14.2 C
Ljubljana
četrtek, 19 septembra, 2024

Samostojna država Republika Slovenija ni samoumevna, saj so zanjo umirali junaki

Piše: M. O., M. B. 

Osamosvojitvena vojna in boj v Rigoncah v občini Brežice sta pustila močan pečat. 27. junija se v občini spominjajo, kako so pripadniki Teritorialne obrambe leta 1991 ustavili poskus vdora oklepne kolone Jugoslovanske ljudske armade.

 

Kljub močnemu nalivu se je tudi letos v vasi Rigonce pri spomeniku padlim v vojni za Slovenijo, ki so ga postavili leta 1993, zbralo veliko število ljudi. Na 32. spominski slovesnosti so se poklonili spominu na padlega borca Jerneja Molana in vsem, ki so leta 1991 obranili Slovenijo. V času slovenske osamosvojitvene vojne je Jernej Molan padel kot prva žrtev med pripadniki Teritorialne obrambe.

Njegova enota je 27. junija 1991 prejela ukaz o ustavitvi sovražne kolone JLA, ki je prodirala po cesti Zaprešić–Rigonce–Dobova. V kratkem spopadu v Rigoncah je bil teritorialec Jernej Molan smrtno zadet s strelom mitraljeza iz oklepnega transporterja. Poročnik Robert Fink mu je priskočil v pomoč, a je bil pri tem sam hudo ranjen. Jernej Molan je pokopan v družinskem grobu na pokopališču v Brežicah. Leta 1992 je posmrtno prejel častni znak svobode Republike Slovenije za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Republike Slovenije. Od leta 2012 se po borcu Jerneju Molanu imenuje vojašnica v Cerkljah ob Krki. Občinski svet občine Brežice mu je ob 30-letnici samostojnosti posmrtno podelil naziv častnega občana občine Brežice v priznanje in zahvalo za izjemne zasluge pri obrambi domovine.

Slovesna podelitev praporske zastave

Pred začetkom spominske slovesnosti so izvedli protokol podelitve in razvitja praporske zastave Intervencijskega voda Teritorialne obrambe Brežice. Zbrane je nagovoril Mitja Teropšič.

Nekdanji načelnik 25. območnega štaba Teritorialne obrambe je v svojem govoru orisal bojno pot enote in pomen vojaških simbolov. Ob tej priložnosti se je županu občine Brežice Ivanu Molanu in občinskemu svetu zahvalil za podelitev domicila in finančno pomoč za dejavnost veteranskih organizacij.

Pri slovesni podelitvi praporske zastave sta sodelovala brežiški župan Ivan Molan in polkovnik Ernest Breznikar, nekdanji vojni poveljnik 25. območnega štaba Teritorialne obrambe. Podeljevalec zastave Mitja Teropšič je zastavo izročil poveljniku Intervencijskega voda Antonu Maroltu in pri tem dejal: »Predajam vam praporsko zastavo vašega voda kot simbol in hkrati zahvalo za vaša hrabra dejanja v času osamosvajanja Slovenije. Nosite jo ponosno in visoko dvignjeno v spomin na padlega sobojevnika Jerneja Molana, na vaš boj in v spomin na Teritorialno obrambo, ki je v vojni leta 1991 obranila in zavarovala osamosvojitvene procese v Sloveniji. Naj ne bo nikoli pozabljeno!«

Spominska slovesnost

Na komemoraciji, ki jo v sodelovanju s krajani organizira občina Brežice, se je s polaganjem venca borcu in občanu poklonila občinska delegacija v sestavi svetnikov občinskega sveta Aleksandra Gajskega, Stanke Preskar in Staneta Tomšeta ter delegacija predstavnikov veteranskih organizacij –  Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo (OZVVS) Brežice in Intervencijske enote Teritorialne obrambe Brežice, Zveze borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZBV NOB) Brežice, Policijskega veteranskega društva (PVD) Sever Posavje in Zveze slovenskih častnikov (ZVČ) Brežice. Častni pozdrav so Jerneju Molanu kot vsako leto doslej namenili soborci iz Intervencijske enote Teritorialne obrambe pod vodstvom Antona Marolta.

Na slovesnosti so s častno vojaško stražo sodelovali pripadniki Slovenske vojske iz Vojašnice Jerneja Molana Cerklje ob Krki, Gasilski pihalni orkester Loče pod vodstvom dirigenta Mirana Petelinca, mlada glasbenika Nika Blažinč (klarinet) in Nik Hribar (harmonika), Mešani pevski zbor Kulturnega društva Franc Bogovič Dobova pod vodstvom Aljaža Božiča in recitatorka Anja Urek.

Župan Ivan Molan je dejal, da se »veličina države in naroda meri tudi po tem, kako ohranja spomin na dogodke in ljudi, ki so zaslužni za svobodo in suverenost«. »V lokalni skupnosti se tega zavedamo, zato vsako leto pripravimo spominsko slovesnost ter redno zagotavljamo sredstva za delovanje in programe veteranskih organizacij, ki skrbijo tudi za spominska znamenja. Ponosen sem, da ste v naši občini ljudje, ki vse od prelomnega leta 1991 čutite skrb za ohranjanje spomina in zvesto sodelujete pri oblikovanju te slovesnosti.« Molan je ob tem še izpostavil, da je naša dolžnost tako do padlih za domovino kot tudi do njihovih svojcev ohranjati spomin in zavest, da samostojnost in neodvisnost slovenskega naroda nista samoumevni. »Mladim, rojenim po letu osamosvojitve, bomo spoštovanje do dogodkov in ljudi, ki so imeli ključne vloge v vojni za neodvisnost, privzgojili samo z lastnim zgledom,« je prepričan brežiški župan.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine