-3.7 C
Ljubljana
torek, 24 decembra, 2024

Lojze Peterle za STA: V NSi se ne počutim več doma, odločitev za izstop je zorela kar nekaj časa

Piše: C. R. 

Lojze Peterle se je za izstop iz stranke NSi odločil zaradi prevelikih razhajanj s sedanjim vodstvom stranke. O tem je v pismu seznanil tudi predsednika NSi Mateja Tonina. Kot je dejal za STA, se politično ne namerava aktivirati z ustanovitvijo nove stranke, poziva pa krščanske demokrate k sodelovanju in oblikovanju močnejše krščanske demokracije.

Peterle je v izjavi za STA poudaril, da je odločitev za izstop iz stranke zorela kar nekaj časa, zanj pa se je odločil zaradi prevelikih razhajanj s sedanjim vodstvom oziroma razlik v razumevanju identitete krščanske demokracije. “Če povzamem, prišlo je do razlik v razumevanju etike, morale in politike s sedanjim vodstvom,” je izpostavil.

V stranki, je dodal, se ne počuti več doma, prav tako v njej ne vidi več “razpoloženja, v katerem bi ustvarjali tisto, s čimer smo nekoč prepričali slovenske volivce, da je SKD zmagala,” je poudaril.

Prepričan je, da ima NSi potencial za daleč boljši rezultat od slabih sedmih odstotkov, kot jih je dosegla na zadnjih volitvah. Vodstvo stranke je preboj napovedovalo, pa ga nikoli ni bilo, je poudaril. Je pa NSi na evropskih volitvah relativno in tudi v absolutnem številu izgubila 30 odstotkov, je dodal nekdanji dolgoletni evropski poslanec, ki je bil kritičen do odločitve, da NSi na volitvah ni nastopila s skupno listo s SLS.

Kritičen je tudi do predsednika Mateja Tonina, ki vodi NSi iz Bruslja. Po mnenju Peterleta s tem ne prispeva k rasti stranke, ob čemer v tej kritiki ni osamljen, pravi. Skrbi pa ga tudi usmeritev oziroma podoba NSi, zaradi česar je, kot pravi, iz stranke izstopilo kar nekaj ljudi. Z izstopom želi prispevati k temu, da bi se identiteta stranke izčistila, “predvsem pa si želim, da ne bi gledal razdeljenih krščanskih demokratov na več strank in še na abstinente,” je izpostavil.

“Ne mislim ustanavljati nove stranke, bi pa rad prispeval k temu oziroma pozivam krščanske demokrate, da stopijo skupaj, ker razdeljeni ne bomo zanimivi za nobenega,” je izpostavil. Je pa pripravljen pomagati ljudem, ki bodo želeli oblikovati močnejšo krščansko demokracijo z jasnim profilom, vrednotami in cilji.

Kot še pravi, ga skrbi polarizacija na političnem parketu, “prerivanje petelinov, kot jaz temu rečem in se še novi javljajo, pa me ne navdaja z velikim pričakovanjem”, je dejal.

Danes 76-letni Peterle, ki je v ponedeljek izstopil iz NSi, je bil eden najvidnejših in ustanovnih članov stranke, več mandatov evropski poslanec, nekdanji zunanji minister, zadnja leta pa predsednik Kluba krščanske demokracije v NSi. Bil je tudi predsednik osamosvojitvene vlade, tedaj še kot prvi mož Slovenskih krščanskih demokratov (SKD). Na vprašanje o njegovih nadaljnjih načrtih na političnem parketu pa je med drugim dejal, da veliko dela po Evropi, predava, je tudi “mentor kakšnemu mlademu politiku v Evropi”, tako da mu dela ne manjka, je pristavil.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine