3.8 C
Ljubljana
nedelja, 17 novembra, 2024

Noro: razvpita novinarka RTV najprej dobila izredno odpoved, nato pa nastopila v oddaji kot gostja

Piše: Ana Horvat (Nova24tv.si)

Novinarka Zemira A. Pečovnik, ki je pred kratkim dobila izredno odpoved zaradi domnevnega zanemarjanja službenih obveznosti, je pred leti na RTVS nastopala poznavalka simbolizma naglavne rute oziroma hidžaba, ki za številne ženske na svetu pomeni zatiranje, po njenem mnenju pa za ženske predstavlja “svobodo”.

Prav žalostno je videti, da tako imenovana liberalna družba opravičuje nekaj, kar se dogaja le v najbolj ekstremističnih verskih domovih. Mnogim ženskam po svetu nošenje rute sproži asociacije na fundamentalistični islamsko družbo, kjer so bile in so še danes ženske prisiljene nositi hidžab že od zgodnjega otroštva.

Pokrivanje ženskega telesa, da to ne bi bilo zaželeno s strani nasprotnega spola, nikakor ni moč enačiti s svobodo. Seveda je to na zahodu izbira posamezne ženske, ali želi nositi ruto ali ne, vsekakor pa označevanje kot simbola svobode ni primerno. Glede na to, da je slovenska levica velik zagovornik vseh drugih, le Slovencev ne, ni čudno, da zdaj poveličuje tudi islamske verske simbole, saj so, kot vemo, “odprtih rok” za vse prišleke.

Pečovnikova je očitno spregledala dogajanje po svetu – v Iranu uveden predpis, ki od vseh muslimank zahteva, da si v javnosti pokrijejo glavo. Zakon je kljub protestom in ogorčenju javnosti še vedno v veljavi, posamezniki, ki so se upirali ali uprli, pa so bili preganjani. Zadnjih nekaj let je v prestolnici Teheran prišlo do vala žensk, ki si odstranjujejo tančice in se izpostavljajo nevarnosti družinske izključenosti in zapora. Kar zadeva Irak, čeprav je bil zakon o hidžabu deležen manj kritik kot v Iranu, se kljub temu izvaja z enako strogostjo in morda še bolj v šiitskih svetih mestih Najaf in Karbala.

V Savdski Arabiji je zakonsko zahtevano, da so ženske popolnoma pokrite, vendar je prestolonaslednik in dejanski voditelj države Mohamed bin Salman leta 2018 objavil, da  črna abaja in naglavna ruta, ki sta tradicionalna za ženske v Zalivu, nista potrebni, dokler so ženske v javnosti skromno oblečene. Po mnenju mnogih žensk pa so ti skromni znaki napredka daleč od želenega standarda. Študentka, ki v svojem aktivizmu za ženske in človekove pravice ohranja nizek profil, trdi, da je lahko hidžab v vseh njegovih različicah neudoben za nošenje in lahko povzroči hudo čustveno stisko, ko ženske in dekleta ne morejo niti pomisliti na to, da bi šle ven brez njega.

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine