0.5 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Maljevac in ekipa – ministrstvo za »sončno upravljanje DSO«

Piše: Vida Kocjan

Ministrstvo za solidarno prihodnost, nekateri ga imenujejo tudi ministrstvo za mešanje megle ali »sončno upravljanje DSO«, saj od njega javnost nima veliko, prej škodo kot korist, vodi strokovno povsem neprimerna ekipa. Minister je Simon Maljevac, ustanovitelj Inštituta 8. marec in nekdanji generalni sekretar stranke Levica. Tudi pri izbiri najožjih sodelavcev je prevladovala politična pripadnost in ne stroka. Temu primerni so danes rezultati. Odgovornost za to pa v prvi vrsti nosi predsednik vlade Robert Golob, ki to dopušča.

Zanimanje za zaposlitev v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letu 2024 strmoglavilo na rekordno nizko raven. Uspešnih je bilo le 9 odstotkov razpisnih mest za delovno mesto bolničar- negovalec (v letu 2020 jih je bilo 29 odstotkov). Glavne medicinske sestre opozarjajo na nevzdržne kadrovske razmere. Ministrstvo se za to ne zmeni. Razlog je na dlani (v nadaljevanju).

Ko zavladajo politični aktivisti

Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost Klemen Ploštajner je pristojen za področje stanovanjske politike in ekonomske demokracije, njegove delovne izkušnje na tem področju pa so takšne, da ga ne bi zaposlili niti v majhnem podjetju, kaj šele da bi mu zaupali opravljanje tako pomembnih nalog. Drugi državni sekretar, pristojen za področje dolgotrajne oskrbe, pa je filozof in okoljski aktivist Luka Omladič, ki predvsem veliko in lepo govori, učinkov pa ni, kar se kaže tudi v neučinkovitosti resorja.

Neverjetno potrpežljivi sindikati

Za Maljevca velja, da se, kolikor je le mogoče, na široko izogne predstavitvam dela in zakonskih predlogov v državnem zboru, njegovo navzočnost pa pogrešajo tudi na sejah Ekonomsko-socialnega sveta, čeprav vodilni sindikalisti na primer o tem javno molčijo. Vse skupaj samo potrjuje, da je bilo ministrstvo za solidarno prihodnost v času vlade Roberta Goloba umetno ustvarjeno v zahvalo, ker je Levica Golobovi vladi omogočila pohod na oblast. Za »zasluge« torej.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine