Piše: Jože Biščak
»To ni nič drugega kot legalna kraja politike svojemu razrednemu sovražniku. Ampak progresivnost nas že na srednji rok siromaši, ker najbolj kreativne sili h goljufiji, najbolj produktivne pa v tujino,« je na družbenem omrežju predlog Levice, da bi dopolnilno zdravstveno zavarovanje nadomesti progresivni davek, komentiral kardiolog Samo Vesel.
Zgodilo se je tisto, kar smo v Demokraciji že napovedali in česar smo se najbolj bali. Po napovedani ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja (DZZ), ki je vsaj dajalo videz svobodne izbire, je stranka Levica pohitela s predlogom, da bi po novem tudi obvezen prispevek plačevali po progresivni lestvici. »Neumnost, ki je težko izvedljiva in ne rešuje problema. Če želi vlada breme zavarovanja uskladiti z dohodkom, naj preprosto dvigne prispevno stopnjo za zdravstvo,« je prepričan zdravnik in nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati.
Zmešnjava v koaliciji
Po poročanju medijev so v Levici svoj predlog pojasnili, da je to boljša in pravičnejša rešitev kot samo prenos DZZ v obvezni zdravstveni prispevek. Po njihovo je vlada sprejela pogumno in pravilno odločitev, da ukine DZZ, toda oni bi šli še dlje: tisti z najnižjimi prihodki bi plačevali 15 evrov, tisti z najvišjimi pa 200 evrov. Še ena progresivna obdavčitev (in to neto plače) torej, potem ko obvezno zdravstveno zavarovanje že plačujemo po progresivni lestvici. »Eni boste plačevali več zato, da bodo drugi lahko plačevali manj,« je na Twitterju zapisal Vid Mlakar, publicist in raziskovalec na medicinski fakulteti v Ženevi.
Za zdaj največja vladna stranka Gibanje Svoboda vztraja, da bo obvezen prispevek za vse enak – 35 evrov. Seveda je vprašanje, koliko časa se bo Golobova stranka »upirala« predlogu Levice, za katero je iz dosedanjih potez vlade razvidno, da je tista, ki vlado ideološko vodi. In progresivno obdavčitev je visoko na lestvici njenih prioritet. Tudi premier Robert Golob je dejal, da je razprava o progresivnem prispevku »ta trenutek brezpredmetna«, kar pomeni, da danes takega davka še ne bo, ni pa rečeno, da ga ne bo jutri. »Uvajanje novega davka je ob enakih storitvah zdravstva samomor sedanje vlade,« pravi poslanka SDS Jelka Godec.
Več si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!