11.3 C
Ljubljana
ponedeljek, 16 septembra, 2024

V novi Demokraciji preberite: dr. Milan Zver v intervjuju o ugledu Slovenije pod sedanjo vlado ter o volitvah: “Tokrat ima Logar lepe možnosti, saj nima tako konkurenčnih protikandidatov”

Piše: dr. Metod Berlec

Z evropskim poslancem, politologom in enim najbolj prepoznavnih predstavnikov Slovenske demokratske stranke dr. Milanom Zverom smo se pogovarjali o dogajanju v Sloveniji, Evropi in svetu. Med drugim poudarja, da si dr. Pučnik ni zaslužil takega simpozija, kot je bil v začetku oktobra v organizaciji Muzeja slovenske osamosvojitve. Spomenka Hribar je znova zlorabila Pučnika v svoji nerazumni bitki z Janšo. Poudaril je, da se pod to vlado prvič boji za prihodnost slovenske države in da je EU šibka ravno na področju, kjer to ne bi smela biti – na področju obrambe in varnosti. V tem kontekstu je še poudaril, da Putin ne preseneča, saj je bilo vse, kar je napravil, predvidljivo.

DEMOKRACIJA: Leva vladna koalicija je v državnem zboru sprejela že vrsto spornih zakonov oziroma sprememb zakonov. O treh ali štirih zakonih oziroma novelah zakonov bomo očitno odločali na referendumih …

Zver: Še nikoli do zdaj se ni zbralo več kot 157.000 podpisov. Vsi trije zakoni so izjemno škodljivi, zato so se ljudje pridružili pobudi. Dolgotrajno oskrbo, ki je rakrana slovenske družbe, namenoma blokirajo, ker bodo milijone, ki bi bili potrebni za oskrbo naših najstarejših, raje namenili v nove študije. Problematika me tudi zasebno zanima, saj imam mamo v domu starejših. Slišal sem, da je bilo v dveh desetletjih pripravljenih kar 120 različic predlogov zakonov, ki bi urejali to področje. Na desetine milijonov je levica namenila študijam, namesto da bi gradili prepotrebne domove za starejše. Janševa vlada je po 20 letih poskusov končno sprejela zakon, ki bi dokončno uredil to problematiko. A žal bomo z blokado Golobove vlade še naprej zanemarjali naše starše, stare starše in vse, ki so oskrbe potrebni. Pri RTV pa gre le za stisko levice, ki nenadoma nima svojega vodstva, s katerim bi popolnoma nadzirala zavod. Za ta cilj so pripravljeni spreminjati zakon, da bi se vrnili časi, ko so bili na vrhu zavoda najvidnejši funkcionarji SD, npr. Kocijančič, Pikalo ali Baškovič.

Da ne govorim o 20 ministrstvih in vsej novi birokraciji, ki jo v kriznih časih hoče uvesti Golob. S tem bi po številu ministrstev na prebivalca postali celo svetovni rekorderji. Premierja zanima le njegov položaj; drži se pravila, da čim več je ministrov, močnejši je njegov položaj.

DEMOKRACIJA: Kako pa gledate na to, da vladajoča koalicija skuša s pomočjo preiskovalne komisije, ki jo vodi nekdanja novinarka RTV Slovenija, poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek, obračunati z vladi neljubimi mediji?

Zver: Takoj sem pisal Sophie in ‘t Veld, ki je vodja delegacije odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve za ugotavljanje dejstev v Sloveniji. Zanima me namreč njeno mnenje glede omenjenega dopisa, ki pomeni grob poseg v svobodo medijev. Napadla je samo izbrane, npr. tednik Demokracija, televizijo Nova24TV in poleg drugih še portal Požareport. Pri tem gre pravzaprav za maščevalni pohod. Evropski parlament je novembra 2020 sprejel Resolucijo o krepitvi medijske svobode. Med drugim je pozval Komisijo, naj dejanja vlad držav članic, s katerimi poskušajo škoditi medijski svobodi in pluralnosti, obravnava kot hudo in sistematično zlorabo pooblastil in kot dejanja, ki so v nasprotju s temeljnimi vrednotami EU iz 2. člena Pogodbe o EU. Sedaj me pa zanima, kaj bo, čeprav si od kolegice Zofije ne delam nikakršnih utvar. Tudi komisarka Jurova se je nekoč postavila za novinarje in javno zahtevala, naj delajo brez strahu. Kaj bo sedaj rekla, ko v Sloveniji odpravljajo pluralnost?

DEMOKRACIJA: Pred nami so predsedniške volitve. Vi ste bili predsedniški kandidat leta 2012. Kako vidite tokratno predsedniško kampanjo?

Zver: Kandidiral sem kot kandidat stranke, podpiral vlado, ki je takrat morala sprejemati nepriljubljene ukrepe ipd. Težke okoliščine. Poleg tega sem imel dva močna protikandidata. Nekateri naši volivci so takrat glasovali taktično, se pravi za Pahorja, ki je imel v drugem krogu več možnosti, da premaga nesprejemljivega Türka. Tokrat ima Logar lepe možnosti, saj nima tako konkurenčnih protikandidatov. Lahko nastopa s pozicije opozicije, skratka, ima več manevrskega prostora. Upam, da bo izrabil priložnost in zmagal.

Celoten intervju si lahko preberete v novi številki tiskane Demokracije!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine