar za tujce kot za domačine, naseljujejo kar v hotele. Vse to seveda na stroške davkoplačevalcev. Migranti pa velikokrat svojo hvaležnost izkazujejo z uničevanjem in napadi na avtohtono prebivalstvo.

Migrante v hotele na račun davkoplačevalcev

Nedavno smo poročali o protimigrantskih protestih na Irskem, kjer primanjkuje stanovanj, vlada pa kljub temu še naprej sprejema begunce. Zaradi pomanjkanja prostora jih je začela na stroške davkoplačevalcev naseljevati kar v hotele. No, tovrstno problematiko rešujejo z zastonj hoteli za prišleke tudi v Združenem kraljestvu. Tako je število migrantov, ki na račun države prebivajo v britanskih hotelih, od marca 2020, ko jih je bilo 2.577, do septembra 2022 naraslo na 37.142. Sodeč po vladnih podatkih, ki jih je objavil britanski časnik Guardian, pa še več migrantov prebiva na račun države v stanovanjih in skupnih hišah. Tovrstnih primerov je bilo marca 2020 kar 41.388, ker pa je notranje ministrstvo začelo prišleke naseljevati predvsem v hotele, je do septembra 2022 naraslo »samo« za 11.910 novih migrantov, ki so nastanjeni v skupne hiše in stanovanja. Kot poroča novičarski portal Breitbart, je strmo povečevanje naseljevanja migrantov v hotele povzročilo, da se je o tem začelo govoriti v javnosti. Težave se pojavljajo predvsem, ker naseljevanje velikega števila tujcev v hotele vpliva na lokalne skupnosti, v katerih so ti hoteli nahajajo, ter čez noč spreminja demografijo teh skupnosti. Drugi razlog, da se je o tem začelo govoriti v javnosti, pa je vedenje migrantov samih, saj je že prišlo do nasilnih dogodkov.

Zaradi »nevzdržnih« razmer zabodel šest ljudi

Tovrsten primer se je zgodil junija leta 2020, ko je v hotelu Park Inn v škotskem Glasgowu 28-letni prosilec za azil Badreddin Abadlla Adam iz Sudana zabodel šest ljudi; tri stanovalce, dva uslužbenca hotela in policista. V svojem krvavem napadu je bil tudi sam ubit, saj ga je ustrelila policija. V hotel ga je kot mnoge druge prosilce za azil nastanila država. Osrednji mediji so v času incidenta seveda poročali, da je bil napad posledica neugodnih razmer, s katerimi se migranti, ki na račun davkoplačevalcev sedijo v hotelih, soočajo. Novinar mednarodnega medija Sky News, ki se je pogovarjal z enim od migrantov, ki je v času napada prebival v hotelu, je tako potarnal, da imajo nesrečni migranti omejen dostop do spleta, kar povzroča neugodnosti pri ohranjanju stikov s sorodniki, ki so ostali v njihovih izvornih državah, da je hrana precej slaba in da ne dobivajo skoraj nič denarja. Vse to naj bi nebogljenim migrantom povzročalo velike preglavice in frustracije. Zaradi teh »nevzdržnih« razmer naj bi neki prosilec za azil celo storil samomor, čeprav se je kasneje izkazalo, da je šlo za odvisnika od mamil in da ni nujno storil samomora. Sicer so »grozljive« življenjske razmere, s katerimi naj bi se srečevali migranti v hotelih v Glasgowu, vsebovale tri obroke na dan, osnovne higienske potrebščine in pranje perila, pa tudi »omejeno« spletno povezavo.

Ogromne vsote denarja za migrante, ki še kar prihajajo

Danes je število migrantov, ki živijo v britanskih hotelih, vsekakor še višje kot septembra lani, saj še vedno množično prihajajo predvsem v gumenjakih čez Rokavski preliv, vladajoči torijci pod vodstvom premierja Rishija Sunaka, ki je tudi sam potomec priseljencev, pa jih nočejo vračati nazaj v Francijo, Belgijo ali na Nizozemsko, v države Evropske unije torej, iz katerih nadaljujejo svojo pot v Veliko Britanijo. Čeprav levičarski mediji, kakršen je Guardian, poudarjajo predvsem že omenjene domnevno slabe življenjske razmere v hotelih, v katerih so evropski turisti pripravljeni odšteti lepe denarce za nastanitev, so mnogi vse bolj ogorčeni nad ogromnimi vsotami davkoplačevalskega denarja, ki ga je treba odšteti za nastanitve migrantov in prosilcev za azil. Lanskega oktobra naj bi bila ta vsota znašala skoraj sedem milijonov funtov dnevno, marsikdo pa je še toliko bolj jezen, ker se ta denar daje za migrante v času, ko vlada zvišuje davke in ko rastejo cene. Torijci so že leta 2018, še pod Thereso May, priznali, da so nezakonite migracije čez Rokavski preliv velika težava, kasneje pa so obljubljali, da bodo to težavo rešili. Kljub temu se število prišlekov iz leta v leto močno povečuje; v letu 2019 jih je bilo »samo« 1.800, leta 2020 je to število zrastlo na 8.500, leta 2021 jih je bilo že 28.500 in lansko leto čez 40.000.

Velika Britanija po poti Švedske?

Zaradi množičnih migracij v Združeno kraljestvo je konservativni politik in eden vidnejših podpornikov brexita Nigel Farage opozoril, da lahko Veliko Britanijo doleti ista usoda kot Švedsko, državo, ki se dnevno sooča s posledicami propadlega multikulturnega eksperimenta. Farage se je oglasil, potem ko so bili štirje afganistanski najstniški prosilci za azil aretirani v povezavi s posilstvom petnajstletnega dekleta v neki šoli v okrožju Kent. »Vsak dan postajamo bolj podobni Švedski, kdor pa javno govori o tem, je ožigosan,« je rekel prvak brexita. Med drugim naj bi bili tudi osumljenci posilstva, ki so stari med 13 in 16 let in so obiskovali isto šolo kot žrtev, prispeli v Anglijo čez Rokavski preliv. Aretirali pa so jih le nekaj dni potem, ko je na protestu pred še enim hotelom v okrožju Knowsley, kjer so nastanjeni prosilci za azil, prišlo do nasilja. Do samega protesta je prišlo, potem ko se je na družbenih omrežjih pojavil videoposnetek migranta, ki skuša zapeljati neko najstnico. Ob protestu so lokalni antifašisti organizirali protiprotest, zaradi česar je prišlo do incidenta, posledica katerega je bilo petnajst aretacij. Med drugim je prišlo do pretepov s policijo, eno policijsko vozilo pa je bilo tudi zažgano.

Preusmerjanje pozornosti

Osrednji mediji so vse protestnike skušali označiti za »desničarske skrajneže«, karkoli naj bi že to pomenilo, vendar pa je Nigel Farage mnenja, da hočejo tako namenoma preusmeriti pozornost s težav, povezanih z migracijami, zaradi katerih je sploh prišlo do protesta. »Gre za množične poskuse zatiranja svobode govora in odprte razprave v tej državi,« je ob tem dejal in dodal, da ljudje ne smejo pustiti, da bi jih utišali. Zaradi mogočega naraščanja kriminala v Združenem kraljestvu naraščajo tudi sicer skrbi, in to kljub osrednjim medijem in vsem, ki hočejo to težavo pomesti pod preprogo. Lansko leto je namreč prispelo v Združeno kraljestvo rekordnih 45.000 migrantov, letos pa naj bi jih glede na zdajšnje trende prispelo kar 65.000. Gre predvsem za mlajše moške, veliko tujcev pa lahko predstavlja grožnjo za nacionalno varnost.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine