V novi številki revije Demokracija analiziramo makroekonomske rezultate Slovenije in ugotavljamo, da sedanja vlada veliko uspešneje vodi državo kot prejšnje leve vlade in da je uspešno sklenila predsedovanje Svetu Evropske unije. Pišemo o zgodovinskem plebiscitu decembra 1990, ki je popeljal Republiko Slovenijo na samostojno pot. Objavljamo intervjuja z vojaškim kaplanom in namestnikom vojaškega vikarja Milanom Pregljem ter s predsednikom Krščanskega foruma Slovenske demokratske stranke Dejanom Škvarčem. Z Demokracíjo boste vedeli več!
V Republiki Sloveniji imamo nadpovprečno gospodarsko rast in zgodovinsko visoko zaposlenost. Vlada pod vodstvom Janeza Janše je močno zagnala gospodarstvo, predkrizna raven je že dosežena, država po številnih kazalnikih visoko nad ravnjo preteklih kulovskih vlad. Slovenija je letos dosegla rekordno gospodarsko rast, bruto domači proizvod (BDP) je bil v prvih devetih mesecih 2021 za 7,4 odstotka višji kot v istem obdobju 2020.
Celoten članek preberite v reviji Demokracija!
V tokratni reviji Demokracija preberite še:
Slovenija uspešno končuje predsedovanje Svetu EU
Predsednik vlade Janez Janša je prejšnji četrtek po koncu vrha EU v Bruslju predstavil rezultate šestmesečnega predsedovanja Svetu EU. Predsedniki Evropskega sveta, Evropske komisije in Francije so se mu zahvalili za odlično sodelovanje, uspešno delo in stalno razpoložljivost. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel se je slovenskemu premierju toplo zahvalil za predsedovanje in sodelovanje, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se mu je zahvalila za odlično sodelovanje in izpostavila »velikanske uspehe predsedstva«.
Plebiscit, ki je Slovenijo popeljal na samostojno pot
Dan samostojnosti in enotnosti je državni praznik, ki nas spominja na dan, ko smo Slovenci kot narod končno vzeli usodo v svoje roke in se na plebiscitu 23. decembra 1990 odločili za življenje v samostojni državi. Uradna razglasitev izidov plebiscita je bila 26. decembra istega leta, zato je ta dan državni praznik. Demokratična opozicija Slovenije – DEMOS pod vodstvom dr. Jožeta Pučnika je na prvih demokratičnih volitvah spomladi leta 1990 zmagala s programom, ki je temeljil na Majniški deklaraciji 1989. Ta se je zavzela za življenje »v suvereni državi slovenskega naroda«.
Slovenija z novo ustavo in mednarodno priznanje
December 1991 je Sloveniji »prinesel« novo ustavo in mednarodno priznanje Nemčije ter nato s časovnim zamikom še drugih držav Evropske skupnosti. S tem je Slovenija zaokrožila svojo pot k demokratični in mednarodno priznani državi. Le-ta se je začela s prvimi demokratičnimi volitvami v njeni zgodovini aprila 1990, nadaljevala s plebiscitom decembra istega leta, svojo preizkušnjo doživela v vojni za obrambo suverenosti ter jo naposled kronala z novo ustavo in mednarodnim priznanjem.
Velika intervjuja: Milan Pregelj in Dejan Škvarč
V predbožičnem času smo se pogovarjali z duhovnikom, vojaškim kaplanom in namestnikom vojaškega vikarja gospodom Milanom Pregljem. V Slovenski vojski deluje že poldrugo desetletje. Med drugim je skrbel tudi za duhovno oskrbo slovenskih vojakov v Afganistanu. Z njim smo govorili tudi o stanju v SV. Pred enim največjih krščanskih praznikov – Božičem pa smo v svojo družbo povabili tudi zanimivega sogovorca, predsednika Krščanskega foruma Slovenske demokratske stranke Dejana Škvarča, ki je doma iz Vipavske doline.
Mag. Tadej Ian: Komunisti so bili brezvestni elitisti
Ušesa nas že bolijo, ker z levega političnega pola ves čas doni verbalno malikovanje socializma, komunistov in celo komunistične revolucije, ki ji nekateri ljubkovalno pravijo narodnoosvobodilni boj. V resnici pa so bili komunisti elitisti, ki so z revolucijo po svojih besedah izvajali »veliki rop«. Elitizem je prepričanje, naj bi družbeni sistem vodila elita. Elitisti mislijo, da so vredni več od preostalih pripadnikov družbe. Menijo, da imajo posebno odgovornost, saj morajo v skladu s svojim prepričanjem voditi družbo. Od tod do razmišljanja, da jim zato morajo pripadati posebne ugodnosti, je za elitiste samo korak.
Dr. Tomaž Kladnik: Slovenija potrebuje vojaško fakulteto!
V nasprotju z operativnim delom Teritorialne obrambe (TO), ki so ga po obrambni vojni »samo« preoblikovali iz vojnega v mirnodobno stanje, je bilo treba sistem izobraževanja in usposabljanja starešin TO postaviti popolnoma na novo. Že 16. decembra 1991 so začeli delo častniki in podčastniki, ki so pripravili vse potrebno za začetek izobraževanja in usposabljanja slušateljev na Šoli za podčastnike.
Razmišljanje o slovenski zgodovini; v zaledju fronte
Slovenci povezujemo prvo svetovno vojno čedalje bolj samo s soško fronto, tamkajšnjimi boji in tamkajšnjimi ofenzivami. Niti tega se ne zavedamo, da je bila ta samo najjužnejši del veliko večjega zahodnega bojišča jugozahodne fronte, katere poveljnik, ostro nemško usmerjeni nadvojvoda Eugen, je vodil vojne operacije iz Maribora. Dejstvo je, da je bila na robu etničnega ozemlja, da je bilo grmenje topov slišati vse do Ljubljane, nad katero so celo priletela italijanska vojna letala, predvsem pa je res, da je z njenim padcem povezana ena največjih slovenskih ozemeljskih tragedij. Dejansko so se z vstopom Italije v vojno 23. maja 1915 na antantni strani razmere v temeljih spremenile.
Krščanski praznik Božič v času množičnih migracij
Božič je že od nekdaj eden največjih praznikov Evropejcev in je globoko zasidran v našo kulturo. Vendar pa se v multikulturnih družbah, ki so nastale kot posledica množičnega priseljevanja, praznovanje Božiča vse bolj izključuje iz javnosti. Hkrati je božični čas postal nevaren zaradi večjih možnosti terorističnih napadov. Horde migrantov iz tretjega sveta, ki jih globalisti in liberalne elite uvažajo v Evropo, ne spreminjajo le demografske sestave prebivalstva stare celine, temveč sorazmerno s tem vplivajo tudi na njeno kulturno podobo.
Vabljeni k branju aktualnih, zanimivih in analitičnih kolumn!
Vabljeni k nakupu Demokracije! Z njo boste vedeli več!