0.7 C
Ljubljana
nedelja, 22 decembra, 2024

V novi številki Demokracije preberite: Janez Janša: »Ko Slovenijo udari ujma, je treba držati skupaj«

 

 

Piše: Vida Kocjan

V noči na 4. avgust je Slovenijo zajela silovita ujma, ki je povzročila številne poplave in proženje plazov. Najhujše je bilo na Koroškem, v Savinjsko-šaleški regiji in na Gorenjskem. Črno na Koroškem je dobesedno odrezalo od sveta, ceste so izginile, številne mostove čez reke je odnesla ali poškodovala narasla voda. Veliko škode je tudi v občini Cerklje na Gorenjskem in v Poljanski dolini. Zelo hudo je bilo na območju občin Luče in Ljubno ob Savinji.

Vodotoki, ki so začeli drastično naraščati v petek, 4. avgusta, zjutraj, so skupaj z zemeljskimi plazovi in nanosi povzročili izjemno škodo na premoženju ljudi in javni infrastrukturi. Pretrgane so bile prometne in druge komunikacijske poti. V Mežiški dolini je uničenih več mostov, v Mežici je prehoden le eden, sedem mostov je uničenih. Tako je tudi v Prevaljah.

Predsednik Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša, ki je prvi med predsedniki političnih strank obiskal prizadete kraje, nato pa tudi dnevno pomagal pri odstranjevanju posledic, je ob obisku Črne na Koroškem dejal, da takšnega razdejanja doslej še ni videl in da bo pozornost vlade morala trajati toliko časa, dokler se Črna in drugi prizadeti kraji ne vrnejo v prvotno stanje.

»To je strašno«

»Videl sem poplave 1990, leta 2012, Železnike leta 2007, vendar česa takega, kot je tukaj v Črni, še nisem videl. Nekaj podobnega je žal v Zgornji Savinjski dolini, verjetno ponekod na Gorenjskem, vendar tako velikega razdejanja pa zagotovo ne. To je strašno. Je pa lepo videti tudi tuja vozila, ki so pripeljala pomoč, se pravi ne gre samo za slovensko, ampak tudi za evropsko solidarnost, ki se zgrinja tudi v Črno,« je Janša dejal za N1.

Za nauke bo še čas

Janša je poudaril, da je treba poskrbeti za čim prejšnjo omilitev posledic katastrofe. »Po tem, kar smo v soboto slišali na Svetu za nacionalno varnost, vlada jemlje to katastrofo resno. Dejansko je treba sedaj stopiti skupaj. Razprava o tem, kaj bi se dalo preprečiti, katere nauke je treba vzeti iz te katastrofe, lahko počaka. Zdaj je ključno, da se omili nesreča, ki je prizadela ljudi,« je poudaril.

Celoten članek si lahko preberete v novi številki Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine