1.3 C
Ljubljana
petek, 10 januarja, 2025

V novi številki Demokracije preberite: Kradejo revnim in dajejo bogatim – višji davki in vladne napovedi novih razburjajo slovensko javnost

Piše: Vida Kocjan

Robert Golob je 14. aprila 2022, deset dni pred takratnimi državnozborskimi volitvami, v pogovoru za eno od komercialnih televizij dejal: »Res ne vem, kaj bi meni nižji davki koristili, razen da bi imel več denarja na računu in bi ga mogoče zapravljal za večje neumnosti.« Večina državljanov je to izjavo preslišala ali pa temu ni verjela. Robert Golob pa zdaj v vlogi predsednika vlade višje davke dobesedno udejanja, državljani in v gospodarstvu se držijo za glavo.

Koalicija (Gibanje Svoboda, SD in Levica) v leto 2025 znova vstopa z višjimi davki in prispevki. Letos bo višji zdravstveni obvezni prispevek, nekdanji prostovoljni, ki ga morajo plačevati tudi upokojenci. Tudi prispevek za dolgotrajno oskrbo bo od sredine leta 2025 za upokojence obvezen, vzeli jim ga bodo od neto pokojnin, kar postavlja pod vprašaj ustavnost takšnega vladnega ravnanja. Hkrati se bo za desetino (10 odstotkov) povišal RTV-prispevek, zneski na položnicah za elektriko so zaradi davka, imenovanega omrežnina, višji, vlada napoveduje tudi nov davek na nepremičnine in pse. Zaradi višjega davka na dodano vrednost bodo dražje sladke in energijske pijače. Udarili so tudi po podjetnikih in podjetjih. Najprej so udarili po »normirancih«.

Spremembe za normirance

Vladajoča koalicija je znižala prihodkovne meje. Za samostojne podjetnike se meja za priznanje normiranih odhodkov znižuje s 100.000 na 60.000 evrov, za t. i. popoldanske s. p. pa s 50.000 na 30.000 evrov. To pomeni, da vlada samostojnim podjetnikom otežuje poslovanje, imeli bodo precej več birokracije. V letu 2025 bodo sicer veljali zdajšnji pogoji, v letu 2026 pa bodo morali iz sistema izstopiti tisti, ki bodo v letu 2025 presegli nove meje prihodkov.

Hkrati je vlada ukinila normirane d. o. o. Od 1. januarja 2025 družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o.) ne smejo več določati davčne osnove po dejanskih prihodkih in normiranih odhodkih. Tudi zanje to pomeni večjo birokratsko oviro.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine