Piše: Spletni časopis
Na trojnem posvetovalnem referendumu, ki za oblast ni zavezujoč, je za kampanje daleč največ denarja porabila Svoboda: 64.601 evrov.
Skoraj pol manj je v prepričevanje volivcev, da ideje vladajočih, ki so si referendume izglasovali, da bi na evropske volitve zvabili dodatne volivce, niso najboljše, investirala SDS: 34.601 evrov. Referendumska volja ljudi za zdaj ni uveljavljena, čeprav mineva že skoraj pol leta, in na tem področju se v DZ tudi nič ne dogaja. Kot kaže vladne stranke čakajo, da bodo že spet delale cirkus tik pred volitvami, zdaj v DZ, za katere pa še ni jasno ali bodo predčasne ali redne.
Je pa SDS uspel pomembnejši cilj, zmagala je na evropskih volitvah z veliko prednostjo, ki je raziskave javnega mnenja niso napovedale. Močno sta zgrešila Mediana in Ninamedia, še najbližje je bil Parsifal. Mediana je napovedala, da bosta po tri sedeže dobila SDS in Svoboda. Razplet je bil štiri sedeže SDS in le dva Svoboda, ki se ji investicija v referendumske kampanje za izboljšanje rezultata na EU volitvah, očitno ni izšla. Kot tudi SD in Levici ne.
Omembe vreden je bil na referendumih le še vložek Piratov z 12.630 evri. Večji del strank in drugih organizatorjev pa v kampanje ni investiral niti centa. V poročilih, ki so objavljena na portalu Ajpes, so navedli le stroške odprtja in zaprtja računov, za kar je največ plačala Vesna, ki je tri račune odprla in zaprla pri NLB, skupaj za 348 evrov. NLB ni poceni. Najcenejši je bil ta strošek pri SD, ki je za račune za referendumske kampanje pri Delavski hranilnici plačala 151 evrov.
Ko gre za posamezne referendume je pri vseh okoli polovice celotne vsote porabila Svoboda, najbolj so se v primerjavi z vsemi drugimi organizatorji kampanj v seštevku “stegnili” pri prednostnem glasu, kjer so druge stranke vložile najmanj:
Manj kot polovico celotnega denarja za kampanja pa so v Svobodi porabili pri odločanju o bolj svobodnem gojenju in rabi marihuane, v kar so veliko investirali tudi Pirati. Levica in SD, ki sta ta referendum predlagali, niti centa. Razen nekaj evrov za odprtje in zaprtje računa, kar pa dejansko ni kampanja.
Te stranke so uradno kampanje prijavile le zaradi tega, da so lahko nastopale na RTVS in v drugih medijih. Dejansko pa kampanj niso vodile.
Na drugem mestu po porabi je pri vseh treh referendumih SDS, a s krepko nižjo vsoto in deležem od Svobode.
Kot sem poročal pa je hkrati SDS največ porabila na evropskih volitvah, na katerih je zmagala. Podatki so takšni: