Piše: kulturnimarksizem.si
Mykola Volkivskyi je bil med letoma 2014 in 2021 svetovalec predsednika komisije ukrajinskega parlamenta. Politični in ekonomski strokovnjak ter predsednik First Ukrainian International Development Foundation se je Volkivskyi udeležil vrha Nata v Litvi. Razpravljamo o rezultatih vrha in o tem, kaj je pomenil za Ukrajino in Nato.
Kaj se je za Ukrajino spremenilo po tem vrhu Nata?
Mislim, da je Vilna zelo simboličen kraj za Ukrajino. Na vrhu EU v Vilni leta 2013 je Ukrajina zamudila priložnost za začetek procesa evrointegracije in vstop v EU, naslednje leto pa se je začela revolucija dostojanstva. Zdaj, 10 let kasneje, se odpira nova velika priložnost s procesom integracije v Nato in ponovno v Vilni. Na tem vrhu je bil Natov MAP (Akcijski načrt za članstvo) za Ukrajino preklican in nadomeščen z Letnim nacionalnim programom – “ANP” – v skladu s katerim bodo zunanji ministri Nata redno ocenjevali napredek reform v Ukrajini. Zato menim, da ta vrh krepi odnos Ukrajine z Natom in ji zagotavlja pot do polnopravnega članstva.
Na vrhu so bili doseženi pomembni obrambni dogovori, ki jih je spremljala Skupna izjava o podpori Ukrajini, ki so jo države G7 soglasno potrdile. Ta dosežek predstavlja ključni korak k vzpostavitvi celovitega sistema dvostranskih varnostnih dogovorov med Ukrajino in različnimi državami garanti, katerega cilj je zagotoviti trdna varnostna jamstva naši državi.
Ali sta ta skupna izjava in obljuba prihodnjega članstva v Natu za Ukrajino dovolj?
Skupna izjava je vrhunec večmesečnega dela svetovalcev za nacionalno varnost iz ključnih držav članic Nata, vključno z Združenimi državami, Združenim kraljestvom, Francijo in Nemčijo, njeni temelji pa so bili postavljeni v Kijevskem varnostnem paktu, pripravljenem septembra 2022. Na podlagi tega dokumenta je naša vlada podala različne predloge za varnostna jamstva za Ukrajino. Uspeh je, da so bili ti predlogi vključeni v skupno izjavo.
Kakšni so praktični učinki skupne izjave?
Skupna izjava odpira vrata dvostranskim varnostnim dogovorom med Ukrajino in državami garanti za izboljšanje ukrajinskih obrambnih zmogljivosti: dobava orožja, razvoj vojaške industrije, usposabljanje, obveščevalno sodelovanje in krepitev kibernetske varnosti. Poleg tehnične in finančne pomoči, kjer je to potrebno.
Kaj pa prihodnje članstvo v Natu?
Deklaracija priznava, da je varnost Ukrajine sestavni del evroatlantske varnosti, in dejansko je izrecno omenjeno prihodnje članstvo Ukrajine v Natu, v katerem se zavezništvo zavezuje, da bo podpiralo ukrajinske težnje.
Poleg tega se države članice G7 zavezujejo, da bodo Rusijo pozvale k odgovornosti ter sprejele gospodarske in pravne ukrepe za uvedbo sankcij, zamrznitev premoženja, vzpostavitev pravnih mehanizmov in sodne ukrepe proti odgovornim za vojne zločine.
Vendar so nekatera medijska poročila trdila, da je bila Ukrajina na tem vrhu postavljena na stranski tir. Fotografija Zelenskega, edinega med Natovimi dostojanstveniki, je bila široko objavljena. Je kaj resnice na tem?
Ta fotografija je bila posneta med prihodom na uradno večerjo 11. julija 2023, ko je predsednik Republike Litve Gitanas Nausėda sprejel voditelje držav in vlad Nata v predsedniški palači v Vilni. Predsednik Zelenski je bil tam le nekaj sekund, ko je fotograf ujel ta trenutek.
Tik pred tem trenutkom sta Macron in njegova žena objela predsednika, pred tem pa ga je objel litovski predsednik. In potem so se vsi kot skupina odpravili v predsedniško palačo na uradno večerjo. Ukrajina ni izpadla, ravno nasprotno.
Več https://kulturnimarksizem.si/nekategorizirano/mykola-volkivskyi-ta-vrh-krepi-odnos-ukrajine-z-natom-in-ji-zagotavlja-pot-do-polnopravnega-clanstva/