0.1 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Stavka zdravnikov se nadaljuje; Fides: “To ni več stavkovni boj, to je boj za demokracijo!”

Piše: Nova24tv.si

Predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Damjan Polh je, potem ko je bil med vlado in sindikatom dosežen dogovor o mediaciji, sporočil, da zaenkrat še ni napočil čas, da bi prišlo do prekinitve zdravniške stavke, ki velja za najdaljšo zdravniško stavko pri nas, ta se je namreč prevesila že v 11. teden. 

V torek je po navedbah MMC potekala izredna letna konferenca pod imenom SOS za javno zdravstvo, s katero so želeli odločevalce opozoriti, da stvari v Sloveniji ne gredo v pravo smer. Prepričani so, da “tretji mesec stavkovnih aktivnosti vedno bolj razgalja težave slovenskega javnega zdravstva”. Kot so navedli, se je izkazalo, da “definicija javnega zdravstva stoji izključno na pripravljenosti zdravnikov in drugih zaposlenih v zdravstvu, da vsak teden opravijo več deset ur nadur”, česar pa nikakor ne morejo sprejeti. Menijo, da je čas, da se vzpostavi konkurenčno zdravstvo, ki bo bolj privlačno za pridobivanje zaposlenih. Na konferenci so  tudi sklenili, da nadaljujejo z izvajanjem stavke.

Izredna konferenca Fidesa (Foto: X, Fides)

“Namesto da bi ministrstvo za zdravje začelo reševati probleme v zdravstvu in začelo uresničevati obljube, smo bili priča nenehnim pravnim in verbalnim pritiskom tako na zdravstvo kot na dejavnosti, ki so bile usmerjene na to, da nas še dodatno obremenijo in onemogočijo v naših aktivnostih,” je po poročanju Siola izpostavil Damjan Polh.

To je boj za demokracijo, demokratična načela, etičnost in moralnost vseh udeležencev
Polh je poudaril, da čeprav je vladna stran prepričana, da bi moralo priti do prekinitve stavke, ker naj bi se zadeve reševale, pa Polh poudarja, da ta čas še ni napočil. Kot izhaja iz sprejetega sklepa, ki ga je predsednik sindikata na tiskovni konferenci povzel, ne gre več za stavkovni boj. “To je boj za demokracijo, za demokratična načela, za etičnost in moralnost vseh udeležencev.”

Breme po besedah Polha nosijo vladajoči, ki ne kažejo ne volje ne časa, da bi se pogovarjali z njimi, kot so sicer obljubili v okviru sporazuma januarja lani, iz katerega je jasno razvidno, da zdravniki niso tisti, ki nosijo odgovornost za trenutne razmere v slovenskem zdravstvu. V njem namreč piše, “da vlada obsoja vse verbalne in druge pritiske na zdravstvo ter se zavezuje, da bo povezala vse zdravniške organizacije pri pripravi prepotrebnih reform, zato da bi imelo slovensko javno zdravstvo boljšo prihodnost”.

Nadejajo se, da bo mediacija prispevala k premikom. “Menimo, da če v dialogu dveh ni rešitve, bo s pomočjo mediatorjev zadeva mogoče stekla”, je izpostavil in dodal, da bodo z mediacijo začeli v tem tednu. V prihodnje o podrobnostih le te Polh ne bo javno razpredal, razen če bo sprejet dogovor z vladno stranjo drugačen.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine