9.8 C
Ljubljana
ponedeljek, 25 novembra, 2024

Maruša Babnik, mestna svetnica MOL: »Čakamo samo še na to, da nas enkrat ne bodo spustili v veliko sejno dvorano mestne hiše«

Piše: Anita Gužvič

Z mestno svetnico Marušo Babnik v mestni občini Ljubljana smo se pogovarjali o delu v mestnem svetu in sodelovanju z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem. Ker ima dolgoletne izkušnje na področju izobraževanja in dobro pozna šolski sistem, nam je pripovedovala tudi o zankah reorganizacije vrtcev v Ljubljani pa tudi o novem zakonu o osnovni šoli. Ker je zagovornica tradicionalne družine, smo jo na koncu vprašali tudi o vzhajajoči skupnosti LGBT v šolah.

Spoštovana gospa Babnik, kot mestno svetnico v mestni občini Ljubljana bi vas uvodoma vprašali o sodelovanju z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem v mestnem svetu. Kako bi ocenili njegovo sodelovanje? Ali prisluhne opoziciji?

Župan mestne občine Ljubljana Zoran Janković v vseh svojih javnih nastopih trdno zagovarja, da sta njegovo mesto in njegov odnos do ljudi odprta za vse. Na sejah mestnega sveta ni tako. Župan ni odprt za predloge opozicije, do razprav opozicije, saj svetnike prekinja in ne dovoli, da demokratično razpravljamo. Pogosto uporablja žaljive prispodobe in neprimerne besede. Na 1. izredni seji MS MOL januarja 2023 je na predlog obravnave o učinkovitosti dela direktorice Zdravstvenega doma Ljubljana Antonije Poplas Susič in s tem povezani nagradi razpravo preprosto končal brez možnosti razpravljanja svetnikov opozicije. S pomočjo svetnika Gibanja Svoboda, ki je podal proceduralni predlog, da so bile možnosti razprave opozicije izčrpane, kar ni bilo res, in  podan konkreten odgovor koalicije so predlog preprosto dali na glasovanje. Svetnikom, ki smo imeli pripravljene razprave, je bilo onemogočeno izraziti svoje poglede in demokratično razpravljati. Na vsako sejo Aleš Primc poda predlog za spremembo oz. črtanje 106. člena poslovnika, ki onemogoča demokratično razpravo vsem svetnikom, kot se je zgodilo na omenjeni seji. Nedemokratičnost v MS MOL raste iz dneva v dan, saj se predlog o črtanju 106. člena z glasovi Liste Zorana Jankovića in Gibanja Svobode proti sploh ne uvrsti na dnevni red. Čakamo samo še na to, da nas enkrat ne bodo spustili v veliko sejno dvorano mestne hiše.

Vse glasnejši so dokazi o nepravilnostih in ne nazadnje o korupcijskih dejanjih v zvezi s spornim kanalom C0. Kako se bo to končalo?

Kanal C0 ima dolgo brado. Dejstva so jasna. Nihče na svetu kanalizacijskega kanala ne pelje prek vodovarstvenega območja, iz katerega se oskrbuje za zdaj še s čisto pitno vodo 300.000 prebivalcev Ljubljane. Za projekt moraš imeti vsa potrebna dovoljenja. Čeprav župan trdi, da jih ima, ni tako. Ne pozabimo, da se projekt gradi prek zemljišč, za katera ni ustreznih privolitev lastnikov, ki so bili tudi fizično odstranjeni s svoje zemlje. Projekt se ne bi smel končati in dobiti uporabnega dovoljenja.

Kaj bi še lahko rekli glede dela v mestnem svetu? S kakšnimi izzivi se soočate?

Ljubljanski mestni svet je organ, v katerem bi si želela delovanje v dobro vseh občanov. Vseh 18 svetnikov Liste Zorana Jankovića in 8 svetnikov Gibanja Svoboda s svojo večino uveljavljajo in potrjujejo sklepe, ki niso najbolj smiselni in dobri za občane. Pogrešam razprave »odločujočih« svetnikov, zakaj določen sklep zagovarjajo. Žal so samo tiha večina in podaljšana roka župana ne glede na to, kako njihov za lahko bistveno vpliva na življenje ter storitve in delovanje javnih služb na občane.

Celoten intervju si lahko preberete v tiskani izdaji Demokracije!

Tednik Demokracija – pravica vedeti več!

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine