5 C
Ljubljana
sreda, 18 decembra, 2024

Mark Zuckerberg, ustanovitelj Facebooka, priznal, da je Bidnova administracija zahtevala cenzuro določenih mnenj

Piše: A. S.

Mark Zuckerberg, ustanovitelj družbenega omrežja Facebook in izvršilni direktor podjetja Meta, je priznal, da je Bidnova administracija v času pandemije izvajala pritiske na njegovo podjetje glede cenzure določenih vsebin. Facebook je tudi sicer znan po tem, da cenzurira mnenja, ki so »politično nekorektna«. Zuckerberg pa sedaj obžaluje cenzuriranje in pravi, da je bila Bidnova administracija v zmoti.

Zuckerberg je v pismu, naslovljenemu na predsednika Predstavniškega odbora za pravosodje, Jima Jordana, obtožil administracijo trenutnega ameriškega predsednika Joeja Bidna, da je izvajala pritiske na družbena omrežja s cilji cenzuriranja določenih vsebin o Covidu-19 v času pandemije. Dejal je tudi, da bo ostal v času prihajajočih ameriških predsedniških volitev »politično nevtralen«. Zapisal je, da naj bi Bidnovi uradniki več mesecev izvajali na podjetje Meta pritiske glede cenzure vsebine o koronavirusu, vključujoč humoristične in satirične objave. Skesani Zuckerberg je prav tako v pismu, ki ga je omenjeni odbor objavil na družbenem omrežju X, zapisal, da mu je sedaj žal, da se temu ni močneje uprl ter da meni, da je Bidnova administracija ravnala napačno. »Močno sem prepričan, da ne bi smeli delati kompromisov glede naših standardov za vsebine, ne glede na pritisk kakršnekoli administracije. Če se bo kaj takega znova zgodilo, smo se pripravljeni temu upreti«, je še dodal.

Ker mu je bilo očitano, da naj bi preko Chan Zuckerberg iniciative, katere cilj je bil zbiranje sredstev za lokalne volilne okraje, da bi lahko v času pandemije zagotovili nemotene volitve, bolj pomagal eni od dveh strank, je dejal, da letos ne bo podprl volilne infrastrukture preko omenjene skupine, ki naj bi pred volitvami leta 2020 neprofitnim organizacijam razdelila za 400 milijonov dolarjev prejetih donacij. Njegov cilj je ostati nevtralen in ne igrati nobene vloge pri volitvah, je razložil v pismu.

Javno pismo je bilo za javnost precej nepričakovano, saj je Zuckerberg pravzaprav priznal, da je bela hiša poskušala vsiljevati svojo politiko, kar ne prikazuje demokratske stranke v najboljši luči. Po objavi pisma se je odzvala Bidnova administracija, ki trdi, da je v času smrtonosne pandemije spodbujala odgovorno obnašanje, da bi zaščitila javno zdravstvo in varnost. »Naše stališče je bilo vedno jasno; menimo, da morajo tehnološka podjetja in drugi zasebni igralci upoštevati posledice, ki jih imajo njihova dejanja na Američane, ko se odločajo kakšne informacije bodo objavljali«, so sporočili za javnost iz bele hiše.

Predsednik odbora, ki je prejel in objavil Zuckerbergovo pismo Jim Jordan iz vrst republikancev, sicer vodi na čelu odbora preiskavo glede tega, da naj bi Bidnova administracija skupaj z družbenimi omrežji in tovrstnimi platformami poskušala nadeti Američanom nagobčnike in predvsem utišati konservativna mnenja.

Donald Trump, ki je bil v preteklosti zaradi cenzure zelo kritičen do Zuckerberga, je dejal, da ga je slednji poklical, da bi se mu opravičil zaradi moderatorske napake, ki se je pojavila pri objavi Trumpove že ikonične fotografije po atentatu nanj, ter trdi, da mu je Mark Zuckerberg dejal, da iz spoštovanja ne bo na volitvah podprl demokratskega kandidata. V nedavnem intervjuju je ustanovitelj Facebooka dejal, da ne bo podprl nobenega kandidata, obenem pa priznal, da se mu je zdelo obnašanje Trumpa po atentatu, ko je dvignil pest, precej čustveno in da razume zakaj so mu mnogi naklonjeni.

Joe Biden

 

PODPRITE DEMOKRACIJO!

Drage bralke, dragi bralci, donirajte Demokraciji in podprite pluralnost slovenskega medijskega prostora!

Sorodne vsebine