Piše: G. B.
Vlada je odločila, da se palestinskemu civilnemu prebivalstvu, prizadetemu zaradi vojne v Gazi, preko Jordanije nudi materialno pomoč v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov, so sporočili iz vlade.
Ocenjena vrednost materialne pomoči znaša do 532.538 evrov in jo zagotovita Ministrstvo za obrambo v višini do 492.538 evrov ter Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve v višini do 40.000 evrov. Za večino sredstev bo tako poskrbel novi obrambni minister Borut Sajovic.
Vlada Republike Slovenije je ob tem še naložila Ministrstvu za obrambo, da prouči možnost napotitve helikopterja Slovenske vojske za prevoz humanitarne pomoči, v kolikor bo, ko bodo to dopuščale varnostne razmere, vzpostavljen helikopterski humanitarni zračni most med Jordanijo in Gazo.
“Varnostne in humanitarne razmere na območju Gaze so izjemno slabe in se še poslabšujejo. Primanjkuje vode, hrane, elektrike in goriva, širijo se bolezni, omejene so zdravstvene in bolnišnične zmogljivosti, zaradi česar je civilno prebivalstvo zelo ogroženo, še zlasti ženske, otroci in druge ranljive skupine. Republika Slovenija se zaveda nujnosti humanitarne pomoči palestinskemu civilnemu prebivalstvu, prizadetemu zaradi vojne v Gazi, kar sta posebej izpostavila predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob in jordanski kralj Abdulah II. ob njunem dvostranskem srečanju ob robu 60. münchenske varnostne konference. Republika Slovenija je kot odgovorna nestalna članica Varnostnega sveta Organizacije združenih narodov zavezana nuditi pomoč civilnemu prebivalstvu, ki trpi ob vojaških spopadih. Od začetka konflikta je palestinskemu civilnemu prebivalstvu že dvakrat namenila materialno pomoč v obliki hrane in opreme za začasno namestitev, in sicer 22. februarja 2024 in 14. marca 2024. Skupna vrednost materialne pomoči, ki jo je Republika Slovenija namenila palestinskemu civilnemu prebivalstvu, skupaj s prevozom znaša 2.144.668 evrov,” so zapisali v sporočilu za javnost.
Ali bo pomoč šla res v roke ljudem, ki jo potrebujejo, seveda ne more zagotoviti nihče. Po dosedanjih podatkih gredo vsi paketi pomoči skozi roke oblasti v Gazi, to pa je seveda Hamas, ki odloča o tem, kdo dobi pomoč. Po naših podatkih se finančna sredstva, ki jih države namenjajo Gazi, večinoma uporabijo za nabavo Hamasovega orožja ter streliva.