V novi številki revije Demokracija opozarjamo na manipulacije z javnomnenjskimi anketami, ki skušajo vplivati na javno mnenje pred volitvami, in zlagano ljubezen med slovenskimi kaviar levičarji. Ugotavljamo, da so slovenski makroekonomski kazalniki dobri. Predstavljamo vidne predstavnike agresivnih levičarskih snežink v Sloveniji. Objavljamo intervjuje s predsednikom Združenja Manager Andrejem Božičem, s poslancem SDS Borisom Doblekarjem in kandidatoma za poslanca prihodnjega državnega zbora Maro Glušič in Radom Gladkom. Z Demokracíjo boste vedeli več!«
Tako kot pred vsakimi volitvami smo tudi tokrat priča manipulativnim raziskavam javnega mnenja, ko agenciji Mediana in Ninamedia izvajata nenavadno podvajanje meritev. Obe agenciji sta v zadnjem času poleg običajnih meritev javnega mnenja opravljali še dodatno, v katero sta vključili nekaj novih političnih strank.
Posebnost v primerjavi z rednimi merjenji pa je, da je na vrhu priljubljenosti Robert Golob in njegova stranka. Tako je bilo februarja in tudi januarja, ko Golobova stranka še ni niti obstajala. Golob še ni bil politik, pa so ga že uvrstili na prvo mesto na lestvici politikov. Hkrati so z lestvice vrgli koalicijo Povežimo Slovenijo.
Rezultati anket obeh agencij se v primerjavi s tretjo agencijo, Parsifal, močno razlikujejo. Agencija Parsifal je bila leta 2018 tudi edina, ki je najbolj natančno napovedala rezultate takratnih volitev. Mediana in Ninamedia sta močno zgrešili napovedi.
Celoten članek preberite v reviji Demokracija!
V tokratni reviji Demokracija preberite še:
Agresivne in nasilne levičarske snežinke v Sloveniji
Danes smo kljub globalnemu segrevanju v Sloveniji v vseh letnih časih priča vse večjemu številu snežink. Seveda ne govorimo o snežinkah, ki delajo našo pokrajino in deželo bolj belo in lepšo, temveč o drugačni vrsti levičarskih snežink, ki hočejo omejevati svobodo govora, so vse bolj agresivne in si prisvajajo izključno pravico do določanja moralnih meril. Gre za novejše generacije nevladnikov in levih aktivistov, ki se ob politično korektnih izrazih od prizadetosti in jeze začnejo kar topiti, saj si želijo ideološko sterilno družbo, v kateri nihče ne bo nasprotoval njihovim stališčem.
Republiki Sloveniji gre makroekonomsko zelo dobro!
Številni gospodarski kazalniki potrjujejo, da je Slovenija na pravi poti. Brezposelnost je rekordno nizka, gospodarska rast visoka, inflacija podpovprečna, gospodarska klima se izboljšuje, Evropska komisija pa Sloveniji v obdobju 2022–2023 napoveduje večjo gospodarsko rast, kot je njena napoved za povprečje evroobmočja in Evropske unije. Po podatkih Urada Vlade RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) razmere na trgu dela ostajajo ugodne in so bile januarja predvsem pod vplivom sezonskih gibanj. Registrirano brezposelnih oseb je bilo opazno manj kot v istem obdobju lani (25,9 odstotka manj) in tudi manj kot januarja 2020 (15 odstotkov manj).
Intervju: Andrej Božič, predsednik Združenja Manager
Pogovarjali smo se z Andrejem Božičem, predsednikom Združenja Manager, ki je apolitična organizacija, člani so z vseh političnih polov, zato se ne opredeljujejo neposredno do enih ali drugih, podrobno pa spremljajo, kakšne programe za reforme in kakšne ukrepe v gospodarstvu stranke obljubljajo tudi v tem predvolilnem času. Božič: »Če je delo preveč obdavčeno, mlade generacije, ki niso več tako obremenjene s tem, da morajo ostati v Sloveniji, odidejo. To je dvojni udarec, najprej zaradi demografskih kazalnikov, saj se kot narod staramo in imamo premalo otrok.«
Intervjuji: Mara Glušič, Rado Gladek, Boris Doblekar
Pogovarjali smo se z Maro Glušič, ki jo je življenjska pot z Gorenjskega pripeljala na Primorsko, na Kras. Že dobra štiri desetletja opravlja delo zavarovalne zastopnice. Njeno delo pa ne temelji le na sklepanju zavarovanj, ampak tudi pri servisiranju strank, ko potrebujejo pomoč. Je prostovoljka in tudi to delo jo zelo veseli. Z njo smo se pogovarjali o lokalni in državni problematiki. Rado Gladek je diplomirani ekonomist in podjetnik. Z njim smo govorili o lokalni in državni politiki ter družbenem dogajanju v Sloveniji. Živi in dela v Trzinu, kjer je tudi podžupan. Boris Doblekar je preprost in odprt človek. Čim bolj enostaven in dostopen za ljudi se trudi, da je točno tak, kot je. Se ne dela in si ne domišlja, da je kdo drug. V občini Litija je občinski svetnik, podžupan in predsednika sveta Mestne skupnosti Litija. Kot član SDS je poslanec Državnega zbora Republike Slovenije.
Vandranje po Sloveniji med šolskimi počitnicami
Šolske počitnice so pred vrati. Virus gor ali dol, kdor se je cepil, lahko vseeno dokaj brezskrbno odide od doma, še najlaže bo prav zaradi virusa tokrat počitniške dni preživeti v Sloveniji. Možnosti je nič koliko, od obiska mest, muzejev, ravnin in gričevja do pašnikov in podzemlja. Seveda je pred zimskimi počitnicami pri večini prva misel smučanje, a letos žal tudi covid-19. Zato je morda za zdaj ustrezneje izbrati druge, predvsem turistično-rekreacijske vsebine in z njimi napolniti počitniške dni. Kdor ima rad obširne ravnine in dobro hrano, je zanj zagotovo idealna izbira občina Lendava na severovzhodnem koncu Slovenije.
Želi Putin doseči le nečlanstvo Ukrajine v Natu ali še kaj več?
V zvezi z ukrajinsko krizo oziroma grozečim nadaljevanjem ruske agresije na sosednjo državo je z ruske strani slišati trditve, da je krizo v resnici zakuhal Zahod, ker ni spoštoval dane zaveze, da se Nato ne bo širil proti vzhodu evropske celine oziroma proti ruskim mejam. S tem v zvezi se tako postavlja vprašanje, kdo, komu, kdaj, in če sploh, je dal tovrstne zaveze in kje so zapisane. Pogovori z akterji pomembnejših dogodkov med Zahodom in Sovjetsko zvezo oziroma Rusijo, pregledi sporazumov med njima oziroma sporazumov, ki zadevajo evropsko politično in varnostno arhitekturo po koncu hladne vojne, pripeljejo do precej drugačne slike, kot jo skuša predstaviti ruska stran, ki išče izgovor za takšno ali drugačno nadaljnje posredovanje v Ukrajini.
Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!
Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!