Piše: Nova24tv.si
Slovenija ima gospodarskega ministra, ki mu očitno ni jasno, da je turizem pomembna gospodarska panoga, s katero lahko država dobro služi, hkrati pa lahko dodatno zaslužijo tudi državljani. Matjaž Han bi z novim zakonom omejil oddajanje stanovanj preko Airbnb na največ 30 dni na leto. Predlog bo v javni obravnavi do 17. junija.
Medtem ko se razvite zahodne države turistom s svojo državo trudijo prikupiti in jo tudi z ugodnim bivanjem narediti privlačnejšo, Golobova vlada s svojimi potezami deluje obratno. Omejitev oddaje stanovanja, obvezna soglasja in nove omejitve.
Zdi se, da od Golobove vlade stalno poslušamo načrte o “zmanjšanju birokracije” in delu v “dobrobit skupnosti”, a njihovi predlagani zakoni so vse prej kot to. Več birokracije, več omejitev, manj zaslužka državljanom. Ministrstvo za gospodarstvo v javno obravnavo pošilja predlog zakona o gostinstvu, ki med drugim ureja kratkotrajno oddajanje stanovanj v najem. Z osnutkom kratkotrajnega oddajanja stanovanja omejujejo največ 30 dni letno.
Han odvrača turiste, s tem pa dodatni zaslužek
Občinam bi sicer dovolili, da pravila prilagodijo glede na lokalne potrebe in turistične cilje zaradi razlik med kraji. Skladno s predlogom zakona bo še vedno mogoče spremeniti oddajo stanovanja brez časovnih omejitev, če je namembnost stanovanja v poslovnem prostoru, kot je gostinski namestitveni obrat.
“Hubutalski gospodarski minister, če mu ni jasno, da je turizem ter z njim povezana ponudba stanovanj na AirBnB pomembna gospodarska panoga v mozaiku mikro ponudbe. Ne le velika “državna” turistična podjetja. Predvsem posamezniki s podjetniško žilico delajo celotno sliko in skupaj skoraj 100.000 zaposlenih v dejavnostih s turizmom, ki oddajajo preko 135.000 stanovanjskih enot v LJ, ne bo nič rešilo. Turist v LJ namreč pusti okoli 100 eur dnevno,” je ob tem zapisal X Jan Macarol Vrabec, ki je tudi izvršni direktor City Magazina.
Obvezno 75-odstotno soglasje in nadzor inšpekcije
Za upravljanje dejavnosti kratkotrajnega oddajanja stanovanj bo potrebno pridobiti 75-odstotno soglasje drugih etažnih lastnikov, pri čemer je soglasje vseh lastnikov mejnih stanovanj obvezno. To soglasje bo veljavno za tri leta od dneva pridobitve soglasja etažnih lastnikov. Predhodno soglasje občine bo obvezno in bo ključni element za vpis v register. Za vpis bo potrebno predlagati tudi uporabno dovoljenje, pisno soglasje solastnikov ter soglasje etažnih lastnikov. Soglasje bo vsebovalo tudi določeno število dni oddaje v koledarskem letu, ki ga bo določal zakon ali splošni akt občine, če bo slednja določila drugačen rok. Nadzor nad izvajanjem bo izvajala tudi občinska inšpekcija.
Zakon uvaja nove samostojne vrste namestitvenih obratov, med drugimi apartmaje, šotorišča, postajališča za bivalna vozila, glamping in nadstandardne namestitvene obrate v naravi. Za te vrste namestitvenih obratov bodo posodobljeni tehnični pogoji in pogoji glede storitev. Poleg tega zakon posega tudi v obratovalni čas gostinskih obratov. Po javni obravnavi bodo zakon poslali v medresorsko usklajevanje, pričakujejo pa, da bi ga državni zbor sprejel do konca leta.