Piše: G. B.
V novi številki revije Demokracija pišemo o plenilskem naskoku vladajoče stranke in njenih podaljškov na RTV Slovenija. Pišemo o vse slabših gospodarskih in socialnih razmerah pod Golobovo vlado in o tem, kako sovražni govor postaja pretveza za uvajanje vse več cenzure. Objavljamo tudi intervju z nekdanjim sodnikom Ernestom Petričem, ki je komentiral najnovejše dogajanje na ustavnem sodišču, pa tudi o škodljivih namerah vladajoče koalicije, ki namerava ustanoviti nacionalni letalski kolhoz.
V ponedeljek, 5. junija, se je v prostorih sejne dvorane RTV Slovenija – prav tam, kjer so se pred leti pojavili prvi transparenti z napisi »Smrt janšizmu« – sešel svet RTV Slovenija, ki je nadomestil dosedanji programski svet. To se je zgodilo, potem ko je ustavno sodišče z manjšino sodnikov odločilo, da zadržanje veljavnosti novega zakona o RTV ni več potrebno. V skladu s temi dejstvi je dosedanji v. d. generalnega direktorja RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough, ki je imel v nedeljo, 4. junija, v večernih urah na nacionalni televiziji poslovilni intervju, objavil sklic ustanovne seje sveta RTV Slovenija. Sejo je prenašal drugi program nacionalne televizije, kar je bila pametna poteza, saj smo lahko davkoplačevalci na lastne oči videli, kaj v resnici pomeni »krasni novi svet«, ki so ga obljubljali podporniki novega zakona o RTV.
Celoten članek si lahko preberete v novi številki tednika Demokracija!
V novi Demokraciji še preberite:
Razmere pod Golobovo vlado vse slabše
Golobova koalicija je v letu dni uresničila samo enega od svojih ključnih ciljev mandata. To je prevzem RTV Slovenija, ki bo sedaj volivce prepričevala, da vlada niti s tem problemom niti z drugimi nima nič. V vladi so srečni in nasmejani. Medletna rast cen življenjskih potrebščin je bila maja 8,4-odstotna, tolikšna je bila stopnja inflacije, cene hrane pa so se povišale za skoraj 15 odstotkov. Inflacija v Sloveniji je še vedno bistveno višja od inflacije v državah z evrom. Preobrat se je začel lani kmalu po nastopu vlade Roberta Goloba. V času prejšnje, Janševe, vlade je bila inflacija v Sloveniji nižja kot v evroobmočju. V prvih petih mesecih letošnjega leta je državni proračun dosegel primanjkljaj v višini 226 milijonov evrov, kar je več kot v istem obdobju lani. Skupni primanjkljaj je bil večji za 209 milijonov evrov, medtem ko je bil »očiščeni« presežek (brez interventnih ukrepov) manjši za 293 milijonov evrov.
Maske so padle: to je novi organ, ki bo izvajal cenzuro
V priporočilih vladnega Strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora, ki ga vodi radikalna levičarska aktivistka Nika Kovač, je polno besed o »demokraciji« in svobodi«, kar je zloraba, saj bi lahko dokument imenovali: Priporočila Vladi RS za cenzuriranje medijskih vsebin in izražanja stališč. »Sedem gosto tipkanih strani za ‘preprečevanje sovražnega govora’, beri: cenzuro,« se je na javno objavo priporočil, ki so prvi predlogi strateškega sveta za vladno ekipo Roberta Goloba, na družbenem omrežju Twitter odzval Bojan Požar, novinar, urednik, TV-voditelj in lastnik portala Požareport. Podobno o priporočilih razmišljajo tudi drugi, ki imajo še kanček zdrave pameti in si svobodnega izražanja mnenj ne bodo pustili odvzeti.
Intervjuja: dr. Ernest Petrič in Ivo B. Piry
»Priznam, to pa me je res prizadelo. Vprašujem se ali Slovenci res premoremo tako malo empatije, sočutja do trpljenja soljudi. Da so bile žrtve komunističnega nasilja je dejstvo, znano, očitno, dokumentirano dejstvo. Huda jama, Teharji, Petriček, Kidričevo, jame na Kočevskem. Grobišča pobitih brez sojenja, mnogih, rekel bi večina nedolžnih, tudi žensk, otrok, starcev, vojnih ujetnikov, Romov širom naše čudovite Slovenije, so žal dejstvo, surovo dejstvo. Dejstvo je tudi Goli otok. Kot so surovo dejstvo mesta, kjer je okupator kot talce ubijal naše ljudi, kraji, kjer so v boju padli tisti, ki so verjeli, da se je okupatorju treba upreti,« je v intervjuju za Demokracijo povedal nekdanji ustavni sodnik ter diplomat dr. Ernest Petrič. Za našo revijo je spregovoril tudi pedagog Ivo Piry, ki je spregovoril o vrednotah domoljubja v pedagoškem procesu. »Eno je to, da se vrednote prejšnjega sistema v določenih krogih načrtno vzdržujejo. To je danes široko dostopno prek raznih družbenih omrežij.«
Vladna koalicija ustanavlja škodljiv letalski kolhoz
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek si zelo prizadeva za ustanovitev novega domačega letalskega prevoznika. Prepričana je, da bi takšen lahko začel obratovati že do poletja 2025. Vlada Roberta Goloba ji je prejšnji teden dala zeleno luč, da lahko nadaljuje postopke za iskanje pravnih, ekonomskih in drugih potrebnih rešitev. Vse skupaj so lepo zapakirali v izraz »za izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije«. Bratuškova je naročila študijo glede letalske povezljivosti Slovenije in njenih ekonomskih učinkih. Vlada se je s tem seznanila. Hkrati se je koalicija seznanila tudi s poročilom delovne skupine za preučitev možnosti za izboljšavo letalske povezljivosti. Delovna skupina pa je, med drugim, podobno kot Damijanova študija ugotovila, da je edina možna oziroma najbolj smiselna rešitev soustanovitev podjetja s strateškim partnerjem. Posebno delovno skupino so sestavljali predstavniki več ministrstev.
Spremembe v šolstvu glede avtonomije učiteljev so nujne
Na majskem posvetu v organizaciji komisije državnega sveta za znanost, kulturo in izobraževanje so govorili o pomanjkanju učiteljev in delavcev, ki delajo z otroki s posebnimi potrebami; primanjkuje tudi administrativno tehničnega osebja v računovodstvih šol. Veliko težavo predstavlja tudi pomanjkanje avtoritete učiteljev in medvrstniško nasilje. Slovensko šolstvo je v težavah, ki jih vzgojno-izobraževalni zavodi sami ne morejo več reševati. Najbolj pereči so kadrovska stiska, pomanjkanje avtoritete učiteljev in nezadostno financiranje. Na posvetu so opozorili, da se nam lahko zgodi kolaps vzgojno-izobraževalnega sistema. Trenutni minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je sicer na posvetu obljubil spremembe na področju profesionalnega in kariernega razvoja učiteljev in ravnateljev, s katerimi bodo posodobili obstoječi sistem in izboljšali pogoje dela
Dr. Janez Juhant: Spomin in opomin za kljubovanje prevratnikom
Te dni spremljamo kalvarije naši rojakov in hvaležen sem vsem človeško in krščansko sočutje. Številna vprašanja se odpirajo ob teh tragičnih usodah rojakov na poti od doma, do Vetrinja na Koroškem ter do brezen, nad katerimi so lastni rojaki nasilno prekinili njihova mlada življenja. Večina izmed jih je bila v najbolj ustvarjalnih letih. Sanjali so o dekletih, upali na svojo družino, druge je že skrbelo za žene in otroke, vse pa za starše, sestre in brate, za katere niso vedeli, kje so, in ali bodo kakor oni preživeli ali ne?
V novi številki Demokracije lahko preberete številne analitične kolumne naših novinarjev in zunanjih sodelavcev. Tokrat so jih pripravili: Gašper Blažič, Jože Biščak, Miran Černec, Matevž Tomšič, Mitja Iršič, Vinko Gorenak, Peter Marko Tase in Edvard Kadič.
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!