0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

RTV Slovenija upokojuje z ogromnimi odpravninami

Piše: Luka Perš (Nova24tv)

Ali si je RTV Slovenija spet dovolila razmetavati z davkoplačevalskim denarjem? Vsem zaposlenim, ki se bodo odločili za upokojitev, bo pripadalo kar deset mesečnih plač. Po 132. členu Zakona o delovnih razmerjih – ZDR-1 (Ur.l.RS, št. 21/2013 in nasl.) delavcu pripadata dve mesečni povprečni plači, a vse kaže, da so pri edinem slovenskem nacionalnem mediju izkoristili možnost, da delodajalec sam določi, koliko mesečnih plač bodo izplačali. Nič novega, RTV Slovenija je vedno znala na domiselni način porabiti vsako leto več kot 100 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja.

Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je delil novico, da je s predstavniki reprezentativnih sindikatov RTV Slovenija sklenil dogovor o postopnem upokojevanju sodelavcev, ki načrtujejo odhod v upokojitev, pri tem pa izpolnjujejo vse potrebne pogoje. Ne smete pozabiti, da je na RTV Slovenija zaposlenih več kot 2200 zaposlenih. Njihove plače namreč poberejo 75 odstotkov letnega proračuna RTV.

Tako bodo vsakemu, ki izpolnjuje pogoje, izplačali do deset povprečnih mesečnih plač. Večina od teh zaposlenih bi lahko že zdavnaj odšli v upokojitev, saj vsi izpolnjujejo pogoje. Lahko si le zamislimo, da je sedanji generalni direktor bil zelo velikodušen, da se bo nekaj zaposlenih na RTV Slovenija končno odločilo za upokojitev in s tem sprostilo proračun za ustvarjanje kvalitetnejšega programa na nacionalnem mediju.

V gradbeni, kovinski industriji in v  panogi turizma največ tri povprečne mesečne plače ob upokojitvi
Področje odpravnin pri upokojitvi za zaposlenega ureja 132. člen Zakona o delovnih razmerjih-ZDR-1 (Ur,l.RS,št. 21/2013 in nasl.). Tako lahko delavec prejme višino dveh povprečnih plač v RS za pretekle tri mesece (sedaj je znesek 3.615,30 evra bruto) ali višini dveh povprečnih mesečnih plač za delavca v preteklih treh mesecev.

Posamezne panoge pa izplačujejo tudi različno število mesečnih plač ob upokojitvi. Delavcem v turizmu z delovno dobo od pet do deset let pripada ena mesečna plača, z dobo od deset do dvajset let dve in nad dvajset let delovne dobe prejme tri mesečne plače ob upokojitvi. V gradbenem sektorju mora biti delavec zaposlen vsaj pet let, da mu pripada ena mesečna plača pri upokojitvi.

V večini primerov delavci v gradbenem sektorju dobijo dve mesečni plači. Delavci v kovinski industriji prejmejo za pet let delovne dobe eno mesečno plačo, za deset let dve in za 20 let tri povprečne mesečne plače ob upokojitvi. Le ta dva primera dokazujeta, da bodo bodoči upokojenci na RTV Slovenija dobili vsaj sedem plač več kot večina drugih zaposlenih, ki se upokojijo.

Ali je to pravično ali ne, ocenite sami. A verjamemo, da se direktorju RTV-ja ni ljubilo ukvarjati s sindikalisti v tem zavodu (med njimi tudi žena Primoža Cirmana, Petra Bezjak Cirman) in jim je ponudil velikodušno pogodbo, ki je niso mogli zavrniti. To je tudi dokaz, da imajo sindikalistične centrale na javnem mediju veliko politično moč na odločitve vodstva RTV Slovenija.

Zaposleni v gradbeništvu dobijo odpravnino ob upokojitvi največ v višini dveh mesečnih povprečnih plač. (foto: STA)

Kdaj delavcu pripada odpravnina in kakšni pogoji morajo biti izpolnjeni?
Če se delavec upokoji, mu ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi pripada odpravnina, vendar le pod pogojem, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let. Višina odpravnine ob upokojitvi znaša dve povprečni mesečni plači v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma dve povprečni mesečni plači delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje. Zakon o delovnih razmerjih v zvezi s pravico do odpravnine dopušča, da se s kolektivno pogodbo dejavnosti uredi tudi drugače (torej lahko tudi manj ugodno od zakonske ureditve, seveda pa se lahko uredi tudi bolj ugodno glede na zakon).

Delavec, ki dela krajši delovni čas, ima v primeru upokojitve pravico do odpravnine (seveda pod pogojem, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let) v višini, ki je sorazmerna delovnemu času, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi. Ta posebnost ne velja v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o materinskem, očetovskem in starševskem dopustu; v teh primerih ima pravico do celotnega zneska odpravnine.

Če se delavec delno upokoji (in je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let), ima pri delodajalcu, pri katerem mu je prenehala pogodba o zaposlitvi in je sklenil novo za krajši delovni čas, pravico do odpravnine ob upokojitvi v sorazmernem delu.

Če se delavec po upokojitvi ponovno zaposli in nato čez čas spet upokoji, ob prenehanju te pogodbe o zaposlitvi nima pravice do odpravnine ob upokojitvi (ne glede na to, ali se je po upokojitvi ponovno zaposlil s polnim ali s krajšim delovnim časom, ali se je kasneje upokojil v celoti ali le delno). To je izraz načela, da vsakomur pripada največ ena odpravnina ob upokojitvi.

Delavec ni upravičen do odpravnine ob upokojitvi, če ima pravico do odpravnine po 108. členu Zakona o delovnih razmerjih in če je delodajalec zanj financiral dokup pokojninske dobe. Delavec je upravičen do izplačila razlike, če je znesek odpravnine po 108. členu oziroma znesek za dokup pokojninske dobe nižji od zneska odpravnine ob upokojitvi.

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine