4.3 C
Ljubljana
petek, 24 januarja, 2025

V tiskani izdaji Demokracije preberite: Jankovićevi peklenski načrti s tržnico

Piše: Vida Kocjan

Graditev garažne hiše pod ljubljansko tržnico je kontroverzna in prinaša več težav. Gre za vprašanji kulturne dediščine in podtalnice, pričakovane so tudi tehnične težave, visoki finančni stroški in velik vpliv na lokalno skupnost.

Dokumenti so do 11. decembra na vpogled javnosti. Ljubljanski župan Zoran Janković vztraja pri graditvi, očitno vpliva tudi na vlado, proti so na ljubljanski nadškofiji in meščani, ustanovljena je civilna iniciativa proti podzemni garaži.

Nadškof Zore: »Zato jim ne moremo in ne smemo verjeti«

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v postopku izdaje integralnega gradbenega dovoljenja za prenovo, kot so to lepo označili, osrednje ljubljanske tržnice začelo enomesečno javno predstavitev projektne dokumentacije. Predstavitev traja do 11. decembra, po predhodni najavi pa si jo je mogoče ogledati v prostorih ministrstva.

Vlogo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja je podala ljubljanska občina, ki načrtuje prenovo osrednje ljubljanske tržnice, prenovo in prizidavo Mahrove hiše, graditev podzemne parkirne hiše pod odprto tržnico in prenovo Vodnikovega trga.

Na zadnji predstavitvi se je izkazalo, da se je obseg projekta zmanjšal za tretjino. Poznavalci so predvidevali, da se je projekt odmaknil od semenišča, in sklepali, da so pred pridobitvijo 16 dovoljenj tekla pogajanja tudi z Nadškofijo Ljubljana, da ne bi bila ogrožena stavba semenišča. V ljubljanski nadškofiji pa so zatrdili, da pogajanj ni bilo. Zatrdili so, da nadškofija ni dala nobenega soglasja k prenovi tržnice oziroma h graditvi garažne hiše. Tako je bilo doslej, svojih stališč do nameravane graditve garažne hiše pod osrednjo ljubljansko tržnico pa niso spremenili. »Vedno smo zastopali stališče, da je treba s strokovnimi službami varovati to dragoceno kulturno in sakralno dediščino. Za nadškofijo je vse to neprimerljivo večja dobrina kot garažna hiša,« so opozorili. Ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore je opozoril tudi na številne znane poškodbe, do katerih je že prišlo kljub zagotovilom župana, da se to ne bo zgodilo. »Zato jim ne moremo in ne smemo verjeti,« je poudaril.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine