6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Saj ni res, pa je: ustavnim sodnikom bi predavala kar študentka prava in to samo zato, ker je članica vladajoče stranke?

Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)

Ustavno sodišče še vedno ni sprejelo odločitve o ustavni pobudi novele zakona o RTV Slovenija. Da je bil predlog v določenih delih neustaven, ni presenetilo. Premier Robert Golob je nehote in pomotoma priznal, da je zakon pisala levičarska Pravna mreža za varstvo demokracije. Ne le da pišejo zakone, ena od njihovih “blogerk”, študentka prava, ustavnim  sodnikom celo piše lekcije.

Da si tranzicijska levica na vsak način želi prisvojiti nacionalni medij, je jasno kot beli dan. Zagotovo se tega zavedajo tudi ustavni sodniki, ki pa se zaradi pritiskov levice nikakor ne morejo enotno in dokončno o tem odločiti. Dejstvo, ki pa še dodatno zbuja dvome v njihovo profesionalnost, strokovnost in korektnost, je to, da jih o svoji stroki podučuje študentka prava Nika Podakar, ki je sicer tudi “blogerka” za Pravno mrežo za varstvo demokracije – ki je zakon domnevno tudi pripravila.

Kakšna je pravzaprav funkcija našega Ustavnega sodišča oziroma pravosodnega sistema, ko pa ti niti svojih prioritetnih nalog ne morejo opravljati, brez da bi se v vsako zadevo vključila tudi roka tranzicijske levice. Še nedavno je premier Robert Golob nehote priznal, da je Zakon o RTVS pripravljala oziroma pisala levičarska Pravna mreža za varstvo demokracije, danes pa izvemo, da jim lekcije daje študentka prava, ki je (glej ga zlomka) tudi predsednica gorenjskega podmladka Gibanja  Svoboda, Nika Podakar.

Foto: Facebook

Ta ima v eni od predstavitev o sebi zapisano, da “jo v svojem prostem času zanimajo pravne vsebine iz področja ustavnega prava. Še posebej se ukvarja z volilnim in parlamentarnim pravom ter pravnimi vsebinami, povezanimi z delovanjem države”. Očitno je za dajanje lekcij najvišjemu pravosodnemu organu dovolj, “da je tvoj hobi branje ustavnega prava”. Podakarjeva je v enem od svojih blogov na strani Pravne mreže objavila “serijo zapisov Razmisleki o RTV Slovenija” Prvi blog se ukvarja z odločitvijo Ustavnega sodišča o začasnem zadržanju izvajanja zakona.

“Nika Podakar iz tako imenovane “Pravne mreže”… si je zagotovila bleščečo in bliskovito pravno kariero … le še diplomirati mora, pravosodni izpit in tud kakšen teden v sodniški službi, pa čeprav v zemljiški knjigi, ne bo škodil bodoči ustavni sodnici,” je zapisal eden od uporabnikov.

 

US še ni sprejelo odločitve
Ustavno sodišče odločitve o ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS) s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta zavoda Petrom Gregorčičem v tej zadevi še ni sprejelo odločitve, so za STA sporočili z ustavnega sodišča. Kot vemo je US začasno zadržalo izvajanje dela 23. ter 24. in 25. člena novele zakona o RTV Slovenija, ki govorijo o konstituiranju novega sveta zavoda, oblikovanju novega statuta ter imenovanju novega predsednika in članov uprave. Pravo vprašanje, ki se ob vsem tem poraja, pa je, kaj je šlo pri odločanju narobe, da se sprememba sklepa o začasnem zadržanju dela zakona o RTVS ni realizirala, kot so to že poskušali na prefinjen način komunicirati nekateri mediji.

S predlogom sklepa, ki ga je podal predsednik sodišča Matej Accetto, bi odpravili začasno zadržanje dela novele zakona. Za predlog naj bi bila že oblikovana tudi zahtevana navadna večina glasov, torej štiri proti tri, kar pa ni dovolj za končno odločitev o stvari, čeprav si nekdanji ustavni sodnik in zadnji vodja Centralnega komiteja Zveze komunistov Slovenije Ciril Ribičič že izmišlja novi pravni obvod s sklepom, s pomočjo katerega bi odpravili zadržanje dela novele zakona, ki levici preprečuje naskok na RTV.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine