Piše: Lea Kalc Furlanič
Mag. Uroš Urbanija je vajeti direktorja TV Slovenija prevzel pred pol leta, do odločitve ustavnega sodišča ostaja vršilec dolžnosti. O svojem poslanstvu na TVS pravi: »Kar se mi zdi izjemno pomembno, je, da sem morda nekaj malega odprl prostor javnega diskurza. To je bila moja osnovna vizija. Odpirati vrata TVS za vse, ki želijo sodelovati, ki so relevantni sogovorci. Konec prepovedanih oseb torej, konec prepovedanih tem. Delno nam je uspelo. Seveda je pa to tek na dolge proge.«
DEMOKRACIJA: Peav danes (pogovarjala sva se prejšnji četrtek, op. av.) na ustavnem sodišču obravnavajo ustavnost novele zakona o RTVS. Kakšno je vaše mnenje o tej noveli?
Urbanija: Največja pomanjkljivost te novele je pravzaprav želja vlade Roberta Goloba, da prevzame na hitro 100-odstotni nadzor nad RTV. Gre za željo politike, kako nadzorovati javno RTV. To je predsednik vlade večkrat povedal, tudi izrazil svojo bolečino, da mu ni uspelo takoj prevzeti te hiše. Iskali so obvode. Poskušali so prek parlamentarne večine spremeniti zakon. Da so ravnali neustavno, na svojevrsten način dokazuje tudi vlada. Vlada je na US argumentirala, naj bi bilo po njihovo aktualno vodstvo RTVS zakrivilo več nepravilnosti. V parlamentarnih demokracijah se kršitev zakonov dokazuje na sodišču. Vladna večina pa se je odločila, da ne bo upoštevala slovenskega sodnega sistema, ampak bo preprosto z zakonom odstranila vse, ki so po njenem mnenju zagrešili kazniva dejanja.
DEMOKRACIJA: Če bo predlog umika novele padel na US, kaj napovedujete RTVS? In kaj, če bo US pritrdilo pobudnikom ustavne presoje?
Urbanija: V primeru, da novela obvelja, se obetajo spremembe, kot so napovedane, ki pa za RTVS niso dobre. Problem te ustanove je njena že danes kaotična ureditev. Marsikdo misli, da če si direktor TVS, lahko spreminjaš ne vem kaj, a pooblastila tako direktorja kot generalnega direktorja so relativno majhna. Imamo tudi odgovorne urednike in urednike, vsak v tej hiši upravlja s svojimi pooblastili. Problem je, da je v hiši kakršnekoli spremembe izjemno težko izvajati. Da je to res težko, se lepo vidi iz rezultatov gledanosti za zadnjih deset let. Poglejte samo oddajo Odmevi. Četudi je tej paradni oddaji že 10 let gledanost padala, nikomur ni uspelo nič spremeniti. Po novem sistemu, ko se širi vodstveni organ, je teh vodstvenih struktur še več, zato njihova odgovornost še toliko manjša, pa tudi pooblastila, kaj lahko spremeniš in česa ne, so manjša. Sistem torej, ki vodi v še večji kaos. Če pa US izvajanje novele zadrži, stvari ostajajo takšne, kot so. Ne sicer optimalne, a za obstoj demokratičnega novinarstva bistvene: aktualna vladna večina ne bo imela 100-odstotnega nadzora nad javno RTV.
Celoten intervju si lahko preberete v novi številki Demokracije!
Tednik Demokracija – pravica vedeti več!