6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

V novi Demokraciji preberite: Kučan pri svojih 84 letih še vedno kraljuje v Sloveniji; Konstrukt Trenta se sesipa v prah; Levica uničuje javno zdravstvo; Intervjuja: Janez Remškar in Tone Kajzer

Piše: G. B.

Izšla je nova Demokracija v prenovljeni podobi. V njej lahko preberete, zakaj zadnji šef slovenske partije Milan Kučan še danes dela škodo Sloveniji. Pišemo tudi o političnem konstruktu Trenta, ki se tožilsko – sodni mafiji sesipa v prah! Pišemo tudi, kako tranzicijska levica obračunava z javnim zdravstvom ter izganja zdravnike. Objavljamo intervjuje s predsednikom Zbora za republiko in zdravnikom Janezom Remškarjem, nekdanjim slovenskim veleposlanikom v ZDA Tone Kajzer ter novo miss Slovenije Amadeo Zupan. Z Demokracijo boste vedeli več.

Marsikdo je že pozabil, kaj se je oktobra 2000 zgodilo na Večeru, ko je tedanji glavni urednik Milan Predan vljudno odklonil Kučanovo vabilo na večerjo. Ekspresno so ga zamenjali in kakor prostovoljno je odšel v diplomatsko službo. Leta 2006 se je sicer vrnil na Večer kot direktor, vendar so ga dobro leto kasneje spet odslovili. To se je že dogajalo v času t. i. pivovarsko-medijske vojne, v kateri je Boško Šrot, naslednik nedavno umrlega Toneta Turnška v Pivovarni Laško, sicer odigral vlogo »koristnega idiota« v prid tranzicijski levici, vendar so ga nato (skupaj z Igorjem Bavčarjem) pospravili v zapor, njegov nasprotnik Zoran Janković, tedaj že ljubljanski župan, pa je ostal na prostosti. Janković se je za medije na Hrvaškem hvalil, da ima imuniteto zaradi tega, ker je nasprotnik Janeza Janše, dejansko pa mu jo je zagotovil kar Kučan, ki je tako ali drugače ohranjal posredni vpliv na medije prek sebi naklonjenih lastnikov.

Celoten članek si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

V Demokraciji še preberite:

Konstrukt Trenta se jim sesipa v prah!

Do ovadbe je prišlo iz povsem drugega vira. Po naših podatkih se je vse začelo na Komisiji za preprečevanje korupcije. V času prve Janševe vlade jo je vodil še operativec globoke države Drago Kos, za njim pa Goran Klemenčič, od leta 2014 dalje pravosodni minister v Cerarjevi vladi. Klemenčič je bil očitno tisti, ki je že v letu 2011 prižgal opozorilni signal zaradi Janševe menjave manjšega stanovanja in posestva v Trenti za večje stanovanje v času, ko je bil prvič predsednik vlade, nato pa s poročilom, ki naj bi bilo enakomerno obremenilo Janšo in Jankovića, sesul drugo Janševo vlado. Čeprav je bilo poročilo kasneje sodno odpravljeno, se škode ni več dalo popraviti. In očitno akterji konstrukta Trenta računajo prav na to. Ovadba je namreč romala na Nacionalni preiskovalni urad in nato na Specializirano državno tožilstvo, vendar je leta 2014, ko je preiskava potekala, vse skupaj prekrila zadeva Patria. Pred časom pa so na dan spet potegnili Trento, saj režiserji računajo, da bodo v kot stisnili tudi sodnico Cvetko Posilovič, ki naj bi po naših podatkih tudi sama imela težavo s spremembo namembnosti zemljišča (sprožen naj bi bil celo disciplinski postopek). Naši viri opozarjajo, da je to zelo nevarno in da posebej po tistem, ko je globoka država močno stisnila sedaj že nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića, lahko pride do škandaloznih in nerazumljivih odločitev sodišč, kjer so v igri politični dobički.

Vladno sesuvanje javnega zdravstva

Petnajstega januarja je minilo leto dni od začetka splošne zdravniške stavke, ki razgalja skrb zbujajoče stanje v slovenskem javnem zdravstvu, stopnjuje in krepi pa se predvsem v času zdajšnje vladne koalicije (Gibanje Svoboda, SD in Levica). Golobovi s politični posegi v stavkovne pravice zdravnikov in zobozdravnikov stavko v praksi onemogočajo. Spreminjajo tudi pravila, a ne samo za zdravnike, tudi za paciente oz. širšo javnost. Stavka pa ostaja simbol boja za pravice zdravnikov in dostojno javno zdravstvo. V dvanajstih mesecih je sicer Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov (Fides) po svojih navedbah dosegel pomembne premike, vendar ga čaka še veliko dela, saj sistemske težave ostajajo nerešene.

Intervjuja: Janez Remškar in Tone Kajzer

»Dovolim si zapisati, da je zakon o kakovosti v zdravstvu tak, kakršen je, le mašilo ob vseh drugih nekaterih naštetih nerešenih problemih v zdravstvu, ki jih ta vlada zaradi kompleksnosti, nekaterih  tudi zaradi  ideologije, ni zmožna rešiti,« je aktualne razmere v zdravstvu komentiral zdravnik in predsednik Zbora za republiko primarij Janez Remškar, ki je sicer komentiral tudi številne aktualne politične dogodke. »Obljube, zaradi katerih je ta vlada prišla na oblast, naj realizira ali pa naj prizna, da so lagali, zavajali in obljubljali nemogoče!« je med drugim dejal.

Diplomat Tone Kajzer pa je komentiral predvsem mednarodne razmere, pri tem je opozoril na povsem zgrešeno priznanje Palestine. »Tudi jaz bi podprl urejeno palestinsko državo. A problem je v tem, da ta čas Palestina ni niti blizu pojma države, kaj šele urejene. Njeno priznanje je primer ideoloških potez, ki ste jih omenili prej. Vlada se je naslanjala na popolnoma ideološko izdelane študije Danila Türka in Vasilke Sancin ter sprejela priznanje Palestine v bistvu iz notranjepolitičnih razlogov,« je povedal.

Golobova vlada greni življenje državljanom še poldrugo leto po poplavah

Večina prizadetih v poplavah, ki so bili upravičeni do predplačila za obnovo, je že dobila izplačana predplačila, sedaj pa od avgusta naprej ministrstvo za naravne vire in prostor pošilja pozive lastnikom poškodovanih stavb, ki so prejeli predplačila za stroške obnove, da predložijo dokazila za dodelitev sredstev. Na novinarski konferenci ob predstavitvi predloga SDS, da za predplačila poplavne obnove do 20 tisoč evrov ni treba predložiti dokazil, je poslanec Jožef Jelen opozoril, da se v praksi pojavljajo problemi, ker mnogi prizadeti nimajo računov. Slednjih pa nimajo iz različnih razlogov. »Nekateri so objekte uredili za silo, ker so mislili, da se bodo selili, drugi so bili namenjeni za selitev, a so jih pozneje odstranili s seznama, stanovanja so si uredili, ker nekje pač morajo prebivati. Večina je obnavljala stanovanja v lastni režiji in z medsosedsko pomočjo ter nimajo vseh računov, nekaterim je bil doniran tudi gradbeni material in druga pomoč. Ljudje pravijo, da so imeli takrat edino skrb, da si čim prej uredijo razmere za bivanje,« je pojasnil poslanec Jožef Jelen.

Fakulteta spremenila pravila, da bi muslimanka lahko nosila hidžab

Zagovorniki množičnih migracij trdijo, da je ključ do uspešne multikulturne družbe integracija. Ob tem se sprašujemo − integracija koga? Kot kaže, se migranti bolj slabo integrirajo v evropske družbe, saj so etnokulturne razlike velikokrat preprosto nepremostljive. Prav tako so pogosto druge in tretje generacije potomcev migrantov bolj, ne manj, ukoreninjene v svojo kulturo in še bolj privržene svoji veri v primeru islama. To je seveda razumljivo, saj je takšna človeška narava. Ni pa razumljivo množično uvažanje ljudi, ki se očitno niso zmožni integrirati ali pa tega preprosto nočejo. Ker liberalci in levičarji tudi v Sloveniji nikakor ne mislijo narediti križa čez multikulturni eksperiment, hočejo, da se začne avtohtono prebivalstvo prilagajati tujcem. To kaže tudi primer na zdravstveni fakulteti v Novem mestu, ki je hkrati šolski primer nasprotne integracije ali prilagajanja večine manjšini.

Plameni katastrofalno divjali po Mestu angelov

Drži pa, da je bil veliko večje pozornost javnosti deležen požar na območju Palisad, ki je divjal po istoimenski četrti. V tej četrti je namreč tudi območje razkošnih vil, v katerih so prebivali mnogi prebivalci iz filmskega sveta in estrade na splošno. Svoja domovanja so tako izgubili Jeff Bridges, Adam Brody, Michael Connelly, Denise Crosby, Billy Crystal, Anna Faris, Mel Gibson, Jennifer Grey, Ed Harris, Paris Hilton, sir Anthony Hopkins, Tina Knowles, Ricki Lake, Rosie O’Donnell, JJ Redick, Candy Spelling, Miles Teller, Milo Ventimiglia, če naštejemo le nekatere. A vsaj niso izgubili življenj, saj je požar v tem okrožju terjal deset smrtnih žrtev. V celotni četrti je uničenih ali poškodovanih okoli 4500 zgradb.

V novi številki Demokracije lahko preberete številne kolumne naših urednikov, novinarjev ter zunanjih sodelavcev. Tokrat so jih pripravili: Metod Berlec, Jože Biščak, Petra Janša, Lucija Kavčič, Vinko Gorenak, Andreja Valič Zver, Štefan Šumah, Andrej Umek in Matevž Tomšič.

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine