7.1 C
Ljubljana
petek, 21 februarja, 2025

Referendum: Ljudstvu drobiž, izbrancem prestiž – kako oddati referendumski podpis?

Piše: Moja Dolenjska

Z današnjim dnem se začenja zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec.

V SDS so prepričani, da morajo o zakonu o dodatkih k pokojninam umetnikov na referendumu odločiti državljani.

Ta zakon uvaja namreč neupravičene privilegije za ozko skupino ljudi, medtem ko večina upokojencev v Sloveniji komaj shaja iz meseca v mesec.

Zakon ni pravičen do vseh upokojencev, vlada pa bi morala najprej pripraviti pokojninsko reformo, ki bi izboljšala položaj vseh starejših, ne zgolj izbranih posameznikov iz umetniških krogov, so še dodali v SDS.

Opozarjajo tudi, da izvedba zakona ni dovolj transparentna, saj niso jasno določena merila, po katerih se bodo dodatki podeljevali. Sredstva, ki jih bo država namenila za te dodatke, bi morali porabiti za dvig pokojnin vseh upokojencev ali za izboljšanje socialne varnosti tistih, ki živijo na robu revščine.

Prav tako so kritični do načina sprejemanja zakona, saj menijo, da ga je vlada sprejela brez širše javne razprave in brez ustrezne analize finančnih posledic. Prepričani so, da bo zakon dolgoročno obremenil državni proračun, ne da bi prinesel resnično pravične rešitve za vse upokojence.

Poleg tega je zakon politično motiviran, saj si želi z njim aktualna oblast pridobiti podporo umetniških krogov, ki so ji naklonjeni. V SDS poudarjajo, da so kulturniki in umetniki v Sloveniji že deležni določenih ugodnosti in da bi bilo bolj pravično, če bi se socialna politika osredotočila na tiste, ki pomoč najbolj potrebujejo, ne glede na poklic, ki so ga opravljali.

Referendum bo tako priložnost za razpravo o prioritetah socialne politike in o tem, kako naj država ureja pokojninski sistem. V SDS so prepričani, da bo med državljani veliko podpore za njihovo pobudo in da se bo na referendumu pokazalo, ali ljudje podpirajo selektivne dodatke ali pa si želijo bolj enakopravne in sistemske rešitve.

Referendum ni le nasprotovanje zakonu, temveč tudi prizadevanje za to, da imajo državljani možnost izraziti svoje mnenje. Verjamejo, da bi moralo ljudstvo odločati o takšnih vprašanjih, saj zakon vpliva na celotno državo in ne le na določeno skupino ljudi.

Od danes, 20. februarja, do 26. marca, torej lahko prispevamo svoj podpis za razpis referenduma o zakonu o dodatkih k pokojninam umetnikov na referendumu odločiti državljani. Ta zakon namreč uvaja neupravičene privilegije za ozko skupino ljudi, medtem ko večina upokojencev v Sloveniji komaj shaja iz meseca v mesec.

V nadaljevanju preberite, kako lahko oddate svoj podpis podpore.

  1.  Obrazec lahko podpišete osebno na Upravni enoti v poslovnem času enot (tudi izven uradnih ur) UE- seznam upravnih enot

Za podpis podpore referendumom potrebujete obrazec, ki je dosegljiv tukaj.

Na obrazcu čitljivo in z velikimi tiskanimi črkami izpolnite osebne podatke (ime in priimek, datum rojstva ter stalno prebivališče). Bodite pozorni, da so podatki na obrazcu enako kot na vašem osebnem dokumentu. Obrazec morate nujno podpisati šele na upravni enoti / krajevnem uradu pred uradno osebo. V primeru, da obrazca ne podpišete pred uradno osebo, bo vaš podpis neveljaven. Ob podpisu potrebujete tudi svojo veljavno javno listino (osebna izkaznica / potni list / vozniško dovoljenje / maloobmejna prepustnica / orožna listina). Predhodno naročanje na nobeni upravni enoti za ta namen ni potrebno.

Izpolnjen in na upravni enoti podpisan obrazec nato pošljite po pošti na naslov

Slovenska demokratska stranka

Trstenjakova 8

1000 Ljubljana

ali pa ga pustite pri stojnici pred upravno enoto oz. krajevnim uradom.

  1. Podpišete lahko elektronsko preko e-Uprave

Za podpis podpore preko e-Uprave kliknite le na to povezavo, ki vas bo pripeljale neposredno na stran za podpis referendumske pobude. Pogoj za podpis preko e-Uprave je digitalno potrdilo (SIGEN-CA, POŠTA CA, AC NLB in Halcom CA).

3. Prebivališče v tujini / volivci v bolnišnicah, DSO-jih in zavodih za invalidne osebe / bolni ter invalidi

Volivke in volivci s stalnim ali začasnim prebivališčem v tujini brez digitalnega potrdila lahko svoj podpis oddate pri diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije.

Volivke in volivci, ki v času zbiranja podpisov kot pripadnik Slovenske vojske v tujini opravlja vojaško službo, lahko izpolni obrazec in ga lastnoročno podpiše pred pristojnim poveljnikom, ki obrazec potrdi in ožigosa.

Volivke in volivci v bolnišnicah, domovih za starejše občane ali zavodih za invalidne osebe brez digitalnega potrdila lahko referendumsko pobudo podpišete pri posebej za to pooblaščeni osebi organa oz. zavoda.

Bolni in invalidi, ki ne morejo na upravno enoto in nimajo digitalnega podpisa lahko zahtevo za obisk na domu upravni enoti sporočijo po telefonu ali prek elektronske pošte ali navadne pošte. V zahtevi se navede svoje osebne podatke, naslov stalnega prebivališča, telefonsko številko, z navedbo, da se zaradi bolezni ali invalidnosti ne morejo osebno zglasiti pred upravnim organom. Uradna oseba jih bo obiskala na zahtevo, invalidnosti ali bolezni ni treba dokazovati. Upravni organ jih bo po telefonu obvestil o obisku uradne osebe na njihovem domu.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine