4.6 C
Ljubljana
sreda, 22 januarja, 2025

Ruskega plina v Evropi v kratkem ne bo več; kaj bo storila vlada, da cene ne bodo še bolj podivjale?

Piše: G. B. 

Evropa je še vedno delno energetsko odvisna od Rusije, a lahko se zgodi, da bo to že v kratkem sprožilo kolaps zaradi operacije ukrajinske vojske na ruskem ozemlju v zadnjih dneh. 

Ukrajinske vojaške operacije na območju ruske Sudže, kjer je operativna točka za transport ruskega zemeljskega plina v Evropo prek Ukrajine, bi lahko le za nekaj mesecev pospešile ukrajinsko prekinitev tranzita plina, so za STA ocenili v Geoplinu. Ukrajina je namreč že večkrat poudarila, da pogodbe o tranzitu ruskega plina ne bo podaljšala.

Kot so navedli pri največjem slovenskem veletrgovcu s plinom, ukrajinska stran že dlje časa ponavlja, da pogodbe o tranzitu ruskega plina prek Ukrajine, ki poteče konec letošnjega leta, nima namena podaljšati, bo pa morebitnim evropskim interesentom pomagala pri prevzemu ruskega plina na ukrajinsko-ruski meji in tranzitu v Evropo.

“Če se zgodi prekinitev tranzita, bo Evropa morala trenutne količine ustrezno nadomestiti, predvidoma s severa in juga. Obe spremembi bosta najverjetneje močneje vplivali na cenovno volatilnost manj likvidnih trgovalnih točk, predvsem avstrijskega VTP, navkljub dejstvu, da Avstrija sicer pospešeno spreminja strukturo svojih dobavnih virov,” so zapisali.

Morebitne motnje v transportu prek točke v Sudži bi po njihovih besedah ta učinek le prinesle nekaj mesecev prej.

Prek omenjene avstrijske točke – gre za veliko plinsko vozlišče Baumgarten na vzhodu države – plin prejema tudi Slovenija. Iz Avstrije je po podatkih Agencije za energijo lani prejela 68,3 odstotka vsega uvoženega plina. Po oceni agencije je bil delež ruskega plina pri uvozu iz Avstrije lani še zmeraj prevladujoč.

Slovenija sicer plin dobiva iz različnih virov, lani pa je oskrbo poleg uvoza iz Avstrije zagotavljala predvsem z uvozom iz Alžirije. Od tam je prek Italije po podatkih Agencije za energijo priteklo 28,3 odstotka vsega uvoženega plina.

Geoplin je na podlagi nedavno podpisanega memoranduma o sodelovanju prejšnji teden sklenil tudi prvi posel za dobavo zemeljskega plina z azerbajdžanskim energetskim velikanom Socar. V Geoplinu so posel označili za prvi korak k potencialnemu dolgoročnejšemu sodelovanju.

Rusija je sicer že pred časom napovedala, da bo v primeru, če Ukrajina pogodbe o tranzitu ruskega plina prek svojega ozemlja ne bo podaljšala, našla alternativne dobavne poti. Med drugim omenja pošiljke v obliki utekočinjenega plina.

Ukrajinska vojska je operacije v ruski regiji Kursk, kamor sodi tudi Sudža, začela v torek. Plinovod, katerega del je operativna točka v Sudži, je po poročanju tujih tiskovnih agencij lani v Evropo prenesel okoli 14,65 milijarde kubičnih metrov plina.

Za zdaj še ni znano, kako se bo na te dogodke odzvala vlada. Navsezadnje podatki kažejo, da večino plina še vedno prejemamo iz Rusije.

Še to: novico o možni prekinitvi dobave plina iz Rusije je STA sicer izbrisala, bojda zaradi določenih “nejasnosti” v članku. Karkoli že to pomeni.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine