11.5 C
Ljubljana
nedelja, 23 februarja, 2025

Monika Gregorčič, predsednica Krščanskega foruma SDS, v intervjuju za Demokracijo: »Slovenija spremembo na oblasti nujno potrebuje, da se izvije iz primeža vzporednega mehanizma in ugrabljenih institucij«

Piše: Gašper Blažič

Z nekdanjo poslanko Moniko Gregorčič smo se pogovarjali o aktualnih političnih razmerah, pri čemer je zelo kritična do delovanja sedanje vlade. Tudi s tem razlogom se je včlanila v največjo opozicijsko stranko.

Kako to, da ste se odločili, da se pridružite SDS?

Končna odločitev je bila posledica osebnega povabila predsednika SDS, že prej pa sem sodelovala v gospodarskem odboru, ki ga v okviru Strokovnega sveta SDS vodi Zdravko Počivalšek. Odločitev je tako zorela nekaj časa, nanjo pa so vplivale tako zunanje okoliščine, t. j. za našo državo pogubno delovanje Golobove vlade, in spoznanje, da samo močna in dobro organizirana stranka lahko predstavlja kredibilno politično alternativo za dobro ljudi in države.

Poslanka ste bili en mandat, takrat v SMC. Kako s te časovne distance gledate na sedanje dogajanje v državnem zboru?

Z osuplostjo. Ker sem že pred nastopom poslanskega mandata nekaj let delala v strokovni službi poslanskih skupin v državnem zboru, lahko rečem, da je aktualno parlamentarno dogajanje vredno resničnega obžalovanja in obsojanja. Očitno je, da raven vedenja in poslanskih razprav pada z vsakim novim sklicem parlamenta. Skrajni čas je, da se državnemu zboru vrne ugled in sloves, ki pritiče hramu demokracije.

Imate občutek, da je opozicija velikokrat na silo utišana?

To ni samo občutek, to je žal dejstvo. Kršenje poslovnika je postalo ustaljena praksa. Včasih se celo zdi, kot da predsedujoči oz. predsedujoče posameznih odborov s predsednico državnega zbora kar tekmujejo v omejevanju in prekinjanju govorov,  jemanju besede in izrekanju neopravičenih opominov pa tudi v primitivnih izpadih in gostilniških debatah. Novi obrazi v politiki namreč ne razumejo, da je parlament prostor razprave in argumentirane izmenjave mnenj, ki naj bi se odvijale v skladu s poslovniškimi pravili. Poslovnik Državnega zbora RS je napisan za džentelmene, pojem politične kulture pa je novemu političnemu razredu žal povsem tuj in neznan.

Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine