4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi številki revije Demokracija: Pidovski tajkun Darko Horvat je svojo hobotnico zgradil na t. i. vzporednem mehanizmu! Levi sindikalisti nasprotujejo višjim neto plačam! Razkrivamo: Ugrabljene avtorske pravice! Intervjuja: mag. Marko Pogačnik in Tjaša Oder

Piše: M. B.

V novi številki revije Demokracija razkrivamo, kako je razvpiti oligarh Darko Horvat svojo finančno-podjetniško hobotnico zgradil s pomočjo partijskega vzporednega mehanizma. Raziskali smo, kam je izginilo skoraj 130 milijonov evrov od avtorskih pravic. Opozarjamo, da levi sindikalisti nasprotujejo višjim neto plačam, in pišemo, zakaj je bilo treba sprejeti zakon o popravi krivic. Objavljamo intervju s poslancem SDS mag. Markom Pogačnikom, ki pravi, da je čas, da se v Sloveniji davki znižajo. Pogovarjali smo se tudi s slovensko vrhunsko plavalko Tjašo Oder. Z Demokracíjo bóste védeli vèč!«

Darko Horvat, prvi in edini pravi tranzicijski oligarh, je imel v lasti okoli 120 podjetij, iz njih je sestavil nepregledno mrežo, z različnimi preigravanji je iz sistema potegnil približno 300 milijonov evrov. Skoraj polovica teh podjetij ima sedež v različnih davčnih oazah – od Cipra, Luksemburga, Nizozemske, Gibraltarja, Caracasa, Deviških otokov do Johannesburga.

Kje je Darko Horvat danes? Tega nihče zanesljivo ne ve, naj bi pa bil med Londonom in Švico. Horvat je bil po letu 2000 povezan tudi z Izraelom, pot mu je tlakoval Milan Kučan, izraelska in slovenska združba pa se je prepletala prek lastniške strukture Aktive v Horvatovi lasti.

Celoten članek preberite v reviji Demokracija!

 

V tokratni reviji Demokracija preberite še:

 

Levi sindikalisti nasprotujejo višjim neto plačam

Poslanci DZ so minuli ponedeljek s 43 glasovi za in tremi proti potrdili, da je vladna novela zakona o dohodnini primerna za nadaljnjo obravnavo. Ta bo po zatrjevanju vlade zavezancem ob nespremenjenih bruto plačah zagotovila višje neto dohodke. Vlada je predlog novele zakona o dohodnini poslala v parlamentarni postopek v začetku maja. Finančni minister Andrej Šircelj je takrat napovedal postopno zvišanje splošne olajšave z današnjih 3.500 evrov na 7.500 evrov. Ko bo olajšava, ki jo lahko uveljavljajo vsi zavezanci, leta 2025 dosegla ciljno vrednost, je za zaposlenega s povprečno slovensko plačo ocenil prihranek na 1.000 evrov letno.

 

Intervjuja: mag. Marko Pogačnik in Tjaša Oder

Mag. Marko Pogačnik je poslanec državnega zbora že tretji mandat. Pogovarjala sva se o spremembah davčne zakonodaje, predvsem o predlogu Zakona o dohodnini, ki državljanom in državljankam prinaša višje neto dohodke. Dotaknila sva se tudi nerazumnega nasprotovanja zakonu s strani poslancev iz vrst strank, koalicije KUL, ter vodilnih sindikalistov. S plavalko Tjašo Oder pa smo se pogovarjali o njenih nastopih na olimpijskih igrah, svetovnih in evropskih prvenstvih, njenih zdajšnjih dejavnostih in izkušnjah z novim koronavirusom.

 

Razkrivamo: Ugrabljene avtorske pravice

Vse kolektivne organizacije so za avtorske in sorodne pravice v letih obstoja do leta 2019 skupno zbrale okoli 315 milijonov evrov, razdelile so dobih 185 milijonov evrov. Kje je obtičal preostanek zbranega denarja? Poslanka SDS Alenka Jeraj je pred meseci postavila poslansko vprašanje okrog zbiranja denarja za avtorske pravic in delitve tega denarja upravičencem. Odgovor je bil presenetljiv. Urad Republike Slovenije za intelektualno lastnino, ki je za ministra za gospodarstvo, razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška pripravil besedilo odgovora, je poslanki zapisal, da znaša višina vseh avtorskih honorarjev oziroma nadomestil v obdobju od 1997 do 2019, ki so jih zbrale vse kolektivne organizacije in pravne osebe, 314.428.467,25 evra.

 

»Vsak od nas si zasluži dostojno starost«

Vlada je junija letos sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. Načrtovane rešitve med drugim omogočajo izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe v različnih okoljih in ukinjajo kriterij starosti najmanj 65 let za dostop do dolgotrajne oskrbe v instituciji. Zdravstveni minister Janez Poklukar je ob sprejetju predloga zakona poudaril: »Vsak od nas si zasluži dostojno starost in vsak, ki skrbi za starostnika, si zasluži, da bi bil za svoje delo dostojno plačan.« Predlog zakona je minuli teden prvič obravnaval državni zbor.

 

V enem letu »odkljukali« vsaj deset velikih naložb

Občina Grosuplje, ki meji z ljubljansko mestno občino, še zdaleč ne zaostaja za središčem Slovenije. Prav nasprotno – v zadnjem desetletju so zelo razvili prometno infrastrukturo, sedaj še železniško, imajo visok delež uspešnih malih gospodarskih podjetij, veliko naravnih in zgodovinskih danosti, zato pospešeno razvijajo zeleni in dediščinski turizem, imajo dobro zdravstveno oskrbo in športne objekte ter izobraževalne ustanove, načrtujejo celo umestitev univerze. Župan dr. Peter Verlič že tretji mandat Grosupeljčane prepriča tako s svojim delom kot z geslom Delamo naprej.

 

Zakaj je bilo nujno sprejeti zakon o popravi krivic

Dr. Milko Mikola: Ob 25. obletnici sprejetja zakona o popravi krivic, ki je bil nadvse potreben, saj je komunistična revolucija v Sloveniji nad svojimi dejanskimi in potencialnimi nasprotniki že med vojno 1941–1945, predvsem pa v prvih povojnih letih povzročila ogromno nasilja in hudih krivic. Tedaj so se zgodili množični poboji, ustanovljena so bila koncentracijska in delovna taborišča, ljudi so iz njihovih domov izganjali na Kočevsko, potekali so politični in zrežirani sodni procesi in izvajale so se nasilne razlastitve premoženja, če naštejemo samo nekatere najhujše oblike tedanjega nasilja.

 

Migranti terorizirajo prebivalstvo: tarče bele ženske

V zadnjih nekaj tednih se je število napadov (nezakonitih) migrantov na Evropejce povečalo, tarče so predvsem ranljivejše ženske. Napade večinoma motivirata sovraštvo in verski ekstremizem. Multikultura je s seboj prinesla mamilarske tolpe. Štiriindvajsetega oktobra so na avtonomni baskovski policiji prejeli prijavo, ki je javnost šokirala. V glavnem mestu avtonomne Baskije so štirje severnoafriški priseljenci brutalno pretepli 30-letno žensko, pri čemer so ciljali predvsem njen »lepi« obraz, saj si ga ni hotela zakriti, kot to določa islamsko pravo.

 

Na Kitajskem so pogoste silovite eksplozije

Na Kitajskem so poleg nesreč v znanstvenih ustanovah spontane eksplozije postale del življenja zaradi splošne malomarnosti, kot so okvare v plinovodih, slabo skladiščenje vnetljivih kemikalij in splošna malomarnost v industriji. Kitajska, ki je izvor epidemije, ki že drugo leto pesti ves svet, očitno v nekaterih pogledih nima sreče. Njena težava ni le epidemija virusa, ki je morebiti ušel iz laboratorija, ali pa je posledica uživanja netopirjev in tovrstnega »eksotičnega« mesa, temveč se sooča tudi z »epidemijo« dobesedno eksplozivnih nesreč.

 

Izkoriščanje podnebnih sprememb za uvažanje migrantov

Administracija predsednika Bidna objavila poročilo, v katerem piše, da podnebne spremembe povzročajo množične migracije ljudi, ki so prisiljeni zapustiti svoje domove. Globalisti hočejo uvesti nov koncept klimatskih beguncev. Levica v ZDA zahteva za tovrstne begunce posebne vizume. Globalistična oligarhija, ki si prizadeva za preureditev sveta ter za stapljanje narodov in ras v enotno brezoblično človeštvo, katerega edina identiteta bodo korporacijske znamke, potrošniška kultura in abstraktna morala, ki temelji na liberalnem dojemanju človekovih pravic, za dosego tega cilja izkorišča predvsem različna sodobna levičarska gibanja.

 

Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!

 

Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!

foto: Demokracija

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine