0.4 C
Ljubljana
ponedeljek, 23 decembra, 2024

Razstavo v čast zmagovitemu politkolesariatu si je prišel ogledat tudi boter petkovih protestov

Piše: Domen Mezeg (Nova24TV.si)

V Cukrarni ZRC SAZU organizira razstavo v čast zmagovitemu politkolesariatu. Na njej je vsakovrstna ropotija, ki je spremljala petkove ekscese tistih, ki so v času zaostrenih razmer nasprotovali ukrepom in tako pripomogli k širjenju covida in višji umrljivosti. Nova oblast pa jim je za nagrado uredila amnestijo za brutalne kršitve in celo huliganstvo. Tam ni manjkal niti njihov podpornik Milan Kučan ter vsi tisti tragični liki, ki smo jih redno videvali na “shodih smrti”. 

Vsako verovanje ali kult ima tako pozitivne kot negativne like. Denimo v krščanstvu srečamo zgodbo o sv. Juriju, ki je junaško pokončal hudobnega zmaja. To vam pripovedujemo zato, ker so do svojih “pet minut slave” v ljubljanski Cukrarni prišli tudi petkovi kolesarji/politkolesarji, ki verujejo v zlobnega “princa teme”. S fotografij je razvidno, da so mu na prsa prilepili svastiko in ga odeli v rumeni jopič, sicer simbol delovnega, marljivega ljudstva, ki ne parazitira na državnih seskih … Gre za razstavo z naslovom Velika protestna razstava: 105 petkov (Kolesarski protesti 2020-2022).

Zdi se, da je ključna pomanjkljivost te religije prevelika osredotočenost na “negativno” in “negativne like”. Manjka en takšen “angel luči”, nek zavetnik, nekaj v slogu “nadangela Mihaela”, ki simbolično porazi “Luciferja”. Brez pozitivnega lika zadeva spominja na satanizem. Zdi se, da takšni zmagovalni, pozitivni figuri še najbolj ustreza striček iz Murgel. Prav on je bil tisti, ki je ob 100. kolesarskem mitingu slavnostno nagovoril zbrano pobožno rajo. In nenazadnje je bil ravno on tisti, ki je na dan državnosti ponosno oblekel srajco s politkolesarskim našitkom.

Jaša Jenull med popivanjem

Nekaj časa smo ga redno videvali na dogodkih, ena od neformalnih vodij protestov – Tea Jarc pa je ob snidenju z njim doživela ekstazo, kot bi srečala guruja. Več tukaj. Je prav Milan tisti “princ svetlobe”, ki bi si na razstavi zaslužil častno, simbolično upodobitev? Na to naj si odgovorijo kolesarji sami. Fotografski objektivi so ga sicer ujeli, kako tava po hodnikih Cukrarne. Nad “artefakti” je bil gotovo navdušen, saj so ti z ukinitvijo Muzeja slovenske osamosvojitve zamenjali osamosvojitvene.

Za naš denar zbrani politkolesarski artikli v Cukrarni (Foto: Twitter)

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine