-3.1 C
Ljubljana
nedelja, 12 januarja, 2025

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Računsko sodišče o Litijski in nakupu računalnikov; številne kršitve zakonodaje

Piše: Vida Kocjan

Računsko sodišče RS je 1. julija izdalo predlog poročila revizije zaključnega računa proračuna za leto 2023, v okviru katere so preverjali tudi pravilnost izvedbe nakupa stavbe na Litijski cesti 51 v Ljubljani in lanski nakup 13 tisoč računalnikov, ki so večinoma še vedno shranjeni v skladišču Intereurope v Logatcu, kmalu pa jim bo potekla garancija.

Predlog poročila revizije javno še ni objavljen, odgovorne osebe so dobile osem dni časa za ugovor zoper revizijska razkritja. Izdajo zaključnega poročila tako lahko pričakujemo konec avgusta ali v začetku septembra.

Dominika Švarc Pipan s prsti globoko v marmeladi

Iz osnutka revizijskega poročila, ki so ga pridobili nekateri mediji, med njimi Slovenska tiskovna agencija, je razvidno, kot ugotavlja  računsko sodišče , da ministrstvo za pravosodje pri pripravi proračuna za leto 2023 nakupa stavbe na Litijski ni načrtovalo, zanj ni imelo zagotovljenih sredstev in investicijske dokumentacije, a je kljub temu začelo izvajati aktivnosti, povezane z nakupom.

Revizorji opozarjajo, da na ministrstvu sredstev niso načrtovali niti s prvim rebalansom maja 2023 niti z drugim avgusta 2023, čeprav je bila konec aprila 2023 sprejeta novela zakona o upravnem sporu, zaradi katere bi upravno in vrhovno sodišče potrebovali nove prostore. Ministrstvo pod vodstvom Dominike Švarc Pipan je tako ravnalo v nasprotju z zakonom o javnih financah. Za prerazporeditev 6,5 milijona evrov iz proračunske rezerve, sklep o tem je sprejela vlada, tako ni bilo podlage. V navedenem primeru namreč ni šlo za namen, ki ga pri pripravi proračuna ne bi bilo mogoče načrtovati. Vlada pa je konec decembra s sklepom odločila o prerazporeditvi pravic porabe za projekt, ki v času te odločitve ni bil uvrščen v načrt razvojnih programov. Isti dan (konec decembra) je ministrstvo za pravosodje na finančno ministrstvo naslovilo prošnjo za odobritev izjeme pri uvrstitvi novega projekta v proračun. Slednje pa je v nasprotju z zakonom, ki določa, da mora biti takšna vloga poslana najmanj 20 dni pred sejo vlade, na kateri bo predvidoma gradivo obravnavano.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine